Vefa İle İlgili Kompozisyon

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Vefa İle İlgili Kompozisyon konusu , Vefa İle İlgili Kompozisyon istiyorum.!...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-03-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Vefa İle İlgili Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar


Vefa İle İlgili Kompozisyon istiyorum.!

 

  Hızlı Cevap
Alt 15-01-2014   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Vefa İle İlgili Kompozisyon


bana vefa ile ilgili kompozisyon bulabilirmisiniz ?
  Hızlı Cevap
Alt 15-01-2014   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Vefa İle İlgili Kompozisyon


vefayla ilgili kompozisyon atarmısınız?
  Hızlı Cevap
Alt 15-01-2014   #4 (permalink)
Standart Cevap: Vefa İle İlgili Kompozisyon


“Vefa nedir, bilir misin? Vefa arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefa; dostluğun asaletine, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır. Vefa; ötelerin sonsuz mükâfatı karşısında, cehennemi hafife almaman, ulvi güzellikleri dünyaya satmamandır.” (Mevlana)


Vefa, sözünü yerine getirme, sözünde durma, sevgide, dostlukta, bağlılıkta kararlılık ve sorumluluklarını yerine getirme anlamlarına gelir.
Vefa, Allah”a verilen sözlere sadık kalmaktır. Vefalı olmak, verilen sözü fiili olarak da doğrulamak, sadakat göstermek ve kulluk sorumluluğunun bilincinde olmaktır.
Vefa tam, mükemmel, içten, sağlam ve sarsılmaz kalp bağlılığıdır. Samimi inanan insan vefalıdır, sadıktır. Vefa ve sadakat, insanların yaşamları süresince ihtiyaç duydukları üstün ahlak özellikleridir. Sevgi, şefkat, merhamet, hamiyet, yiğitlik ve vefa gibi duygular inanan insanların silahıdır.
Gerçek iyiler, “ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler”dir. Onlar doğru sözlü, dürüst, güvenilir, sadık, vefalı ve sorumluluk sahibidirler. Küçük dünyevi çıkarlar ardında koşmazlar. Bu yüzden, bir ahdi yerine getirme ya da bir emanete en güzel şekilde uyma konusunda güven duyulan insanlardır.
Ahitleşme ve emanet konusu oldukça önemlidir. İnsan, eğer kaldırabiliyorsa ahitleşmeli ve emaneti üstlenme sorumluluğunu almalıdır.
Ancak kişinin yapabileceği halde, üşengeçlik ya da başaramama endişesiyle bu sorumluluklardan kaçması da yanılgıdır. Hayırlı bir işi bahanelerle yapmamak da insan üzerinde vebal olur. İnsan samimi niyet, çaba ve dua ile sorumluluğunu üstlenmelidir. Sadık ve vefalı olduğunda insan, emrolunduğunu büyük bir teslimiyetle yerine getiren melekler gibi olabilir.
Vefa şeytanı müthiş kızdırır. Planlayıp uygulamaya koyduğu sinsi tuzaklarına düşmemek için samimi insanlar birbirlerine hatırlatmalarda ve uyarılarda bulunurlar. Kendi hatalarını düzeltmeye çalışır, arkadaşları bir hata yaptığında bırakıp gitmez, ona destek olur, yardım ederler.
İşte gerçek sevgi de budur. İnanan insan, kardeşlerinin de sonsuz kurtuluşuna vesile olabilmeyi ister. Bu sevgi herhangi bir dünyevi çıkar kaygısı ile bozulmamış sevgidir.
Gerçek sevgide şefkat ve koruma hisleri vardır. İnsan sevdiği kişiyi sağlığında da hastayken de sever; hatta hastayken ya da yaşlandığında daha fazla sevgi duyar. Sevgi gerçek değilse, bir hastalık ya da bir kaza durumunda kişinin dostları birer birer yaşamından çıkar.
Örneğin önemli bir hastalığa yakalanan kişi, tedavisi için gerekli olan parayı karşılamak amacıyla önce malını mülkünü satar. Maddi varlığının ardından eşini, dostunu, çevresini ve sağlığında gördüğü sevgi ve saygıyı yitirir. Sevgi, dünyeviyse kişi sonunda bu vefasızlıkla, bu acı gerçekle karşılaşacaktır. İnsanın canı çok yanar; vefasızlık çok can yakıcıdır. Parası, toplumdaki yeri, güzelliği için sevilmesi ya da sevmesi insan için oldukça aşağılayıcıdır; sonu ise ürkütücüdür.
İnsan, sadakat ve vefa konusunda imtihan olur. Güzel tavırlar sergileyip, güzel söz söylemek önemlidir. Kötü söze ya da kötü davranışa güzellikle karşılık vermek de imtihanın bir parçasıdır. Vefalı insan, hata yaptığında dostunu yalnız bırakmaz, bağışlayıcı olur. Vefalı insan, beklentisi olmayan, çıkar gözetmeyen kimsedir.
Zorluk zamanlarında insanın aşkı, sadakati ve vefası daha çok ortaya çıkar; bu, insanın ateşle imtihanıdır. Ham altın ateşe konulduğunda işe yaramayan, kötü kısım üste çıkar. O kısım atıldığında saf/tertemiz altın kalır. İnsan da böyle zorlukla sınanır. Ancak imtihanda hep iyi olanlar, hep güzel ahlaklı olanlar kazanır. Kaliteli, aklı başında, yiğit, dürüst, samimi insanlar zorluklardan asla etkilenmez, her zaman sadakatlerini devam ettirirler.
Bugün, büyüklerine sevgi ve saygı duyan, sadık, vefalı, şefkatli, merhametli, derin düşünen, birisi çirkin bir söz söylediğinde, söyleyeni uyaran, sevdiklerini koruyan insanların sayısının artmasına ihtiyaç vardır.
Kardeşlik, derin sevgi, vefa ve muhabbet, cennet halkının özelliklerindendir. Dünyada samimi insanlarla beraberse kişi, umulur ki sonsuz yaşamda da ahdine vefa gösterenlerle birliktedir.

Fuat Türker
Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 07-05-2014   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Vefa İle İlgili Kompozisyon


sadakat ile atarmısınız
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şehitlik İle İlgili Kompozisyon - Şehitlikle İlgili Kompozisyon Örneği SeLeN Makaleler-Denemeler 15 1 gün önce 13:05
Okumak İle İlgili Kompozisyon, Okumakla İlgili Kompozisyon Nasıl Yazılır Eylül Makaleler-Denemeler 1 14-03-2014 16:01
Vefa İle İlgili Sözler Eylül Güzel Sözler-Mesajlar 0 04-05-2012 12:46
Hayat ile İlgili Kompozisyon - Hayatla İlgili Kompozisyon örneği Mavi_Sema Makaleler-Denemeler 0 20-02-2011 00:48
Yurt Sevgisiyle İlgili Kompozisyon - Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örneği SeLeN Makaleler-Denemeler 0 16-02-2011 22:18


Saat: 18:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015