FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüEvrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız? konusu , Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 05-10-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?

Sponsorlu Bağlantılar


Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

 

  Hızlı Cevap
Alt 05-10-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?


Evrende mükemmel bir düzen ve uyum vardır

Allah evrende yarattığı her varlığı belirli bir ölçü içinde, özenle yaratmıştır. Bu nedenle Allah’ın yarattığı varlıklarda güzellik, ölçü, uyum ve denge vardır. Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır. “ Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık” (Kamer suresi, ayet 49)
Ayrıca Allah, evrendeki yarattığı her varlığa yapacağı işe uygun yapı, biçim, özellik ve yetenek vermiş; boş ve yersiz hiçbir şey yaratmamıştır. Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır. “Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabını bilmeniz için aya evreler koyan Allah’tır. Allah, bunları boş yere yaratmamıştır. O, ayetlerini düşünen bir toplum için ayrıntılı olarak açıklıyor.” (Yunus suresi, 5)

Evrende mükemmel bir düzenin varlığını nasıl anlarız?
İnsan çevresine baktığı zaman gökyüzünde güneşi, ayı ve yıldızları; yeryüzünde insanları, hayvanları, bitkileri, dağları, denizleri görür. Akıllı ve düşünen bir varlık olan insan; çevresinde bulunan varlıkları gözlemlediği ve düşündüğü zaman, evrende mükemmel bir düzenin var olduğunu anlar.
Kendimize bakalım:
Kendi vücudumuza baktığımızda, bir düzenin olduğunu kolayca görebiliriz. Yüce Allah; insanı el, yüz, ayak, göz gibi organlarıyla en güzel şekilde yaratmıştır. Mükemmel vücudumuzda organlarımız, birbiriyle uyumlu ve düzenli olarak çalışır. Organlarımız arasındaki bu düzenli ve uyumlu çalışma bizim sağlıklı yaşamamızı sağlar. Solunum sistemimizin uyumlu çalışmasıyla rahatça nefes alıp veriyor, sindirim sistemimizin düzenli çalışmasıyla da yediğimiz besinleri sindirebiliyoruz. Yine beynimizin düzenli ve uyumlu çalışmasıyla düşünebiliyor, kavrıyor ve bilgi ediniyoruz. Bilim adamlarının araştırmalarına göre insan beyninde on milyar hücre bulunduğu, bu hücreler arasında sayılamayacak kadar çok haberleşme bağlantılarının bulunduğu tespit edilmiştir. Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: ”Ey insan! Seni yaratan, şekillendirip ölçülü yapan, dilediği bir biçimde seni oluşturan cömert Rabbine karşı seni ne aldattı?”(İnfitar suresi, ayet 7-8)


Yeryüzüne bakalım:
Su döngüsü, yağmurun ve karın oluşumu, toprağın yeşermesi, yeryüzünde yaşamın olması da evrende mükemmel bir düzenin olduğunun en açık delilidir.
Evrende yaşayabilmemiz için ne gerekiyorsa hepsi var. Sonbaharda ağaçlar yapraklarını döküyor, kışın uykuya dalan tabiat, ilkbaharda tekrar canlanıyor. Denizler, göller, akarsular, dağlar, ovalar, çeşit çeşit sebzeler ve meyveler, rengârenk çiçekler yeryüzüne ayrı bir güzellik katmaktadır. Aynı yerde bulunan aynı topraktan beslendikleri halde kokusu, tadı ve rengi aynı olmayan bitkilerin bulunması evrende bir düzenin olduğunu gösterir.
“Yeryüzünde birbirine komşu toprak parçaları, üzüm bağları, ekin tarlaları, hurma ağaçları vardır. Bütün bunlar bir suyla sulanır. Ama tatları birbirinden farklıdır. Bunlarda aklını kullanan kimseler için (Allah’ın varlığını gösteren deliller vardır”(Ra’d suresi ayet 4)

