Simyanın kimyaya katkıları nelerdir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Simyanın kimyaya katkıları nelerdir? konusu , Simyanın kimyaya katkıları nelerdir ?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 28-09-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Simyanın kimyaya katkıları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Simyanın kimyaya katkıları nelerdir ?

 

  Hızlı Cevap
Alt 28-09-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Simyanın kimyaya katkıları nelerdir?


Simya kelimesinin kökeni konusunda araştırmacılar arasında bir fikir birliği bulunmamaktadır. Simya veya alşimi kelimelerinin sami dilinden kaynaklandığı iddiası en çok kabul görüştür. Alşiminin Latince yazılışındaki (Al-chemie) Al takısının Arapça kökenli olduğu kesindir. "Chemie"nin ise Sami kökenli "heme", "hema" kelimelerinden veya Yunanca "hima" (döküm) kelimesinden geldiği iddia edilmektedir.

Simyanın Hedefleri

* Metallerin altın ve gümüşe dönüştürülmesi
* Ölümsüzlük iksiri yaratılması
* İnsan hayatının dönüştürülmesi

Kimya ile İlişkisi
MÖ 4. bininci yılda Ortadoğu adı verilen bölgede uygarlık açısından son derece önemli sonuçlar verecek teknolojik devrimler olmaya başlamıştır. Aynı zamanda bölge zenginleşen üretimin ve geniş düz arazinin meydana getirdiği bir çekicilik taşımakta ve çevre bölgelerden çeşitli kavimler de bölgeye göç etmektedirler. Halkın iki uğraşı vardır bunlardan biri tarım diğeri de madenlerdir. Tarım, ekilen bir tohumun dikilen bir fidanın zaman içinde gelişerek değişimler göstermesi ve ürün vermesi sürecinin dikkatle incelenmesine ve anlaşılamayan bir sürü olayın sürüp gittiği bu sürecin her adımının, onun üzerinde etkili olan her etmenin, korku ve hayranlık karışımı duygularla kutsanmasına neden olmaktadır. Madenler de aynı toprak ananın bağrından çıkan birtakım taşlardır ve ateşin etkisiyle gözler önünde nitelik değiştirmekte, şekil almakta ve değişmektedir. Bu gözlemler, o maddelere, o zamanın kavrama olanaklarıyla pek çok garip güçlerin izafe edilmesine yol açar. Örneğin insanlar, bir demir parçasını, o kuvveti kendi vücuduna geçirmesi için vücuduna bağlı olarak taşır ya da işine başlamadan önce kuvvet almak için ona dokunur. Bu tür algılama inançları bugün de bütün gücüyle etkindir. Örneğin Sam Yelinin neden olduğuna inanılan Eyyam-ı Bahur çarpmasına karşı vücuda paslı bir maden parçası bağlanır. İki metalden yapılmış olan sağlık bilezikleri bir zaman Avrupa'da yaygınlaşmış ve halen de birçok insanın kolunda görülebilir.
İşte simyanın dayandığı kimya bilgisi son derece basit, o çağlardan kalma metalurji bilgileriyle bu "cevher" bilgisine dayanmaktadır. Temelinde Yunanlıların bulmuş ve geliştirmiş oldukları dört element, Anasır-ı Erbaa yani Hava, Su, Toprak ve Ateş felsefesi yatmaktadır. Kullanılan yöntemler, ısıtmak, kızdırmak, dökmek, buharlaştırmak, süzmek gibi, ilkel metalurjinin yöntemlerine dayanmaktadır.
Simya bilgisinin temelinde yatan sözcük hiç kuşkusuz ki "değişim" yani Transmutasyon'dur. Simya bilgisi bu deyimle birçok şeyi kasteder. Maddelerin fizik ve kimyasal değişimleri, nitelik ve kullanım değiştirmeleri yanında örneğin hastalıktan sağlığa geçiş de simya için bir değişim olayıdır. Amaçlanan ve idealize edilen değşişimlerden biri, yaşlılıktan gençliğe dönüşüm, bir başkası da canlı varlıktan olağanüstü, doğaüstü, uhrevi bir varlığa dönüşme olgusudur. Elbette bir maddenin bir başka maddeye dönüşmesi, daha değersiz maddelerin altın ya da gümüşe çevrilebilmesi simya ile uğraşanların en bilinen amaçlarıydı. Simyadaki değişimler kural olarak, arada kimi geçiş dönemlerinin durumu sayılmazsa daima pozitife doğru olarak anlaşılmaktadır. Toprağın altın yapılmak üzere suyla karıştırılarak kaynatılmasında topraktan daha değersiz olan çamur aşamasından geçilmektedir ve bu normaldir. Çünkü, işlemin sonunda ulaşılacak olan mutlaka altındır. Simya hiçbir zaman iyileştirme işlemini tersine çevirerek hasta etmeyi amaçlayamaz. Bu sistem içinde kötüleştirmeyi sağlayacak hiçbir yöntem olmamıştır. Sonuçlar her zaman "Mutlu Son" olarak öngörülmüştür.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 25-09-2012   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Simyanın kimyaya katkıları nelerdir?


