FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüDna testinin kullanım alanları ve sunulması nedir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Dna testinin kullanım alanları ve sunulması nedir? konusu , Dna testinin kullanım alanları ve sunulması...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 20-04-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Dna testinin kullanım alanları ve sunulması nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


Dna testinin kullanım alanları ve sunulması

 

  Hızlı Cevap
Alt 20-04-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Dna testinin kullanım alanları ve sunulması nedir?


Dna testinin kullanım alanları


Genellikle hukuki veya sebebi tam açıklanamayan bazı hastalıkların teşhisi amacıyla bu test yapılabiliyor... Bu test sadece insanlara değil tüm canlılara uygulanabiliyor.. Hatta nesli tükenmiş canlıların fosillerinden dahi (özellikle kemik içerisinden) dna testi amacıyla doku örnekleri alınabiliyor. DNA haritası tam olarak çıkarılmış canlılar için karşılaştırma sonuçları % 99,9 gibi büyük bir oranda kesinlik içeriyor..


Ancak insanlar açısından bakıldığında en çok hukuki bir sürecin sonunda hakim tarafından teste ihtiyaç duyulduğu tespit edilirse yasal olarak yapılabiliyor. Özellikle babalık davalarında artık dna testi neredeyse bir prosedür haline gelmiştir. Yani boşanma,miras ve velayet davalarında tarafların durumunu net olarak ortaya koyabilmek için bu test yapılmakta.
Ayrıca gene bir çok adli vakada (cinayet,yaralama,hırsızlık v.s.) ****llere bakılarak, (saç kılı, kan izi,deri örneği gibi) dna testi talep edilebiliyor..

Bunların dışında ise, teşhisi mümkün olmayan bazı hastalıklarda sonuca kesin ulaşmak için
bu testten yararlanılıyor. Böylece hastanın genetik haritasındaki bir düzensizlikten mi yoksa buna benzer başka bir durumun varlığı mı, net olarak ortaya konulabiliyor..

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Enstitüsü tarafından da DNA testi yapılıyor. Adli Tıp Enstitüsü nün DNA analizi yapan bir laboratuvarı var. Adli Hemogenetik Merkezi nde annelik-babalık ve akrabalık belirlenmesine ve kan, kemik, kıl, sperm, idrar vb. ile kimlik tespiti yapılıyor. Mahkeme ve özel başvurulara bilirkişi olarak hizmet veriliyor. Kanların mahkeme kanalı ile gelen posta kitleri dışında, kesinlikle enstitüsü içinde alınması gerekiyor. Mahkeme kanalında da ancak hakim huzurunda kan alınıyor.

NASIL YAPILIYOR?

Her insandaki DNAnın yarısı anneden diğer yarısı ise babadan geliyor. Buna iki insanın arasında akrabalık bağını anlamak için DNA kümesi arasındaki boşluklara bakılıyor. Testler ya yüzde 0 çıkıyor ya da yüzde 99,9 un üstünde çıkıyor. Arada bir başka rakamın çıkması söz konusu değil. Yani çocuk ya A kişinin çocuğudur, ya değildir. Örneğin yüzde 80 babasıdır gibi bir rakam çıkmıyor.

Ağzın içindeki deriden bir pamuklu çubuğu sürterek alınan örnekler, DNA tipini kan örneği kadar tedaylı ve hassas olarak veriyor.

Test sonuçları noterden tasdikli bir raporla kişilere bildiriliyor.

Test sonuçları yalnızca test yaptıran kişiye veriliyor. Sonuçlar telefonla açıklanmıyor.

İstendiğinde kimlik açıklanmayabiliyor.

Anne karnındaki bebeğin testi için ceninden aminosentez yoluyla örnek alınabiliyor.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 24-11-2013   #3 (permalink)
yasjnN
Standart Cevap: Dna testinin kullanım alanları ve sunulması nedir?


Selen hanım teşekkürler.
  Hızlı Cevap
Alt 02-12-2014   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Dna testinin kullanım alanları ve sunulması nedir?


valla birsürü alan var.)
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mercek Çeşitleri Ve Kullanım Alanları Nelerdir - Merceğin Kullanım Alanları - Mercek SeLeN Konu Dışı Başlıklar 4 23-11-2014 14:07
DNA Testi Nedir - DNA Testinin Kullanım Alanları Nelerdir SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 4 08-11-2014 13:00
Dna testinin kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 30-01-2014 16:48
Enzimlerin kullanım alanları Nelerdir, Enzimlerin kullanım amaçları nedir SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 0 09-08-2011 23:54
Enzimlerin Kullanım Alanları Ve Kullanım Amaçları Nedir? Eylül Konu Dışı Başlıklar 1 24-07-2011 15:58


Saat: 21:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015