FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap Bölümüİnsanlar biyoçeşitliliği nasıl etkiler?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde İnsanlar biyoçeşitliliği nasıl etkiler? konusu , insanlar biyoçeşitliliği nasıl etkiler...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 18-10-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart İnsanlar biyoçeşitliliği nasıl etkiler?

Sponsorlu Bağlantılar


insanlar biyoçeşitliliği nasıl etkiler

 

  Hızlı Cevap
Alt 18-10-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: İnsanlar biyoçeşitliliği nasıl etkiler?


Biyoçeşitlilik

Biyoçeşitlilik, bir ekosistem, biyom veya tüm Dünya'da bulunan yaşam formlarının çeşitliliğidir. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi için yaşadıkları çevrede, temiz su ve havanın, verimli toprakların, besinlerin ve diğer gereksinimlerinin karşılandığı, kullanacağı çeşitli maddelerin bulunması gerekir. Yaşam için gerekli madde ve koşullar, çevrenin abiyotik etkenleri ile bakteri, protista, mantar, bitki ve hayvanlar tarafından sağlanır. Bu canlıların tamamına biyoçeşitlilik denir. Bu çevredeki biyoçeşitlilik arttıkça o çevrenin ekolojik hizmetleri de o oranda artar. Yalnız bu artış biyolojik çeşitliliği oluşturan türler arasında dengeli etkileşimin gerçekleşmesi durumunda geçerlidir. Bu nedenle biyolojik çeşitlilik arttıkça, ekosistemlerdeki madde dolaşımı ve enerji akışları daha etkin halde gerçekleşir. Bunun aksine, ekosistemdeki biyolojik çeşitlilik azaldığında, ekoksistem hizmetlerinde azalma olur. Örneğin, yılan bulunduğu ekosistemdeki fare ve kurbağa gibi türleri besin olarak kullanır. Böylece fare ve kurbağa populasyonlarının aşırı artışı engellenir. Bunun sonucunda, fare ve kurbağalarla aynı besini paylaşan diğer hayvanların besinlerden yararlanmalarına olanak verilmiş olur.

Her türün ekosistem hizmetlerinin oluşumunda etkisi vardır. Örneğin, ekosistemlerin kilit taşı türlerinin ekolojik işlevi diğer türlere oranla daha fazladır. Bu nedenle bu ekosisteme ait kilit taşı türleri yok olduğunda, ekosistem hızlı şekilde değişmekte, bunun etkisiyle, ekosistem hizmetleri büyük oranda aksar ya da tamamen bozulur.Azot bağlayan bakteriler, mikoriza mantarlar (Bitkilerle mutealizm ilişkisinde olan mantarlar) açık denizlerde yaşayan büyük kütleli algler, tropik bölgelerdeki palmiye ve incir türleri bulundukları ekosistemin kilit taşı türleridir.

Biyolojik evrim işleyişinde belirtildiği gibi, evrimleşme sürecinde, yeni türlerin oluşmasının yanı sıra, bazı türlerinde yok olduğu belirtilmektedir. İnsan türünün orataya çıkmasından sonra, türlerin yok olma hızı, insanların etkinliği oranında artmıştır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırma sonuçları, tropik bölgelerdeki kuş türlerinin yaklaşık dörtte birinin yok olduğunu göstermektedir. Yine bu araştırma sonuçlarında, canlı türlerinin yok olma hızının, yeni türlerin evrimleşip ortaya çıkış hzından 10000 kat daha hızlı olduğunu doğrulamaktadır. İnsan nüfusundaki artış hızının türlerin yok oluş hızıyla orantılı olarak artması, bu görüşü desteklemektedir. Nüfus arttıkça doğal yaşam alanları, yeni yerleşim alanları, tarım alanları, ulaşım yolları, fabrikalar, konutlar vb. insan etkinliklerinde kullanılmaları sonucunda parçalanıp bozulmaktadır. Ülkemiz biyolojik çeşitlilik bakımından, dünyanın en zengin coğrafi bölgelerinden biridir. Örneğin, Türkiye'deki tohumlu bitki türü sayısı, yaklaşık 1.000 kadardır. Bunun 3000 kadarı endemiktir. Türkiye'nin yanısıra, dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan birçok endemik tür, insanların etkenlerine bağlı olarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ülkemizde, Marmara Denizi'nde, İç Anadolu'nun özellikle Tuz Gölü havzası, Konya Ovası, Akdeniz'in birçok bölgesindeki biyoçeşitlilik giderek azalmaktadır. Bu durum, Güney Afrika, Güney Batı Avustralya, Orta Amerika, Kaliforniya sahilleri, Hindistan yağmur ormanları ve dünyanın birçok bölgesi, aynı tehlikeyle karşı karşıya bulunmaktadır.

Biyoçeşitliliğin azalmasında, bu ve benzeri nedenlere bağlı olarak, habitatların yıkıma uğramasının yanı sıra, ortama yabancı türlerin girmesi aşırı kullanma ve besin zincirlerindeki bozulmalar da etkili olur.


Kaynak: wikipedia.org
Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İnsanlar Nasıl Dirilecek, İnsanlar Mezarlarından Nasıl Kalkacak? Eylül Dini Sorular ve Cevaplar 0 11-11-2011 19:44
Eski İnsanlar Elektrik Olmadan Nasıl Yaşıyorlardı, İnsanlar Elektrik Olmadan Önce SeLeN Bilim & Teknoloji 0 07-08-2011 00:58
Renklerin İnsanlar Üzerindeki Etkileri, Hangi Renkler İnsanları Etkiler Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 2 23-07-2011 01:44
Ay Tutulması Dünyayı Nasıl Etkiler Mavi_Sema Uzay ve Gökyüzü 0 14-06-2011 13:53
Beslenme ruh halimizi nasıl etkiler? Dine Diyet Beslenme 0 03-11-2009 09:54


Saat: 10:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015