FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüStandart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Standart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir? konusu , 2. sınıf standart ve standart olmayan ölçü birimleri...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 03-10-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Standart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


2. sınıf standart ve standart olmayan ölçü birimleri

 

  Hızlı Cevap
Alt 03-10-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Standart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir?


Standart Ölçü Birimleri

Ölçüm, bir uzunluğun, bir alanın, bir kapasitenin veya herhangi bir olgunun belirli bir birim cinsinden hesaplanmasıdır. Bunun için standart ölçü birimleri kullanılır. Sonucu belirtmek için sayısal değer ve birimden oluşan bir Dünyada bilim ve ticaret alanında en fazla kullanılan ölçüm sistemleri:İngiliz-Amerikan ölçüm sistemi (imperial system) ve Metrik ölçüm böylece yayılmış olarak renk ölçümü olmaktadır .eSerbest format yazınızı buraya yazınız Metrik sistem uzunluk-ağırlık ve zaman ölçüm birimlerine bağlı olarak "mks" metre-kilogram-saniye(İngilizcesi "second") ya da "cgs" (santimetre "İngilizcesi centimeter- gram-saniye ) olarak da adlandırılır.
Örneğin Türkiye'de, metrik sistem kullanılır. Uzunluğun ölçülmesi için metre, zamanın ölçülmesi için saniye ve dakika kullanılır.
Ölçüm esnasında ölçüm hataları oluşabilmektedir.Bu nedenle ölçüm ile birlikte ölçüm hatası da belirtilebilir. Bu hata artı veya eksi yönde olabilir. Örneğin 2.53 metre artı eksi 0.1 metre gibi.
Bazı ölçümler: Basınç ölçümü, sıcaklık ölçümü, seviye ölçümü, ağırlık ölçümü, akış ölçümü, zaman ölçümü, renk ölçümü, nem ölçümü, viskozite ölçümü, yoğunluk ölçümü, pH ölçümü, iletkenlik ölçümü, gürültü ölçümü, radyasyon ölçümü, vakum ölçümü...

Standart Olmayan Ölçü Birimleri

(M.) ve (Kg), araçlar evrensel düzeyde kabul gören standart araçlardır. Kişilik ve başarı testleri, kulaç, adım gibi ölçme araçları standart olmayan araçlardır.
Standart ölçme aracı kullanılarak doğrudan yapılan ölçmeler gerçeğe çok yakın sonuçlar verir.
Ölçek,farklı anlamları olmakla birlikte daha çok ölçme araçları üzerindeki bölmeleri ya da bir başlangıç noktasından itibaren değişmez bir birimle bölümlenmiş ölçme araçlarını anlatmak için kullanılan terimdir. Dört tür ölçek vardır:
Nesneler arasındaki benzerlik ve ayrılıkları kaba bir biçimde saptamaya yarayan ölçeklere sınıflandırma(nominal) ölçekler denir. Öğretmenler- mühendisler diye insanları iki gruba ayırdığımızda sınıflama ölçeğini kullanmış oluruz. Her grupta kaç eleman olduğunu(Frekansı), grup üyelerinin toplam içindeki yüzdesini hesaplayabiliriz.
Bir özelliğe sahip oluş derecesi yönünden nesneleri sıraya koymaya yarayan ölçeklere sıralama (dereceleme) ölçekleri denir. Temmuz ayı sıcaklık ortalaması en yüksek iller: l. Urfa, 2. G.Antep, 3. D.Bakır derken sıralama ölçeği kullanılmış olur. Bu ölçekle hangi nesnenin-elemanın diğerinden aranan nitelik açısından daha ileride ya da geride olduğuna bakılabilir. Ölçeğin aralıkları eşit değildir. Ölçek sonuçları üzerinde; yüzdelik ve medyan (ortanca) hesaplaması yapılabilir.
Sabit bir başlangıç noktası ve aralıkların eşit olduğu termometre, eğitimdeki notlandırma sistemi gibi ölçeklere eşit aralıklı ölçek denir. Nesneler arasındaki derece farkı bu ölçekle gösterilebilir, ancak farklar “ katıdır, yarısıdır” biçiminde değer taşımaz. 80 puan ile 40 puan arasında 40 puan fark vardır, ancak 80 puan alan öğrenci 40 puan alan öğrencinin iki katı kadar bilgili değildir. Bu öçlekle elde edilen sonuçlar üzerinde öncekilere ek olarak; aritmetik ortalama, standart kayma ve pearson çarpım momentleri korelasyonu katsayısı hesaplanabilir.
Başlangıç olarak alınan gerçek bir sıfır noktasıyla başlayıp eşit aralılara bölünmüş ölçeğe eşit oranlı (oranlı) ölçek denir. Metre ve kilogramda kullanılan ölçek, eşit oranlı ölçektir. Bu ölçek sonuçları üzerinde bütün istatistik işlemler yapılabilir.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 05-03-2013   #3 (permalink)
Cihan
Standart Cevap: Standart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir?


Aradım şeyi bulamadım çok uzun ben kısaca ölçü aletlerini aramıştım ikinci sınıfa gidiyorum
  Hızlı Cevap
Alt 18-12-2013   #4 (permalink)
Apo26
Standart Cevap: Standart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir?


saolun.. çok saolun ama çok uzun
  Hızlı Cevap
Alt 27-02-2014   #5 (permalink)
yasir
Standart Cevap: Standart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir?


ben sırayla istemiştim
  Hızlı Cevap
Alt 24-07-2014   #6 (permalink)
ömerfaruk
Standart Cevap: Standart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir?


ben aradım ama bulamadım ve burda ondan hiç bahsetmiyo
  Hızlı Cevap
Alt 3 Hafta önce   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Standart ve standart olmayan ölçü birimleri nelerdir?


standart ölçü birimleri nelerdir
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Standart ve standart olmayan uzunluk ölçme araçları nedir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 28-03-2011 18:14
Standart Dil - Standart Dil Nedir - Standart Dil Hakkında KaRDeLeN FrmArtuklu TatLı SöZLük 0 05-03-2010 13:11
ELKOM EkoSoft Standart Ticari Ön Muhasebe Paketi Standart 2.0.8.9 indir NeslisH E-F 0 25-05-2009 17:45
Denizde Kullanılan Ölçü Birimleri Nelerdir Denizde Kullanılan Ölçü Birimleri Resimleri UquR Diğer Mesleki Bilgiler 0 26-12-2008 18:31
2.Sınıf Etkinlik - Standart Olmayan Ölçme Araçları Siraç Öğretmenlerimizin Bölümü 0 30-09-2008 17:18


Saat: 00:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015