FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap Bölümüahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü konusu , konu başlığı ile ilgili şeyler bulunuz...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 11-05-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü

Sponsorlu Bağlantılar


konu başlığı ile ilgili şeyler bulunuz

 

  Hızlı Cevap
Alt 11-05-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü


ahlak


Ateş,su, ve ahlak bir yolda buluşmuşlar.Tanıştıktan sonra bir muhabbete tutuşmuşlar.Başlamışlar kendilerini tanıtmaya.

Ateş başlamış söze.
Bendeniz ateş: Ben demiş aşığımdır kimi zaman karanlıklarda,kimi zaman soğuklarda ısınmaya sebebim.Kimi zaman güneşim,kimi zaman bir kor parçasıyım yakarım hoşuma gitmediğinde önüme ne gelirse.Çok iyiyimdir.Benden çok kere istifade edilebilir der ve ekler ateş.Fakat bir sinirlenirsem yakarım etrafımda ne varsa kimi zaman yangın olurum ansızın yakalarım en boş anlarda der.Onun için benimle aranızı iyi tutun der.

Su başlar söze
Bendeniz der su: Hayat kaynağıyımdır.Yokluğum çok kötüdür.Ben olmazsam yaşayamaz mahlukat.Her hayatta ben varım der.Benim olduğum yerde hayat.Sonra başlar ateşin yaptığı gibi zararlarından bahsetmeye.


Fakat der ben bir kızarsam sel olurum bazen,bazen bir fırınayla gelirim ne varsa yutarım der.Onun için benle aranızı iyi tutun der.

Sıra gelir ahlaka
Bendeniz ahlak: Hayat düzeninde benim yeim başkadır der.Benim hiç bir kötülüğüm yotur.Kimseyide tehdit etmem der.

Sonra ateş girer söze
ben bu arkadaşlığı çok sevdim der.Hani olurda bir gün birbimizi kayubedersek nasıl buluşacağız der.

Su derki beni kaybederseniz eğer bir yağmur gördüğünüzde kaçmayın yaklaşın ben orada olurum der.

Ateş derki beni kaybederseniz eğer bir duman görürsenin,bir sıcaklık hissederseniz hemen gelin ben orada olurum der.

Sıra gelir ahlaka söylediği söz çok manidardır.
Siz siz olun beni sakın kaybetmeyin der.EĞER BENİ BİR DEFA KAYBEDERSENİZ BİR DAHA BULMANIZ MÜMKÜN OLMAYABİLİR.........
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 11-05-2011   #3 (permalink)
Standart Cevap: ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü


Ahlakla ilgili Güzel sözler

"Güzel Ahlak anlatılmaz yaşanır"

"Kötü ahlaklı, parçalanmış testiye benzer Ne yamanır, ne de eskisi gibi çamur olur"
"Her binanın bir temeli vardır İslam’ın temeli de güzel ahlaktır"

"Kötü ahlak, öyle bir fenalıktır ki, onunla yapılan birçok iyilikler fayda vermez Güzel ahlak, öyle bir iyiliktir ki, onunla yapılan günahlar bile affa uğrar"

"Yükselen bütün insanlar ancak güzel ahlakları sayesinde yükselmişlerdir"

"Güzel ahlak güler yüzlülük, cömertlik ve kimseyi üzmemek demektir"

"Güzel ahlak, kimseyle çekişmemek ve kimseyi çekiştirmemektir"

"Güzel ahlak, eziyet vermemek ve meşakkatlere katlanmaktır"

"Güzel ahlak, genişlikte ve darlıkta insanları razı etmeye çalışmak demektir"

"Güzel ahlak, Allah’tan razı olmak demektir Yani hayrı ve şerri Allah’tan bilmek, nimetlere şükür, belalara sabretmektir"

"Güzel ahlakın en azı, meşakkatlere göğüs germek, yaptığı iyiliklerden karşılık beklememek, bütün insanlara karşı şefkatli olmaktır"

