Parayı hangi tarihte buldular?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Parayı hangi tarihte buldular? konusu , lütfen cevap verin...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 29-12-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Parayı hangi tarihte buldular?

Sponsorlu Bağlantılar


lütfen cevap verin

 

  Hızlı Cevap
Alt 29-12-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Parayı hangi tarihte buldular?


Parayı hangi tarihte buldular?

Tarihteki ilk madeni para basım yerinin Anadolu olması özellikle uygarlık gelişiminin göstergesi olarak oldukça önemlidir. Anadolu bu üstünlüğünü sürekli devam ettirmiştir. Dünyanın ilk büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul Simkeşhane’de kurulmuştur.
2.Hatıra Paracılığın Tarihsel Gelişimi
Hatıra para basımı, tarihsel gelişim itibariyle madeni para basımından sonra başlamış, onun bir devamı olarak gelişimini sürdürmüş ve 18. yüzyılın sonunda nümismatik bilim dalının kurulmasıyla da bağımsız bir para alanı haline gelmiştir.
Tarihteki ilk bilinen hatıra paralardan birinin, eski Yunan’da Perslere karşı kazanılan zaferin anısına M.Ö. 479 yılında tedavül parası olan Gümüş Atina Tetradrahmisi’nin arka yüzündeki desenin değiştirilmesi ve söz konusu paranın çapının büyütülmesi ile basılan Atina Dekadarhmisi’dir. Roma döneminde M.Ö. 61 yılında I. Triumvira zamanında Pompei’nin zaferlerini kutlama anısına Aureus diye bilinen bir hatıra paraya rastlanmıştır. Daha sonra İmprataor Augustus’un ölümü anısına çeşitli hatıra paraların çıkarılmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde önemli olaylar, çeşitli Askeri zaferler, değişik Antlaşmalar için hatıra paralar çıkarılmıştır.
Çıkarılan hatıra paralar genel olarak tedavülde bulunan paralardan bazılarının arka yüzlerinin değiştirilmesi, varolan paranın boyutlarının değiştirilmesi veya tümüyle o konuya özel bir paranın basılması suretiyle yapılmıştır. Bizans döneminde de, yine çeşitli önemli olayları anmak, kazanılmış zaferleri kutlamak anısına hatıra paralar çıkarılmıştır. Bizans’ta çıkarılan hatıra paralar tedavül paraların değiştirilmesi suretiyle değil, doğrudan gümüş ve Altından olmak üzere ayrı hatıra para olarak basılmıştır. Bu hatıra paralar Constantinople Darphanesi’nde basılmıştır.
Osmanlı İmparatorluğu ’nda özel bir hatıra para uygulamasından söz etmek oldukça zordur. Ancak, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında görülmeye başlanan “seyahat paraları”nı bu kapsamda değerlendirmek olanaklıdır. Örneğin; Sultan II. Mahmut’un Edirne ziyareti nedeniyle 24. Culus yılında Memduhiye Altını tarzında basılmış olan Edirne Seyahat Altını; Sultan Abdulmecid’in Edirne Seyahati nedeniyle bastırılan seyahat altını; Sultan Abdulaziz’in Bursa seyahati için bastırılan Altın ve gümüş seyahat paraları; Sultan V. Mehmed Reşad’ın Bursa, Edirne, Kosova, manastır ve Selanik seyahatleri için Altın gümüş olarak bastırılan seyahat paraları bunlara örnek olarak verilebilir.
3.Nümüsmatik Biliminin Tarihsel Gelişimi
Nümismatik sözcüğü, para anlamına gelen Latince nümisma sözcüğünden gelmektedir. Para, madalya ve jetonların betimlenmesi ve tarihiyle uğraşan bilimdir. İlk antik para koleksiyonları, Rönesans döneminde, Roma ve Yunan tarihindeki ünlü kişilerin portrelerini araştıran hümanistler tarafından oluşturuldu. Bu koleksiyonlara zamanla eski siteler tarafından bastırılan, yorumlanması daha güç paralar da katılmaya başladı. Daha sonraları, Yeniçağ para ve madalyaları da toplandı. Tüm bu nesnelerin anlaşılması ve sınıflandırılması, nümismatik biliminin temelini oluşturur. G. Budé’nin De asse (1514) adlı yapıtından bu yana, paraları her yanıyla ele alan birçok inceleme yayımlanmıştır.
Nümismatik, 18. yüzyıl sonundan itibaren Arkeoloji bilim dalının alt bilim dallarından biri haline gelmiştir. Bu bilim dalı; madeni paraların (sikkelerin) tarihsel geçmişi, taşıdıkları özellikler, basım teknikleri, basıldıkları madenlerin özelliği, üzerlerinde bulunan yazı ve figürlerin analizi, paranın basıldığı dönemin ekonomik, toplumsal ve siyasal yapısının araştırılması gibi çok değişik konuları kendisine ana konu olarak seçmiştir.
Nümismatik bilimi; arkeoloji, paleografi, din tarihi, mitoloji, kronoloji, metroloji, coğrafya, ekonomi, ekonomi tarihi, siyasal tarih, sosyoloji gibi bilim dallarıyla çok yakın ilişki içinde bulunur.
Fatih Sultan Mehmet Tarafından 882 Yılında Bastırılmış Altın Sikke
Nümismatik biliminin ana konusu olan sikkeler bizlere aşağıdaki yararları sağlar:
1.Kaybolmuş uygarlıkların, kentlerin ve yerleşim yerlerinin kesin olarak belirlenmesine katkı sağlar.
2.Özellikle tarihsel süreç içinde egemenliği elinde tutmuş kişilerin ve Ailelerin soylarını bildirir.
3.Çeşitli nedenlerle tarihsel süreç içinde yok olmuş anıt ve yapılara ilişkin kanıtlar sunar.
4.Yerleşim yerlerine, yönetenlere verilmiş ad ve unvanları gösterir.
5.Hükümdarların saltanatlarının başlangıç tarihlerinin, almış oldukları unvanların ve sanların, dönemleri boyunca yaptıkları işlerin, kazandıkları zaferlerin ya da yenilgilerin kesin biçimde belirlenmesine yardım eder.
6.Soyu tükenmiş Bitki ve hayvanların varlıklarını bildirir ve kanıtlar.
7.Sikenin basımında kullanılan madenin türüne göre o toplumun, o dönemdeki ekonomik durumu konusunda ciddi ipuçları sağlar.
8.Yazılı tarihlerde anlatılan olayların kanıtlanmasına yardım eder.
9.Sikkenin basıldığı dönemin dinsel inançları konusunda bilgi verir.
10.Sikkeyi basan devletin egemenlik alanlarının tespitinde ciddi delil niteliği taşır.
Türkiye’de nümismatik biliminin gelişime bakıldığında; Abdüllatif Suphi Paşa (1818-1886), ilk Türk nümismatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk nümismatik tarihi açısından önem taşıyan diğer bazı adlar şöyledir:
1.İsmail Galib Bey (1848-1895)
2.Halil Edhem Eldem (1861-1938)
3.Ahmed Tevhid (1869-1940)
4.Behzat Haki Butak (1891-1963
5.George Carpanter Miles (1904-1975)
6.Cüneyt Ölçer (1925-1990)
Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 29-12-2011   #3 (permalink)
Standart Cevap: Parayı hangi tarihte buldular?


