FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüPisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar nedir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Pisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar nedir? konusu , Pisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 11-03-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Pisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


Pisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar

 

  Hızlı Cevap
Alt 11-03-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Pisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar nedir?


Pisagor Teoremi kullanım alanları ve Pisagor’un kısa biyografisi

Günümüzde başta inşaat sektörü (Kaldırım Bina Yol Yapımı vs
. gibi alanlarda kullanılmaktadır) olmak üzere sanayinin birçok alanı ve günlük hayatta pek sık olmasa da bazen kullandığımız Pisagor ( Pyhtagoras ) teoremi bundan yaklaşık olarak 2500 yıl önce ismini aldı.
Yunan felsefeci Pythagoras ( Yaklaşık M.Ö. 580 - M.Ö. 500 ). Doğum yeri olan Samos ( Sisam ) Adasından M.Ö.529da Güney İtalyaya, Protonoya göç etti. Güney İtalya bu devirde bir Yunan kolonisi idi ve buraya yerleşenlerce Magna Graecia (Büyük Yunanistan) adıyla anılıyordu. Protona da bu yörenin zengin liman kentlerinden biriydi. Pisagor işte burada biraz kişisel çekiciliği, biraz kendisinde var olduğunu iddia ettiği kehanet gücü ve biraz da etrafında oluşturmayı başardığı gizemci havayla kentin zengin ve soylu delikanlılarından 300 kadarını bir çatı altında topladı ve bir gizli örgüt, okul ya da mezhep kurdu. Pisagor, öğrencilerini iki bölüme ayırmıştı : Dinleyiciler ve Matematikçiler. Örgüte dinleyicilikle başlanıyor ve belirli bir deneme süresinden sonra başarılı olunursa matematikçiliğe geçiliyordu.
Pisagorculuk; evrende her şeyin bir sayıya bağlı olduğunu öne sürer. Örnek vermek gerekirse % rengin, 6 soğuğun, 7 sağlığın, 8 aşkın nedenidir Pisagora göre.Pisagorun öğretisinde; düzgün geometrik şekiller de önem taşır. Örneğin Pisagor yeryüzünün düzgün altı yüzlüden, ateşin piramitten, havanın düzgün sekizyüzlüden, suyun yirmiyüzlüden yaratıldığına inanır. Pisagorcuların sayılara ve şekillere verdikleri gizemci anlamlar bu kişilerin sayıları ve geometrik şekilleri yakından incelemesine de neden oldu doğal olarak. Bunlar arasında en önemlileri Pisagor Teoremi ile İrrasyonel Sayının bulunmasıdır.
Pisagor, müzikle de uğraştı. Telin kısaltılmasıyla çıkardığı sesin inceldiğini keşfetti. İki telden birinin uzunluğu diğerinin iki katı ise, kısa telin çıkardığı ses, uzun telin çıkardığı sesin bir oktav üstündeydi. Eğer tellerin uzunluklarının oranı 3ün 2ye oranı gibiyse, iki telin çıkardığı sesler beşli aralıklı idi. Bu nedenle örneğin bağlamada parmağımızı tellerden birinin ortasına bastığımız zaman, teli titreştirirsek çıkacak olan ses, tel boş titreşirken çıkacak sesin bir oktav üstünde olacaktır. Benzer şekilde eğer parmağımız teli uzunluk 2/3 oranında bölen noktadaysa, telin boş durumuna oranla bir beşli aralık yukarda ses çıkacaktır Pisagora göre.
Pisagor Astronomi ile de uğraşmıştır Pisagor; sabah yıldızı ile akşam yıldızının aynı yıldız olduğunu anlayan ilk Yunanlıdır. Kendisinden sonra bu yıldız uzun süre Afrodit ile anıldı. Bugün bunun Venüs Gezegeni olduğunu bilyoruz.. Pisagorun ölümünden 10 yıl kadar önce, Güney İtalyada demokratların egemenlik kurmasıyla Pisagorculuk ve Pisagorculuk yaygın bir şekilde kovuşturmaya uğradı.
Pisagor, gerek dayandığı öğrenci kitlesi gerekse öğretisinin içerdiği temel öğeler bakımından soylulara yatkın bir felsefeciydi
Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 28-03-2011   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Pisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar nedir?


iyide her yerde aynı şey forumlarda falan konu pisagor bağıntısının kullanıldığı yerler nedir? yani pisagorun hayatı neyle ilgilendiği değil her yerde aynı şey yazıyo copy paste yapıp cevaplıyosunuz konuyla alakasız bi şeyi sadece ilk cümlede inşaat sektörü yazmış gerisi pisagorun hayatı neyle ilgilendiği bence çok mantıksız
  Hızlı Cevap
Alt 15-05-2011   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Pisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar nedir?


çok haklısın bende de aynısı oluyor ya
  Hızlı Cevap
Alt 08-12-2011   #5 (permalink)
büşranur
Standart Cevap: Pisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar nedir?


bencede istediğimiz konu bu değil
  Hızlı Cevap
Alt 17-02-2012   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Pisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar nedir?


çok dogru sadece inşaat sektöründe kullanılır yazıyo her sitede
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bor Madeni Ve Kullanıldığı Alanlar Nelerdir? SeLeN Konu Dışı Başlıklar 0 19-10-2012 00:15
Mancınık nedir, kullanıldığı alanlar nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 26-12-2011 15:19
Madenlerin Kullanıldığı Alanlar Eylül Konu Dışı Başlıklar 0 13-11-2011 16:30
Müziğin Kullanıldığı Alanlar Mavi_Sema Müzik Sohbet & Fan Club 0 08-06-2011 06:57
Mıknatısın Kullanıldığı Alanlar Nelerdir? Mavi_inci Konu Dışı Başlıklar 0 13-03-2011 21:17


Saat: 04:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015