"Güzel ahlak, haramlardan kaçıp helalı aramak, diğer insanlarla olduğu gibi aile efradıyla da iyi geçinip onların maişetlerini temin etmektir"

"Güzel ahlak, Yaratanı düşünerek, yaratılanları hoş görmek, onların eziyetlerine sabretmektir"

Bir müslümana çatık kaşla bakmak haramdır Güler yüzlü olmayan kimse mümin sıfatlı değildir Herkese karşı güler yüzlü olmalıdır

Hadis-i şerifte, Allah’a ve ahiret gününe iman edenin, misafirine ve komşusuna ikram etmesi, ya hayır söylemesi veya susması emredilmiştir (Buhari)

Başkasının kötü ahlakından şikayet eden kimsenin kendisi kötü ahlaklıdır Başkalarının kötülüklerinden bahsediyorsak, bu kendimizin kötü olduğunun alametidir Güzel ahlak, eziyetleri sineye çekmektir
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 11-05-2011   #4 (permalink)
Standart Cevap: ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü


Etik Haftası Hikayeleri

ARKADAŞLIK
Kötü karakterli bir genç varmış. Bir gün babası ona çivilerle dolu bir torba vermiş.

“Arkadaşların ile tartışıp kavga ettiğin zaman her sefer bu tahta perdeye bir çivi çak”demiş.

Genç, ilk günde tahta perdeye 37 çivi çakmış. Sonraki haftalarda kendi kendine kontrol etmeye çalışmış ve geçen her günde daha az çivi çakmış. Nihayet bir gün gelmiş ki hiç çivi çakmamış. Babasına gidip söylemiş. Babası onu yeniden tahta perdenin önüne götürmüş. Gence:

“Bugünden başlayarak tartışmayıp kavga etmediğin her gün için tahta perdelerden bir çivi çıkart.”demiş.Günler geçmiş. Bir gün gelmiş ki tahta perdede hiç çivi kalmamış.

Babası ona:

“Aferin iyi davrandın ama bu tahta perdeye dikkatli bak, çok delik var. Artık hiçbir şey geçmişteki gibi güzel olmayacak. Arkadaşlarla tartışıp kavga edildiği zaman kötü kelimeler söylenilir. Her kötü kelime bir yara, bir delik aynen kalacak, kapanmayacaktır. Bir arkadaş ender bir mücevher gibidir. Seni güldürür, yüreklendirir sen ihtiyaç duyduğunda yardımcı olur seni dinler sana yüreğini açar” demiş.

ÇATLAK KOVA

Hindistan’da bir sucu, boynuna astığı uzun bir sopanın uçlarına taktığı iki büyük kovayla su taşırmış. Kovalardan biri çatlakmış. Sağlam olan kova her seferinde ırmaktan patronun evine ulaşan uzun yolu dolu olarak tamamlarken, çatlak kova içine konan suyun sadece yarısını eve ulaştırabilirmiş. Bu durum iki yıl boyunca her gün böyle devam etmiş. Sucu her seferinde patronunun evine sadece 1,5 kova su götürebilirmiş. Sağlam kova başarısından gurur duyarken, zavallı çatlak kova görevinin sadece yarısını yerine getiriyor olmaktan dolayı utanç duyuyormuş. İki yılın sonunda bir gün çatlak kova ırmağın kıyısında sucuya seslenmiş.

“Kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum.”

“Neden?.” Diye sormuş sucu. “Niye utanç duyuyorsun?” Kova cevap vermiş.

“Çünkü iki yıldır çatlağımdan su sızdığı için taşıma görevimin sadece yarısını yerine getirebiliyorum. Benim kusurumdan dolayı sen bu kadar çalışmana rağmen emeklerinin tam karşılığını alamıyorsun.” Sucu şöyle demiş:

“Patronun evine dönerken yolun kenarındaki çiçekleri fark etmeni istiyorum.”

