FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüPatroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz? konusu , Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 15-12-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

Sponsorlu Bağlantılar


Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

 

  Hızlı Cevap
Alt 15-12-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?


Patroklos
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Menoitios'un oğlu Patroklos, Akhilleus'un can yoldaşı, en yakın arkadaşıdır. İkisi de Aktor ve Aigina'nın soyundan gelmektedir. Dolayısıyla akrabadırlar. Fakat arkadaşlıkları Patroklos'un Akhilleus ile birlikte Peleus'un sarayında beraber büyümüş olmasından ileri gelir. Patroklos'un ruhu nasıl bir adam öldürerek Peleus'un yanına sığındığını İlyada şöyle anlatır:

Birlikte büyümemiş miydik, Akhilleus sizin evde. Opoels'ten beni size Menoitios getirmişti, ufaktım, bir kaza çıkmıştı elimden, öldürmüştüm Amphidamas'ın çocuğunu, yapmıştım bu deliliği istemeye istemeye, öfkeye kapılmıştım aşık oynarken. At sürücüsü Peleus evine almıştı beni, özene bezene büyütmüş, seyis yapmıştı sana.

Akhilleus ve Patroklos

İlyada'da Patroklos sürekli Akhilleus ile beraberdir. Ona çeşitli öğütler vererek yol gösterir. Akhilleus öfkeyle savaştan ayrılıp bir daha dövüşmek istemeyince, Patroklos onu tekrar savaşa dönmesi için ikna etmeye çalışır. Agamemnon'un gönderdiği elçileri kabul eder ve küskün arkadaşının takındığı tavrı belli etmemeye çalışır. Fakat savaşta Akhalar zor duruma düşmüştür. Patroklos ise bu duruma dayanamaz ve Akhilleus'tan silahlarını ister. Akhilleus'un yerine kendisi savaşacaktır. İlyada'nın Patroklos'un yiğitliklerine ayrılmış XVI. bölümünde sayısız Troyalı öldürür, bu arada bir kehanete göre Zeus'un oğlu Sarpedon'un kaderi Patroklos'un elinden can vermektir. Apollon (veya Apollo) Patroklos'un yaptığı bu kıyıma son verir: Patroklos Hektor'la çarpışır ve öldürülür. Patroklos son nefesini verirken Hektor'a ölümünün yakın olduğunu söyler. Akhilleus ise o sırada barakasında dinlenmektedir ve olup bitenlerden haberi yoktur. O sırada Patroklos'un cesedini almak ve onun taşıdığı Akhilleus'un silahlarına sahip çıkmak için korkunç bir boğuşma başlar. Akhalar Patroklos'un cesedini almak için çok çaba gösterir fakat Patroklos'un ölüsünü Troyalılara kaptırırlar. Nestor'un oğlu Antilokhos kötü haberi Akhilleus'a getirir. O sırada Akhilleus'un yası şöyle dile getirilir:

Böyle dedi, Akhilleus'u kapkara bir yas bulutu kapladı. İki eliyle aldı ocağın küllerini, döktü başının üstüne, kirletti güzelim yüzünü. Sonra uzandı boylu boyunca tozun toprağın içine, elleriyle çıkarıp kopardı, kirletti saçlarını.

Akhilleus annesi Thetis'i çağırır, yeni silahlar ister ve annesini bu silahları alması için demirci tanrı Hephaistos'a gönderir. Yeni silahlar eline geçtikten sonra savaşa katılır. Akhilleus, Hektor'u öldürür ve böylece Patroklos'un öcünü almış olur, cesedini de Troyalıların elinden kurtarır, ama Patroklos bununla yetinmez, ruhu Akhilleus'a görünüp gömülmek istediğini, kemiklerinin arkadaşına yarılmış altın çanakta korunması gerektiğini bildirir. Akhilleus'ta dostuna şu şekilde cevap verir:

Buraya ne geldin, iki gözüm, bütün bunları ne söylersin bana? Bilmiş ol yapacağım her dediğini, hadi yaklaş bana sarılalım birbirimize, bir ancık da olsa ağlayayım doya doya. Böyle dedi uzattı dost ellerini, ama hiçbir şey tutamadı eliyle, ruh kaçmıştı bir duman gibi yerin altına ıslık çala çala.

Akhilleus Patroklos'un anısına birtakım yarışmalar düzenlemek ister. Bunun için savaşa bir süre ara verilir. Patroklos'un cenaze töreninden sonra Primaos Akhilleus'tan Hektor'un cesedini istemeye gider.

Konu Siraç tarafından (14-02-2012 Saat 18:22 ) değiştirilmiştir.
DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 16-01-2012   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?


Patroklos


Menoitios'un oğlu Patroklos, Akhilleus'un can yoldaşı, en yakın arkadaşıdır İkisi de Aktor ve Aigina'nın soyundan gelmektedir Dolayısıyla akrabadırlar Fakat arkadaşlıkları Patroklos'un Akhilleus ile birlikte Peleus'un sarayında beraber büyümüş olmasından ileri gelir Patroklos'un ruhu nasıl bir adam öldürerek Peleus'un yanına sığındığını İlyada şöyle anlatır:

Birlikte büyümemiş miydik, Akhilleus sizin evde Opoels'ten beni size Menoitios getirmişti, ufaktım, bir kaza çıkmıştı elimden, öldürmüştüm Amphidamas'ın çocuğunu, yapmıştım bu deliliği istemeye istemeye, öfkeye kapılmıştım aşık oynarken At sürücüsü Peleus evine almıştı beni, özene bezene büyütmüş, seyis yapmıştı sana.

