FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüKadınlarda bulunan yumurtanın yapısı nasıldır?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Kadınlarda bulunan yumurtanın yapısı nasıldır? konusu , Kadınlarda bulunan yumurtanın yapısı nasıldır?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 30-09-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Kadınlarda bulunan yumurtanın yapısı nasıldır?

Sponsorlu Bağlantılar


Kadınlarda bulunan yumurtanın yapısı nasıldır?

 

  Hızlı Cevap
Alt 30-09-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Kadınlarda bulunan yumurtanın yapısı nasıldır?


Yumurta (hücre)


Yumurta dişi üreme hücresi. Yumurta döllenmediğinde vücuttan atılır. Bu atılma süreci genellikle 1 haftadır. Bu sürece "pms dönemi" de denebilir. Bu döngü her ay olur.bu döngü:adet(regl)olarak adlandırılır.

Yumurta her hücre gibi çekirdek, sitoplazma ve hücre zarından oluşur. Yeni doğmuş bir kız bebeğin yumurtalıklarında çok sayıda olgunlaşmamış yumurta hücresi bulunur. Ergenlik çağından sonra, her ay yumurtalıklarda olgunlaşan bir yumurta spermle döllenebilir ve yeni bir birey oluşturmak üzere çoğalmaya başlar. Döllenmediğinde vücuttan atılır. Bu atılma süreci genellikle 1 haftadır. Bu sürece "pms dönemi" de denebilir.


Yumurta hücresi
Bir spermin bir yumurta hücresini döllemesini gösteren diagram“Oogonium”un bölünmesinin son safhasında ortaya çıkan “oocyte” (olgunlaşmamış dişi gamet) olgun yumurta meydana getirmek üzere büyür ve gelişir. Olgunlaşma safhasından sonra yumurta, yumurtalıklardan (ovaryum) çıkar ve erkek üreme hücresi spermle dölleneceği bir yere taşınır. Dişi eşeylik organında yumurtaları meydana getiren yumurta hücrelerinin her birine “oogonium” denir. Oocyte, yumurta olmadan önce birçok kimyevi ve fiziki değişikliklere uğrar, her şeyden önce hacmi değişir. Olgunlaşmış yumurta bütün türlerde, vücûdun diğer hücrelerinden büyüktür. En büyük yumurta, kuş ve sürüngenlere aittir. Kurbağa oocyte'i olgun yumurta haline gelene kadar ilk hacminin 27.000 katı kadar büyür. Oocyte'in olgunlaşmış yumurta (ovum) haline gelmesi işlemine “oogenesis” denir. Sonuçtaki olgunlaşmış yumurtaya ise “ovum” denir. Yumurtanın çekirdeği de olgunlaşma esnasında önemli değişikliklere uğrar. Oogonium çekirdeği de diğer vücut hücreleriyle aynı sayıda kromozom çifti taşır. Oogoniler, oocytlere dönüştükçe meiosis (mayoz) bölünmeye uğrayarak kromozom sayılarını yarıya indirger. İnsanın, vücut hücrelerinde 46 kromozom bulunmasına rağmen üreme hücrelerinde (gamet) 23 kromozom vardır (Bkz. Mayoz bölünme). Yumurtanın, sperm tarafından döllenmesinden meydana gelen zigotta 46 adet kromozom vardır. Bunların 23 tanesi spermden, diğer 23'ü de yumurtadan gelmiştir. Neticede zigot, gerçek kromozom sayısına sahip olur.

Kaynak: turkcebilgi.com
DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kemiğin yapısı nasıldır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 30-09-2014 10:04
Kromozomun yapısı nasıldır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 04-10-2011 14:11
Dünyanın Yapısı Nasıldır - Dünyanın Yapısı Hakkında Bilgi Eylül Uzay ve Gökyüzü 0 18-09-2011 14:14
Yumurtanın Özellikleri Nelerdir, Yumurtanın Yapısı Nedir? Eylül Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 0 22-07-2011 02:32
Burnun Yapısı Nasıldır? Mavi_inci Genel Sağlık 0 05-04-2011 00:28


Saat: 17:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015