FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüSanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı nedir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı nedir? konusu , Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 29-09-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı

 

  Hızlı Cevap
Alt 29-09-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı nedir?


Türkiye’deki ekonomik sıkıntılardan bugünlerde pek söz edilmemekte, genelde ülke gündemi farklı konularla işgal edilmektedir. Ülkemizde her ne kadar üstü kapalı bir “Ekonomik kriz” den bahsedilse de aslında belirli sektörlerde bunun sancıları hala ciddi anlamda kendini hissettirmektedir.

Özelikle orantısız dağılan gelirler, işsizlik oranı, yeni madenlerin işlenememesi ve yeni gelir kaynakları arayışına girilmemesi önümüzdeki yıllarda ülke ekonomisini daha da sıkıntıya sokabilir.

Türkiye hem konum olarak hem nüfus dağılımı olarak çok avantajlı bir ülke, genç nüfusun fazla olması, kaynaklarının bol olması, ulaşımının kolaylıkla gerçekleşmesi ülkemizi bir çok yönden avantajlı kılmaktadır. Ancak maalesef birçok yatırımcı doğru bölgeleri seçemiyor, bakir kalan şehirlere girmeye ürküyor hükümette yönlendirmede bulunmuyor.

Hal böyle olunca da tek bölgeye yönlendirilen sanayi belirli bir düzeyden sonra dıygunluk noktasına ulaşıyor rekabet oranı hep aynı şehir ve bölge içersinde döndüğünden ekonomik krizler meydana geliyor.

Sanayi açılımı, tarım açılımı, yatırım açılımı yapmak birçok yönden ekonomiye daha fazla katkı sunacaktır. Sanayinin en büyük sorunu tek bir bölgeye sıkışıp kalmasıdır.

Sadece Bursa’daki fabrikaların sayısı, güneydoğu’daki tüm fabrikaların sayısından daha fazladır. Elbette ki şartlar aynı değil, bazı işletmeler, fabrikalar Güneydoğu’da, Karadeniz’de işletilemez fakat daha küçük ölçekli o bölgenin iklim ve şartlarına uygun üretim yapan fabrika ve işletmeler kurulabilir. Sanayi kuruluşları, yeni yatırımlar hep İstanbul ve çevresine yapılmakta olup bu nedenle de orantısız bir göç almaktadır. Bu da ekonomik sorunların başlıca nedenlerinden biridir.

Ülkemizde tarım önemsenmeli, verimli her metrekare topraktan ürün elde edilmelidir. Tarm sektöründe insanların üretim gücünün yanı sıra toprakların verimliliği o ülkeye özgünlük katmaktadır.


Türkiye’nin tüm bölgelerini gözümüzün önüne getirelim. Her bölgede farklı bir iklim farklı tarım ürünleri yetiştirilmekte. Birçoğu dünya pazarına sunulmaktadır. Verimli topraklar daha iyi değerlendirilse ekonomik girdimizde kısa süre içersinde artacaktır.

Ekonominin en önemli unsurlarından bir diğeri ithalat ve ihracattır. Ülkemizde Cumhuriyet tarihinden bu yana ihracat yapılmaktadır. Bu son dönemlerde tarım ürünlerinden daha çok sanayi ürünleriyle yapılmaktadır. Ancak burada şöyle önemli bir ayrım var. Sanayideki ihracat, tarımdaki kadar ülke ekonomisine girdi sağlamamaktadır.

Çünkü bir çok sanayi kuruluşu üretim yaparken adeta taşeronluk yapıyor. Tüm ham maddeyi ve kullanılacak olan aparatları dışarıdan ithal ediyor sadece insan gücü ile üretip dış ülkelere ihraç ediyor bu anlamda da kar oranı hayli düşük oluyor. Fakat tarım ürünlerinde tamamen ülkeye, şehre, ilçeye özgü olan ürünler yetiştirilip, toplanıp dış pazara sunuluyor yani her şey burada başlayıp burada sonlanıyor.

Bu nedenle de tarım ürünlerinin ihraç edilmesindeki ekonomiye katkı daha fazla oluyor.

İhracat rakamlarımız her geçen gün artmaktadır. Bu ilk etapta ekonomik olarak sevindirici gibi görünse de asıl tablo öyle değildir.

Çünkü artan ihracat rakamlarının yanında ithalat rakamları da artmaktadır. Bu nedenle bir negatif büyüme oluşmaktadır.


Üretim yapısının verimsiz teknolojilerden kurtulması zorunlu hale gelmiştir. Otomotiv alanında Türkiye hem ithalat hem ihracat yapmakta ve ihracat ancak ithalatı karşılamaktadır. Dolayısıyla dış ticaret hacmi büyürken bu durum ekonomik büyümeye katkı sağlamamaktadır.

Bu anlamda, üretici firmalara teknoloji alanında teşvikler sağlanmalıdır.

Kimyevi maddeleri üretecek özel sanayi bölgeleri kurulmalıdır. Türkiye'de otomotivden boyaya kadar pek çok sektörde ara malı olarak kullanılan kimyasal hammaddeler, dış ticaretimizin en zayıf noktalarından biridir.

Tarım üretiminde endüstriyel bitkiler, özellikle yağlı bitkilere ağırlık verilmelidir. Çiftçi bu amaçla bilinçlendirilmeli ve teşvik edilmelidir. Meyve ve sebze alanında verimliliği artırıcı önlemler alınmalıdır

Türkiye'nin tekstil alanında uluslararası pazarlarda söz sahibi olabilmesi için dünyaca tanınan markalar oluşturması şarttır. Hâlihazırdaki markaların dışında bu alanda çalışan firmalara dış ticaret müsteşarlığınca destek ve fon sağlanmaktadır. Tekstil makinelerinin Türkiye'de üretilmesi için destekler verilmelidir. Dış ticaret ülke ekonomisi için büyük önem taşımaktadır. Hükümet bu anlamda müteşebbisleri özendirici teşvik paketleri hazırlayarak dış ticaretin canlanmasına katkı sağlayabilir.


Alıntı
Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 05-11-2012   #3 (permalink)
mangal steyle
Standart Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı nedir?


özet olarak verirseniz daha iyi olur Hanny Yakı10 )
  Hızlı Cevap
Alt 02-12-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı nedir?


daha kısa olsa daha iyi olur
  Hızlı Cevap
Alt 02-11-2013   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı nedir?


çok uzun biraz kısaaaaa
  Hızlı Cevap
Alt 12-11-2013   #6 (permalink)
sümeyra(1D)
Standart Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı nedir?


biraz daha kısa olsaaaaaa
  Hızlı Cevap
Alt 13-11-2013   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı nedir?


abi çok uzun yaaaaa. biraz kısalt
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Madenlerin Ülke Ekonomisine Katkısı Nedir Eylül Konu Dışı Başlıklar 18 1 gün önce 18:56
Nitelikli elemanın ülke ekonomisine katkısı nedir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 22-03-2012 19:54
İhracatın Ülke Ekonomisine Katkısı Nedir SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 0 09-01-2012 20:58
Marmara Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkısı Nedir Mavi_Sema Marmara Bölgesi 0 05-05-2011 14:33
Sütün Ülke Ekonomisine Katkısı Nedir Mavi_Sema Ekonomi Ve Borsa 0 30-04-2011 16:26


Saat: 22:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015