FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüMarie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri ve çalışmaları nelerdir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Marie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri ve çalışmaları nelerdir? konusu , lütfen yazın lütfn çok lazım bize yardım edin...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 21-05-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Marie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri ve çalışmaları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


lütfen yazın lütfn çok lazım bize yardım edin

 

  Hızlı Cevap
Alt 21-05-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Marie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri ve çalışmaları nelerdir?


Marie CURIE (1867-1934) ve Pierre CURIE (1859 1906)


Curie'ler, bir atom çekirdeğinin ışınım*lar yayarak kendiliğinden parçalanıp başka bir elementin atomuna dönüşmesi olan radyo*aktiflik konusundaki ilk çalışmaları gerçekleş*tirenler arasında seçkin bir yere sahiptir.
Polonyalı bir fizik ve matematik profesörü*nün kızı olan Marie Sklodowska Varşova'da doğdu. 1891'de Paris'e giderek Sorbonne Üniversitesi'nde fizik ve matematik eğitimi gördü. 1895'te Fransız fiziksel kimyacı Pierre Curie ile evlendi. Pierre Curie 16 yaşındayken Sorbonne'a girmiş, iki yılda diploma alarak aynı üniversitede asistan olmuştu. Kristallerin ısıyla elektriklenmesini (piroelektrik) araştı*ran ve kristallerin basınçla elektriklenmesi (piezoelektrik) olgusunu bulan Pierre Curie, magnetizma konusundaki teziyle 1895'te dok*tora derecesini almıştı. Pierre Curie'nin bazı kristallerin titreşince elektrik ürettiğini ve elektrik verilince titreştiğini bulması kristalle*rin radyolarda kullanılmasına yol açmıştır.
Marie ve Pierre Curie evlendikten sonra bilimsel araştırmalarını birlikte sürdürdüler; Fransız fizikçi Henri Becquerel'in 1896'da uranyum elementinde varlığını ortaya koydu*ğu ve sonradan radyoaktiflik olarak adlandırı*lan olguyu incelemeye başladılar. Marie Curie toryumun da uranyum gibi radyoaktif*lik özelliği gösterdiğini buldu; çeşitli maddele*rin yaydığı radyasyonu karşılaştırmak için özel bir elektroskop geliştirdi. Uranyum elde etmekte kullanılan pekblend cevherinin uranyumdan daha rad*yoaktif olduğunu görerek, bu cevher içinde uranyumdan daha radyoaktif bir madde ol*ması gerektiği sonucuna vardı. Curie'ler, uran*yumu ayrılmış tonlarca pekblend artığı üze*rinde araştırma yaparak, bu çok radyoaktif maddeyi cevherden ayırmak için çalışmaya giriştiler. Eski bir barakada çok güç koşullar*da yürüttükleri ve sık sık para sıkıntısıyla engellenen çalışmalarında, birçok kez yinele*dikleri kimyasal işlemler sonunda 1898'de cevherdeki çok radyoaktif maddeyi ayırmayı başardılar. Tonlarca pekblend kullanarak çok az miktarda elde edebildikleri ve radyoaktifli*ği uranyuma oranla binlerce kez fazla olan bu madde iki elementten oluşuyordu. Bunlardan birine, Madam Curie'nin anavatanı Polonya'nın adını yücelt*mek amacıyla polonyum adı verildi; öbürüyse radyum olarak adlandırıldı. Ama, Madam Curie saf radyumu ancak 1910'da elde edebil*di.
Bu çalışmanın yanı sıra, Curie'ler radyum*dan yayılan radyasyonu incelediler; magnetizmanın radyasyon üzerindeki etkisini ve rad*yasyonun ısıtma gücünü araştırdılar. Curie'lerin çalışmaları daha sonraki nükleer fizik araştırmalarının temelini oluşturdu.
Pierre Curie 1900'de Sorbonne'da öğretim üyesi oldu. Marie Curie Recherches sur les substances radioactives (Radyoaktif Maddeler Üzerine Araştırmalar) adlı teziyle 1903'te doktora derecesi aldı. Aynı yıl, Pierre Curie ve Henri Becquerel ile birlikte Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı. Üç yıl sonra Pierre Curie bir yük arabasının çarpması sonucu Paris'te ölünce, Marie Curie kendini tümüyle araştır*malarına verdi. 1906'da, Pierre'in ölümüyle boşalan Sorbonne Üniversitesi fizik kürsüsü*ne atandı ve Sorbonne'da ders veren ilk kadın oldu. 1908'de profesörlüğe yükseldi ve 1911'de Nobel Kimya Ödülü'nü de alarak iki kez Nobel Ödülü alan ilk kişi oldu. Marie Curie I. Dünya Sava*şı sırasında Fransız hastanelerinde radyoloji servisleri kurulması için çalıştı. Daha sonra, Paris Üniversitesi'nde kurulmasına öncülük ettiği Radyum Enstitüsü'nün araştırma bölü*mü başkanı oldu. 1922'de Tıp Akademisi üyeliğine seçilen Madam Curie radyoaktif maddelerin tıptaki kullanım olanakları konu*sunu araştırmaya yöneldi.
Bilimle uğraşan çok az kişi Curie'lerden daha güç koşullar altında çalışmıştır. Paraları*nın çoğunu gerekli aygıt ve gereçleri almak amacıyla harcadıkları için, yoksul mahalleler*de yaşadılar; çoğu zaman yeterince yiyecek bulamadılar; rüzgâra ve yağmura karşı yete*rince korunmamış bir barakayı laboratuvar olarak kullandılar. O günlerde radyoaktif maddelerin insan sağlığı için yarattığı tehlike*ler hiç bilinmiyordu. Marie Curie radyum bileşikleri ile çalışırken oluşan yanıklar yü*zünden çok acı çekti ve radyoaktif ışınımın neden olduğu kan kanserinden öldü.
Bu iki büyük öncünün anısına, bir radyoak*tiflik birimine "curie" adı verilmiştir. Büyük kızları Irene Joliot-Curie de radyoaktiflik konusunda araştırmalar yapmış ve Nobel Kimya Ödülü'nü almıştır.
Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 19-12-2012   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Marie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri ve çalışmaları nelerdir?


çooook iyi şeyler yaptı
  Hızlı Cevap
Alt 24-12-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Marie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri ve çalışmaları nelerdir?


Offf ya burada da bulamadım ama yine de güzel site beğendim bunu bulamadım sadece)))))))))
  Hızlı Cevap
Alt 25-12-2012   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Marie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri ve çalışmaları nelerdir?


yha bune sadece görüşlerini istioz bilgilerini deil of
  Hızlı Cevap
Alt 17-12-2013   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Marie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri ve çalışmaları nelerdir?


aynen yaa ama site iyiymiş
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Marie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri ve çalışmaları nedir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 26-12-2012 19:41
Marie Curie Ve Atom İle İlgili Çalışmaları Mavi_inci Bilim & Teknoloji 0 04-04-2012 00:08
Marie Curie'nin Atom Hakkındaki Görüşleri ve Çalışmaları Hakkında Bilgi Mavi_inci Bilim & Teknoloji 0 31-12-2011 23:49
Marie Curie'nin atom ile ilgili çalışmaları Mavi_Sema Bilim & Teknoloji 0 24-02-2011 16:41
Marie Curie'nin atom hakkındaki çalışmaları nelerdir? Mavi_Sema Bilim & Teknoloji 0 29-12-2010 18:08


Saat: 22:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015