Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar konusu , sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlardan 1 tane örnek ve kurallarını yazar mısınız...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 01-05-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar

Sponsorlu Bağlantılar


sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlardan 1 tane örnek ve kurallarını yazar mısınız

 

  Hızlı Cevap
Alt 01-05-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar


Sınıf İçinde Oynanılan Oyunlar

Sınıf İçinde Oynanan Oyunları öncelikle;

1- Açıklamaları kısa ve basit yapınız.
2- Hareketi mümkün olduğu kadar çabuk başlatınız.
3- Çocukları cesaretlendirmek için teşvik edici olunuz.
4- Değişik çocukları seçerek onları kendilerine güvenir yapınız.
5- Sınıf kalabalık ise 2 veya 3 gruba ayırarak, birden fazla oyun gösteriniz.
6- Düdük sesiyle bütün öğrencilerin durup, sesi dinlemesini sağlayınız.
7- Bir oyunda başarı sağlamıyorsanız durdurup başkasına geçiniz.
Bilinen oyunları tekrarlayınız.SİNCAP VE CEVİZ

Bütün öğrenciler yerlerinde otururlar. Bir öğrenci sincap olur ve ceviz olarak eline silgiyi alır. Diğer öğrenciler, başlarını sıralarının üzerine koyarlar ( Uyuyormuş gibi ). Yanlız bir elleri, avuçları açık olarak yandadır. Sincap, cevizle arkadaşlarının arasında dolaşırken, Cevizi ( Silgiyi ) bir arkadaşının eline bırakır ve yerine oturmak üzere kaçar. Yerine ulaşıncaya kadar yakalanamazsa kurtulur. Eline ceviz konulan öğrenci sincabı yakalayamazsa kendisi bir sonraki oyun için sincap olur.


KİM SAKLADI ?

Bütün öğrenciler yerlerinde otururlar. Bir öğrenci kara tahtanın önüne getirilir. Diğerlerine arkası dönüktür ve gözlerini kapatır. Diğer bir çocuğu sınıfta bir yere saklar veya dışarı çıkarırlar. Öbür çocuklar da yerlerini değiştirerek karışık otururlar. Bundan sonra tahtada bekleyen öğrenciye "Kim saklandı ?" derler. Gözlerini yuman çocuk arkasını dönerek kimin dışarıya çıktığını veya saklandığını bulmaya çalışır. Bulamazsa ebe değiştirilir ve böylece oyun devam eder.


ÜÇ KÜÇÜK KUZU

Bir çocuk ( Büyük Kurt ) sınıfın önünde ve ayaktadır. Diğerleri yerlerinde oturmuştur. Kurt, sıraların arasında dolaşır. Üç küçük kuzunun ellerine vurur ve yine sınıfın önüne gelerek ; "hurr, hurr" der. Bu kelimeler ile birlikte ellerine vurulan üç kuzunun yerlerini değiştirmesi gerekir. Kurt da bu kuzulardan birinin yerine oturmaya çalışır. Ayakta kalan kuzu bir sonraki oyun için Kurt olur. Oyun böylece devam eder.


MEYVE SEPETİ

Bir öğrenci sınıfın önünde durur. Diğerleri yerlerinde otururlar ve hepsine 4 çeşit meyve ismi verilir. Öndeki öğrenci " Elmalar " deyince adı elma olanlar ayağa kalkar, yerlerini değiştirir. Bu arada ayaktaki oyuncu kendine bir yer bulmaya çalışır. İkincide başka grup meyve ismini söyler. Bu kez de bu meyveler yer değiştirir. Eğer ebe " Meyve Sepeti " derse her cins meyvenin yerlerini değiştirmesi gerekir.KARŞILA VE GEÇ

Öğretmen sınıfın önünde ve ortadadır. İki elinde birer silgi veya fasulye torbası tutar. Sağ ve sol gerisinde iki öğrenci vardır. İşaret verildiğinde bu iki öğrenci öğretmenin elindeki silgileri alır ve sıraların yanında koşuya başlar. Bu öğrenciler arkada karşılaşırlar. Öğretmene silgiyi önce getiren oyunu kazanır.

BEKÇİ KÖPEĞİ

Bir yere bir cisim ( Nesne ) konur. Yanında gözleri kapalı bir bekçi köpeği durur. Diğer öğrencilerden birisi sessizce nesneyi oradan almaya çalışır. Eğer köpeğin haberi olmadan onu alabilirse, bir dahaki oyun için "Bekçi Köpeği" olur. Eşya alırken köpek farkına varırsa "hav hav" diyerek arkadaşını yakalar. O zaman yeni bir bekçi köpeği seçilir.