Gerçekten de tepeyi tırmanırken çatlak kova patikanın bir yanındaki yabani çiçekleri ısıtan güneşi görmüş. Fakat yolun sonunda yine suyunun yarısını kaybettiği için kendini kötü hissetmiş ve yine sucudan özür dilemiş. Sucu kovaya sormuş:

“Yolun sadece senin tarafında çiçekler olduğunu ve diğer kovanın tarafında hiç çiçek olmadığını fark ettin mi?... Bunun sebebi benim senin kusurunu bilmem ve ondan yararlanmamdır. Yolun senin tarafına çiçek tohumları ektim ve her gün biz ırmaktan dönerken sen onları suladın. İki yıldır ben bu güzel çiçekleri toplayıp onlarla patronumun sofrasını süsleyebildim. Sen böyle olmasaydın, o evinde bu güzellikleri yaşayamayacaktı.”

Hepimizin kendimize özgü kusurları vardır. Hepimiz aslında çatlak kovalarız. Tanrı’nın büyük planında hiçbir şey ziyan edilmez. Kusurlarınızdan korkmayın. Onları sahiplenin. Kusurlarınızda gerçek gücünüzü bulduğunuzu bilirseniz eğer, siz de güzelliklere sebep olabilirsiniz.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 11-05-2011   #5 (permalink)
Standart Cevap: ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü


Etik Günü ile ilgili Yazı

Bir ülkede etik değerlerin oluşup kök salmasında birinci derecede etkili etmen bireyleri kültürlü uygar insanlar yapmayı amaçlayan eğitim düzeyleri. Ülkemiz açısından içine düştüğümüz olumsuz çarpıcı bir örnek her düzeyde eğitimi bir yabancı dilde yapma çabaları. Kendi anadilinde yapılan eğitimin önemine dikkat çekenlerin yadırgandığı bir düzeye kadar bu olumsuzluğu getirmiş bulunuyoruz. Etik değerlere özen gösterilen ülkelerde hiç kimse kendi ana dilinden bu derece vazgeçmiş gözükmüyor. Üstelik hem kendi diline hem de başkalarının anadiline saygıyı önemli bir etik değer sayıyor.

Bizim toplumsal olarak bugün karşı karşıya bulunduğumuz sorun, toplumsal yaşantımızdaki gelişmelerin toplumun geneli için geçerli olacak değer yargılarını oluşturamamış olması. Biz cumhuriyetin kuruluşu ile başlayan Atatürk devrimlerinin yaşamımıza soktuğu değer yargılarına güveniyoruz ve geçerliliğini koruduğuna inanıyoruz. Evrensel düzeyde geçerli olan değer yargılarına dayanan Atatürk ilke ve devrimlerini, teknolojik gelişmelerin günümüzde yaşattığı toplumsal dönüşümler bile eskitememekte.

İnsanoğlu, varoluşuyla birlikte, "ahlâkilik kaygısını" içinde taşımıştır. Kendisini "iyi" ve "kötü" olana dair sorgulamalara tabi tutarak, bunların "ne" olduğu sorusunun cevabını aramıştır. İşte bu aşamada ahlâkilik problemi ile karşılaşmıştır. Çevresinde gördüğü insanlar ve etrafındaki fizik nesnelerle ilişki kurarken karşılaştıklarının, bir takım değerlerle anlam taşıdığını görmüştür. Bu değerler de o insanın ahlâkî kodlarını belirlemiştir. Değerlerin dikkate alınmadığı anlarda, farklı eylem imkânlarıyla karşılaşıldığı zaman, neyi yapmanın doğru olacağına dair çeşitli ikilemler içerisine girilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu ikilemlerin tabiî bir sonucu olarak da doğru ve iyi olana dair çeşitli tasavvurlar ileri sürülmüştür.

"Doğru" ve "iyi"nin "ne" olması gerektiğine dair bilgiler insanlığın ilk kültürel bulgularına kadar götürülebilir. Çeşitli kabartma resimler, destanlar, yazılı taşlar ve yazılı eserlerde buna dair motifler vardır. "İyi"nin "ne" olduğu üzerinde durarak diğer insanlara öncülük eden en önemli kişiler hiç kuşkusuz filozoflar ve peygamberlerdir.