İlyada'da Patroklos sürekli Akhilleus ile beraberdir Ona çeşitli öğütler vererek yol gösterir Akhilleus öfkeyle savaştan ayrılıp bir daha dövüşmek istemeyince, Patroklos onu tekrar savaşa dönmesi için ikna etmeye çalışır Agamemnon'un gönderdiği elçileri kabul eder ve küskün arkadaşının takındığı tavrı belli etmemeye çalışır Fakat savaşta Akhalar zor duruma düşmüştür Patroklos ise bu duruma dayanamaz ve Akhilleus'tan silahlarını ister Akhilleus'un yerine kendisi savaşacaktır İlyada'nın Patroklos'un yiğitliklerine ayrılmış XVI bölümünde sayısız Troyalı öldürür, bu arada bir kehanete göre Zeus'un oğlu Sarpedon'un kaderi Patroklos'un elinden can vermektir Apollon (veya Apollo) Patroklos'un yaptığı bu kıyıma son verir: Patroklos Hektor'la çarpışır ve öldürülür Patroklos son nefesini verirken Hektor'a ölümünün yakın olduğunu söyler Akhilleus ise o sırada barakasında dinlenmektedir ve olup bitenlerden haberi yoktur O sırada Patroklos'un cesedini almak ve onun taşıdığı Akhilleus'un silahlarına sahip çıkmak için korkunç bir boğuşma başlar Akhalar Patroklos'un cesedini almak için çok çaba gösterir fakat Patroklos'un ölüsünü Troyalılara kaptırırlar Nestor'un oğlu Antilokhos kötü haberi Akhilleus'a getirir O sırada Akhilleus'un yası şöyle dile getirilir:

Böyle dedi, Akhilleus'u kapkara bir yas bulutu kapladı İki eliyle aldı ocağın küllerini, döktü başının üstüne, kirletti güzelim yüzünü Sonra uzandı boylu boyunca tozun toprağın içine, elleriyle çıkarıp kopardı, kirletti saçlarını

Akhilleus annesi Thetis'i çağırır, yeni silahlar ister ve annesini bu silahları alması için demirci tanrı Hephaistos'a gönderir Yeni silahlar eline geçtikten sonra savaşa katılır Akhilleus, Hektor'u öldürür ve böylece Patroklos'un öcünü almış olur, cesedini de Troyalıların elinden kurtarır, ama Patroklos bununla yetinmez, ruhu Akhilleus'a görünüp gömülmek istediğini, kemiklerinin arkadaşına yarılmış altın çanakta korunması gerektiğini bildirir Akhilleus'ta dostuna şu şekilde cevap verir:

Buraya ne geldin, iki gözüm, bütün bunları ne söylersin bana? Bilmiş ol yapacağım her dediğini, hadi yaklaş bana sarılalım birbirimize, bir ancık da olsa ağlayayım doya doya Böyle dedi uzattı dost ellerini, ama hiçbir şey tutamadı eliyle, ruh kaçmıştı bir duman gibi yerin altına ıslık çala çala

Akhilleus Patroklos'un anısına birtakım yarışmalar düzenlemek ister Bunun için savaşa bir süre ara verilir Patroklos'un cenaze töreninden sonra Primaos Akhilleus'tan Hektor'un cesedini istemeye gider.


alıntı..
  Hızlı Cevap
Alt 16-02-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?


Yaa daha kısası yokmuu
  Hızlı Cevap
Alt 26-04-2012   #5 (permalink)
ümmüş
Standart Cevap: Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?


daha kısası yok mu yha hadi onu geçtim ne zaman doğduğu ne zaman öldüğü barik onları verseydiniz
  Hızlı Cevap
Alt 26-04-2012   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?


17 Temmuz da Balgursa da doğmuştur.(Yılını unuttum özür dilerim)Ünlü bir fizikçidir ' Tanrılar Kraliçesi' adında kitap yazmıştır.eskiden imknı yoktu fakat okumayı sevdiği için okula gittiği dönemler okul kütüphanesinde bitirirdi kitapları.O çok zeki ve akıllı birisiydi.Derslerinde oldukça başarılıydı ama söyleediğim gibi durumu olmadıgı için babası tarafından okuldan alındı ve işe verildi.Çalışmayı çok sever ve kültürlüydü o.kendisi.Benden bu kadar aklımda olanları yazdım sosyal performansımdı ve 90 aldım öğrtmn sunumumda yanlıslıklar oldugunu söyledi.eksik anlatmışım. yani yazdım ama anlatamadım nedense.Heyecandan olması gerek neyse bay umarım işine yarar cnm
  Hızlı Cevap
Alt 15-12-2013   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?


çokkkkkkkkk uzun bu kısa gerekli
  Hızlı Cevap
Alt 17-12-2013   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?


Ya daha kısası yokmu nolur ya
  Hızlı Cevap
Alt 13-01-2014   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?


şöyle söyliyim kı sa istiyorum
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hz. Lokman kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 24 4 Gün önce 21:22
Söğütlü Ali kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 3 20-02-2013 22:43
Pandora kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 10-10-2012 19:40
Farabi kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 21-12-2011 23:15
Masahi Nii kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 04-10-2011 22:49


Saat: 05:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015