AVCI ADAM


Bir lider seçilir. Bu lider, herhangi bir yöne doğru yürür ve " Kim benimle ördek ( Ayı,Tilki, Geyik ) avlamaya gelir ?" der. Bütün çocuklar arkasına dizilir ve aynı şekilde lider (avcıyı) izlerler. Avcı dönüp hepsini görünce silahını onlara çevirir ve " Bumm " der. Bunun üzerine ayaktaki çocuklar koşarak kendi yerlerine otururlar. Kim yerine önce oturmuşsa bir dahaki sefere o lider ( Avcı ) olur.

FASULYE TORBASINI BULMA

Çocuklar elleri arkada olmak üzere omuz omuza bir daire yapar. Bir çocuk ortadadır. Birisine bir fasulye torbası verilir. Dairedeki öğrenciler bunu elden ele verirler. Ortadaki öğrenci fasulye torbasının nerede ( kimde ) olduğunu bulmaya çalışır. Eğer tahmini çok uzun sürerse başka bir oyuncu ile değiştirilir.


ALİ KUTUDA

Bütün çocuklar sıra aralarındaki boşluklarda ayakta dururlar. Öğretmen ; "Ali kutuda." dediği zaman herkes çömelik vaziyet alır. "Ali kutudan çıktı." deyince herkes ayağa kalkar. Öğretmen bu tempo ile giderken bazı komutlarda değişiklik yapar. Bu değişiklikte yanlış yapanlar yerlerine otururlar. En sona kalan sınıfın birincisi olur.EŞYA VE YER

Bütün çocuklar sıralarında otururlar. Öğretmen bunlardan 6-8 tanesini çağırarak yazı tahtasının önünde yüzleri arkadaşlarına dönük olarak tutar ve hepsine bir isim verir. ( Örneğin ; Renkler, Kuş isimleri, Şehir ismi veya oyuncak isimleri gibi ) Bundan sonra oturanlar sıralarının üzerine başlarını koyarak gözlerini kaparlar. Öğretmen tahtadakilerin yerlerini değiştirir. Bundan sonra herkes bakar, bir kaç gönüllü istenir. Bu gönüllüler arkadaşlarının yer ve isimlerine göre onları tekrar dizerler.Ayrıca buradaki konuyuda inceleyebilirsiniz >> Okul bahçesinde oynanan çocuk oyunları nelerdir?
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 12-12-2012   #3 (permalink)
uğurkan
Standart Cevap: Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar


saklambaç:Bir ebe seçilir. O oyuncu yumar öbürkülerde saklanır . Ebe100 ekadar saymayı bitirdiyse arkadaşlarını bulmaya çalışırlar.
  Hızlı Cevap
Alt 17-12-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar


bir tane şarkı biliyodum ordan aklıma geldi
  Hızlı Cevap
Alt 20-12-2012   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar


ya güzelde yazmak zor arkadaş
  Hızlı Cevap
Alt 12-01-2013   #6 (permalink)
erva
Standart Cevap: Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar


güzellll bn beğendim
  Hızlı Cevap
Alt 19-02-2013   #7 (permalink)
Nazar Dur
Standart Cevap: Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar


Oyunların hepsi çok güzel Bu siteyi kurana çok teşekkürlerimi iletiyorumm...
  Hızlı Cevap
Alt 25-02-2013   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar


hangi oyunlar neden oynanır cevap ver
  Hızlı Cevap
Alt 28-02-2013   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar


çok beğendim sağolun
  Hızlı Cevap
Alt 10-03-2013   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar


ihtiyar sihirbaz çocuklardan bir tanesi ihtiyar sihirbaz olur.sihirbaz bazı şakadan numaralar yapar.en sonda sihrini bulamayınca çocuklarihtiyar sihirbaz sihrini kaybetti .ihtiyar sihirbaz kızar siz kimin çocuklarısınız.onlar bakkalın,bekçinin çocuklarıyız gibişeyler söyler.en sonda çocuklardan bir tanesi dayanamayıp senin der.o anda kimeeli değmişse onun çocuğu olur.yardım eder
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sonbaharda Dışarıda Oynanan Çocuk Oyunları Eylül Çocuk Oyunları 0 21-09-2011 21:56
Sonbaharda Dışarıda Oynanan Oyunlar Mavi_Sema Çocuk Oyunları 0 16-06-2011 13:31
Sınıfta Oynanan Oyunlar Mavi_Sema Çocuk Oyunları 0 05-04-2011 14:45
Çizgide Oynanan Oyunlar Mavi_Sema Çocuk Oyunları 0 03-12-2009 21:16
İlköğretim için eğitsel oyunlar - Çizgide Oynanan Oyunlar Mavi_Sema Çocuk Oyunları 0 03-12-2009 21:12


Saat: 14:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015