Filozoflar, felsefenin tabiatı gereği "iyi"nin "ne" olduğunu tartışmakla beraber somut davranış biçimleri vermekten kaçınmışlardır; peygamberler ise, iyinin ne olduğu üzerinde durarak, insanlara "model davranış biçimleri" sunmuşlardır. Peygamberler bu misyonlarını vahiy ve vahyi açıklayıcı sözler yoluyla yerine getirmişlerdir. Son peygamber Hz. Muhammed (asm) "Ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim." diyerek hayatın bütün alanlarını kuşatan bir değerler sistemi sunmuştur.

Aynı problem bugün de insanlığı meşgul etmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve sosyo-ekonomik hareketliliğe bağlı olarak daha karmaşık hale gelen gündelik hayatlar, "iyi"nin "ne" olduğu sorusunu cevaplamayı daha da zorlaştırmıştır. İnsanlık, hayatın değişik alanlarında, bu soruya doğru cevaplar bulabilmek için "etik kodlar"a ihtiyaç duymuştur. Bilim adamları, mühendisler, siyasetçiler, hukukçular, tüccarlar, doktorlar, iş adamları ve meslek odaları yaşadıkları problemleri çözebilmek için bir değer yargıları sistemine dayalı teamüller oluşturmuşlardır. Bilgisayar alanında, internet kullanımında, enformasyon teknolojisinde, şirketlerin rekabet alanında ahlâka uygun olanla olmayan bilinmek istenmiştir.

Selami TÜRKMANİ
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 15-05-2012   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü


Ahlak İle İlgili İbretlik Hikaye


Toplantıya gideceğim Baktım geç kalma ihtimalim var, bindim bir taksiye, muhabbetçi bir arkadaş O anlatıyor ben dinliyorum Tam işyerinin önüne geldik Ankara'da Bakanlıklar

Diyelim ki, taksi parası 9 75 TL tuttu, ben 10 TL uzattım Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya, taksici üstünü arıyormuş gibi yapar, siz de para üstünü alabilmek için bir ayak dışarıda, inmemek için debelenirsiniz Tam o sahne olacak

Şoför, para üstü varmı diye aranmaya başladı - "Üstü kalsın kardeşim" dedim Döndü bana doğru: - "Vaktin varmı ağabey ?" dedi - "Evet" dedim (tek ayağım hala dışarıda) Dörtlülere bastı, trafik dört şerit akıyor, indi araçtan Önde bir büfe var Gitti oraya, bir şeyler konuşup geldi Bana 25 krş uzattı Belli ki para bozdurmuş

- "Birader" dedim,"9 75 değil,1050 yazsa ister miydin 50 krş benden?"

- "Ne alacağım ağabey 50 krş u!"

- "Peki, niye gittin 25 krş için o kadar uğraştın Üstü kalsın demiştim" Döndü bana, attı kolunu arkaya: - "Vaktin varmı ağabey?" - "Var" - "Çek kapıyı o zaman" Muhabbetçi bir taksici ile karşı karşıyayız 5 dk konuştuk

İngiltere'de profösüründen, bilmem kiminden eğitimler aldım O taksicinin 5 dkda öğrettiklerini, İngiliz hocalar haftalarca verdikleri derslerde öğretemediler:

- "Ağabey biz Keçiören'de 5 kardeşiz Babam rençberdi, günlük yevmiyeye giderdi; artık inşaat falan bulursa çalışır gelir, o gün iş bulamamışsa, biz eve gelişinden, yüzünden anlardık" "Durumumuz hiç iyi olmadı Akşam yer sofrasında yemek yerdik Yemek bitince babam bize" Durun kalkmayın" derdi"
Önce dua ederdik sonra babam bize sofrada konuşma yapardı
"Aha" dedim, "Bizim meslekten", seminerci

- "Ne anlatırdı baban?"