Gökyüzüne bakalım:
Mevsimlerin sürekliliği, gece ile gündüzün birbirini izlemesi, güneş, ay, yıldız ve gezegenlerin kendi yörüngelerinde hareket etmeleri, atmosfer tabakasının kalınlığı, gökyüzünde bir düzeninin olduğunu gösterir. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesiyle gece ve gündüz, güneşin etrafında dönmesiyle de mevsimler oluşmakta ve bunlar birbirini takip etmektedir. Üstünde yaşadığımız dünya o kadar düzenli dönüyor ki, onun dönüşü ile gece ve gündüzün başlayıp bitme saatlerinde bir saniyelik bir gecikme bile olmuyor. Bulutsuz temiz bir gecede gökyüzüne baktığımız zaman ne kadar yıldız görebileceğimizi hiç düşündünüz mü? Tabi saymakla bitmez ve bunları özel bir araç kullanmaksızın saymak mümkün değildir. Uzayla uğraşan bilim adamları özel bir teknikle yarım milyar yıldız tespit etmişlerdir. Bu ne demektir? Saniyede bir yıldız hesabıyla bunları saymak istersek tam yüz yıl boyunca gecelerimizin tamamını buna ayırmak zorunda kalırız. Ne muhteşem gökyüzü değil mi? Bunlar görünenler. Ya görmediklerimiz? “Göklerin ve yerin sırrı Allah’a aittir”(Şura suresi ayet 12)
Atmosfer tabakası dünyamızı sarmaktadır. Atmosfer tabakasının katmanları olmasaydı; sağanak halde yağan gök taşları dünyamızı delik deşik ederdi. Filtre edilmemiş güneş ışınları canlıların yaşamına son verirdi. Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “ Gökyüzünü de korunmuş tavan yaptık” (Enbiya suresi, ayet 32) Bütün bunlar evrende bir düzenin olduğunu gösterir.
Aklımızı ve yeteneklerimizi yerinde kullanırsak sezer ve anlarız ki, evrendeki uyumlu işleyiş büyük bir güç tarafından oluşturulmuştur. Bu da bizi, evreni ve evrenin içindekileri yaratan, her şeye çeki düzen veren Allah’tır.

Evrende bir düzenin olmasının bizim için önemi nedir?


Evrende var olan her şeyin belirli bir düzen içinde ve bir amaca bağlı olarak yaratıldığını kavrarız. Bu durum bizim Allah’ın varlığını, birliğini, gücünü kudretini görmemizi sağlar. Çevremizde gördüğümüz bu deliller bizim bilinçli bir mümin haline gelmemize yardımcı olur.

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 10-11-2011   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?


gerçekten ödevim için çok işe yaradı teşekkürler
  Hızlı Cevap
Alt 14-11-2011   #4 (permalink)
Emre
Standart Cevap: Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?


benimde çok işime yaradı din dersi için.
  Hızlı Cevap
Alt 21-09-2012   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?


ya hiç yokki işime yarayan
  Hızlı Cevap
Alt 17-10-2012   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?


birazcık yarayabilir
  Hızlı Cevap
Alt 20-10-2012   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?


odevim için çok yaradı bilgiler çok yardımcı oldu tşkrler
  Hızlı Cevap
Alt 27-10-2012   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?


çok eşekkür ederim çok işime yaradı
  Hızlı Cevap
Alt 29-10-2012   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?


mükemmel işime yaradı
teşekürr yazana
  Hızlı Cevap
Alt 30-10-2012   #10 (permalink)
bibibi
Standart Cevap: Evrendeki düzeni örnek vererek açıklar mısınız?


çok güzel MÜKEMME ÇOK SEVDİM ÇOK İŞME YARADI
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Küme nedir, açıklar mısınız? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 08-10-2012 21:17
Çalgılarda sesin oluşumunu açıklar mısınız? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 04-12-2011 18:21
Tuz nasıl üretilir kısaca açıklar mısınız? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 30-11-2011 20:58
Evrendeki Düzeni Örnek Vererek Açıklayınız Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 0 16-11-2011 16:13
Boşaltım sistemini açıklar mısınız? sane Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 05-10-2011 20:26


Saat: 15:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015