Tarihte ilk parayı kim bulmuştur?

Asurlular mı yoksa lidyalılar mı?.

Bunun cevabını aslında çoğumuz yanlış biliyoruz.

Tarihte ilk parayı Asurlular bulmuştur.

M.Ö. 7 yy. başlarında ASsur Kralı Sanherip' in(MÖ.704-681) " Tanrıdan aldığım ilhamla kilden bir kalıp yaptım, içine bronz döktüm ve yarım şekel paraların basımında olduğu gibi, mükemmel bir biçimde onların(çeşitli hayvanların) figürlerini yaptım " şeklinde ki sözlerindende anlaşılacağı gibi, kalıba döktüğü sikkelerin bronz madeninden yapıldığıve bir değişim aracı olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Ancak yaklaşık 50 yıl sonra piyasaya sürülen Lidya sikkelerinin yaygınlaşmasını sağlayan en önemli etken, sikkelerin altın ve elektrumdan dökülmüş olmaları ve arkalarında güçlü altın stoku ile deniz ticaretine dayanan bir ekonomisinin bulunmasıydı.Yani ilk parayı bulan lidyalılar değil asurlulardır.

Ancak paranın sık kullanılamaması ve asur ekonomisin kötü olması nedeniyle para pek değerli değildi.

bildiğim kadarıyla asurlular para yerine geçecek bi takım gereçler kullanıyordu. deniz kabuğu falan gibi. fakat ilk madeni parayı lidyalılar bastırdığı için tarihte lidyalılar buldu diye geçiyor.
Siraç isimli Üye şuanda  online konumundadır   Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tarihte İlk Parayı Kullanan Devlet Hangisidir Eylül Tarihi Bilgiler 0 22-02-2012 15:39
Tarihte İlk Olarak Bir Yılı 12 Aya Hangi Uygarlığın Hangi Amaçla Böldü Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 0 18-02-2012 13:23
Tarihte ilk parayı kim bulmuştur? emo_kız Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 23-11-2011 16:51
Tarihte ilk parayı kim buldu, Parayı Kim İcat Etti, ilk parayı kim buldu? SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 1 22-08-2011 00:24
Türklerde ilk madeni parayı hangi devlet kullanmıştır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 0 19-02-2011 23:10


Saat: 02:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015