- "Hayatta nasıl başarılı olunur?" " O gün inşaata çağırmazlarsa eve para getiremiyor, sonra çocuklara hayatta başarı teknikleri anlatıyor "

- "Babam işe gidince büyük ağabeyimiz onu taklit ederdi, delik bir çorapla pantolonun ceplerini çıkarır, dört kardeşi karşısına alıp "Dürüst olun, evinize haram lokma sokmayın" diye anlatırken, biz de gülerdik Annem kızardı,"Babanızla alay etmeyin O, hem dürüst hem de çalışkandır" derdi

Yan evde iki kardeş var, onların babası zengin Babaları birahane işletiyor, ama adamda her numara vardı, kumar falan oynatırdı Bizim yeni hiç bir şeyimiz olmadı, hep o ikisinin eskilerini kullandık O amca mahalleden geçerken biz 5 kardeş ayağa kalkardık, çünkü bize bahşiş verirdi Babam eve gelince ayağa kalkmazdık Çünkü hediye, para falan hak getire Ağabey biz babamı kaybettik Altı ay içinde yandaki baba da öldü Yandaki baba iki çocuğa 5 katlı bir apartman, işleyen birahane, dövizler ve araziler bıraktı
Bizim baba ne bıraktı biliyor musunuz?"
- "Ne bıraktı?"

- "Bakkal veresiyesi ve konuşmalarını bıraktı : "Evladım işinizi dürüst yapın, hakkınız olmayan parayı almayın " Falan filan "Ağabey, aradan 15 yıl geçti…" "Diğer babanın 2 oğlu şu anda cezaevindeler, ne ev kaldı ne birahaneAilesi dağıldı” “Biz 5 kardeş, beşimizin Keçiören de taksi durağında birer taksisi var Hepimizin birer ailesi, çoluk çocuğu, hepimizin birer dairesi var"

"Geçenlerde büyük ağabeyimiz bizi topladı ve dedi ki : - "Asıl mirası bizim baba bırakmış " "Hepimiz ağladık 5 kardeş taksiciliğe başladığımızdan beri, taksimetrenin yazmadığı 10 krş’u evimize sokmadık Her şeyimiz var Allah'a şükür" Çok duygulandım, veda ettim

Tam ineceğim: - "Dur ağabey, asıl bomba şimdi!"

- "Nedir bomban?"

- "Nerede oturuyoruz biliyor musun? O iki kardeşin oturduğu 5 katlı apartmanı biz aldık 5 kardeş orada oturuyoruz" Evladınıza ne araba bırakırsınız, ne ev, ne de başka bir miras Evlada sadece değer kavramları bırakırsınız Bakın iki baba da evlatlarına değer kavramları bırakmışlar

Bir Babanın En Güzel Mirası AHLAK'tır
  Hızlı Cevap
Alt 02-12-2012   #7 (permalink)
mis.nialler
Standart Cevap: ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü


çoooookn teşekürlerr!
süper bişi ya siz olmasaydınız ''0'' alırdım çok güzel bir hikayee!!!!!!!!!!!!!!
(tavsiye)
  Hızlı Cevap
Alt 06-01-2013   #8 (permalink)
özlemem
Standart Cevap: ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü


hayat dolu bir yaşamada bir övgü gerek buda aynı bu sözgibi süperliklerle dolu
  Hızlı Cevap
Alt 07-01-2013   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü


çooooook süper bir şey
  Hızlı Cevap
Alt 01-04-2013   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: ahlak ve etik ile ilgili hikaye yada öykü


Allah razı olsun çok güzel yazılarınız beni aydınlattınız
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Etik İle Ahlak Arasındaki Fark Nedir? Mavi_inci Seviyeli-Ciddi Konular 0 01-01-2012 13:48
etik hakkında bilgi veya öykü araştırmak Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 0 29-05-2011 13:14
Küresel ısınma konulu hikaye masal yada çizgi film var mı? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 24-04-2011 22:10
Etik ne demek - Etik nedir - Etik anlamı Mavi_Sema FrmArtuklu TatLı SöZLük 0 27-01-2011 01:59
Ahlak Ve Etik Kitap Özeti Cafer Sadık Yaran SeLeN Kitap Özetleri & E-Kitaplar 0 15-09-2010 15:18


Saat: 21:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015