simyanın kimyaya katkıları kısaca nelerdir
  Hızlı Cevap
Alt 09-10-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Simyanın kimyaya katkıları nelerdir?


reis madde madde halinde yok mu ?
  Hızlı Cevap
Alt 29-11-2012   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Simyanın kimyaya katkıları nelerdir?


simyacıların kullandıkları arasında sirke var mı?
  Hızlı Cevap
Alt 19-09-2013   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Simyanın kimyaya katkıları nelerdir?


ya madde halınde yokmu
  Hızlı Cevap
Alt 19-09-2013   #7 (permalink)
Standart Cevap: Simyanın kimyaya katkıları nelerdir?


Simyanın kimyaya katkıları nedir?

Simyacılar kimyaya geçişin öncüsüdür, pek çok araç ve gereç geliştirmişlerdir. Örneğin, madenlerin işlenmesi, deri boyanması, seramik, cam, mürekkep, kozmetik simyadan kimyaya geçmiştir.

Simyagerlerin en çok bilinen iki hedefi madenlerin altına dönüştürülmesi ve bütün hastalıkları iyileştirecek ve hayatı sonsuz biçimde uzatacak "pancea" (ölümsüzlük iksiri) yaratılmasıdır. Ortaçağ'dan itibaren Avrupalı simyagerler hem madenleri altına çevirecek hem de ölümsüzlük iksiri yaratılmasında kullanılacak efsanevi bir madde olan "felsefe taşı"nın (philosopher's stone) bulunması için büyük çaba sarfettiler.

Simya bilgisinin temelinde yatan sözcük hiç kuşkusuz ki "değişim" yani Transmutasyon'dur. Simya bilgisi bu deyimle birçok şeyi kasteder. Maddelerin fizik ve kimyasal değişimleri, nitelik ve kullanım değiştirmeleri yanında örneğin hastalıktan sağlığa geçiş de simya için bir değişim olayıdır.

Simyagerler, yüzyıllar boyunca büyük saygınlık gördüler ve destek aldılar. Bu saygınlık ve desteğin nedeni ne hedefleri (altın ve pancea) ne de yazınlarına hakim olan mistik ve felsefi görüşlerdi. Saygınlık ve desteğin nedeni zamanlarının kimya endüstrisine yaptıkları katkılardı.

Bu katkılar arasında barutun keşfi, madenlerin test ve rafine edilmesi, metaller üzerindeki çalışmalar, mürekkep, kozmetik, boya üretimi, deri boyanması, seramik ve cam üretimi, likör ve esans üretimi vb. sayılabilir. (Avrupalı simyagerler arasında "aqua vitae" (hayat suyu, ab-ı hayat) üretiminin de popüler bir deney olduğu düşünülmektedir.
Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 25-09-2013   #8 (permalink)
kayıtsız üye
Standart Cevap: Simyanın kimyaya katkıları nelerdir?


hadi ya kısa ve öz olsun madde madde olsun çok mu şey istiyom ben yaa ama yine de emekleriniz ve katkılarınız için çok thank you ben yazılarınızı kısalttım ve özet yaptım kısa zamanda göndericem
  Hızlı Cevap
Alt 30-09-2013   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Simyanın kimyaya katkıları nelerdir?


madde halinde yok mu yaaaa kısa ve öz olsun lütfenn ama gene de teşekkürler ben buraya özet atarım 5 dakika sonra herkes faydalanırr
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İbn-İ Sina'nın Kimyaya Katkıları Nelerdir? Eylül Düşünürler-Filozoflar 0 25-09-2012 13:46
Farabinin Kimyaya Katkıları Nelerdir? Eylül Konu Dışı Başlıklar 0 28-07-2012 21:52
Simyanın yöntemleri ve kimyaya katkıları nedir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 31-10-2011 21:06
Simyacıların buldukları ve kimyaya katkıları nedir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 21-09-2011 17:28
Simya Yöntemleri ve Simyanın Kimyaya Katkıları SeLeN Diğer Mesleki Bilgiler 0 30-09-2010 22:19


Saat: 06:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015