FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüNewtonun bilime ve insanlığa katkıları nedir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Newtonun bilime ve insanlığa katkıları nedir? konusu , lütfen bana yardım edinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 07-03-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Newtonun bilime ve insanlığa katkıları nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


lütfen bana yardım edinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 

  Hızlı Cevap
Alt 07-03-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Newtonun bilime ve insanlığa katkıları nedir?


Newton'un Bilime ve İnsanlıga Katkıları

SIR ISAAC NEWTON´IN HAYATI(1642-1727)


25 Aralık 1642 tarihinde Woolsthorpe kentinde dünyaya gelen isaac Newton fiziğin en önemli isimleri arasında yer alır
. İlk aynalı teleskopu geliştirmiş, renk ve ışığın niteliğine açıklık getirmiş, evrensel kütle çekimi yasasını ortaya atarak fizikte devrim gerçekleştirmiştir. Newton doğumundan 3 ay önce babasını kaybetmiştir. Bir çiftçi ailesinin çocuğu olan Newton 12 yaşında Grantham´daki King´s School´a başlamıştır.

1661´de buradan mezun olan Newton aynı yıl Trinity College´a girdi
.. Bunun üzerine Newton 2 yıl annesinin çiftliğinde kaldı. Burada çalışmalarına devam etti..
1665´de buradan mezun olan Newton lisans üstü çalışmalarına başlayacağı sırada veba salgını baş gösterdi ve üniversite kapatıldı 1667´de Trinity College´a öğretim görevlisi olarak geri döndüğünde sonsuz küçükler hesabının ( difransiyel ve integral ) temelini atmıştır
Daha sonra da ışığın yapısını açıklamış ve evrensel kütle çekimi kanunu ortaya atmıştır. Ancak çekingen olan Newton fizikte devrim yaratacak bu fikirlerini çok uzun yıllar sonra yayınlamıştır. Örneğin sonsuz küçükler hesabını 38 yıl sonra yayınlamıştır.

Lisans üstü çalışmalarını tamamlayan Newton 27 yaşındayken Cambrige Üniversitesinde matematik profesör olarak getirilmiştir
. 1671´de aynalı teleskopu geliştirerek Royal Society´e seçildi. Ama burada özellikle Robert Hooke tarafından şiddetle eleştirilmesi Newton´u iyice içine kapanık hale getirdi.

Bilim dünyasıyla ilişkisini kesen Newton 1678´de ruhsal bunalıma girdi
. Yakın dostu ünlü astronom Edmond Halley´in çabalarıyla 6 yıl sonra bilimsel çalışmalarına geri döndü. Ve 2 yıl içinde efsanevi yapıtı Principia´yı yayınladı..Kitabın yayınlandığı yıl kral II. James tarafından Katolik´liği yayma çalışmalarına direniş gösteren Newton, kral düşürüldükten sonra 1689´da üniversite parlamentosuna girdi. 1693´de yeninden bunalıma giren Newton´un yakın dostları John Locke ve Pepys ile arası bozuldu. 2 yıl sonra düzeldiyse de bilimsel çalışmalarda eski verimliliğini gösteremedi..
Bu eser büyük ses getirdi 1699´da darphane müdürlüğüne getirilerek Londra´ya yerleşti
1701´de profesörlükten ayrıldı. 1703´de Royal Society´nin başkanı oldu.1704´de sonsuz küçükler hesabını da içeren Optik adlı kitabını yayınlayınca Leibniz arasında tartışma başladı.Leibniz sonsuz küçükler hesabını Newton´dan 20 yıl önce yayınlamıştı. Newton´un hayatının son 25 yılı bu tartışmalarla geçti ve 20 Mart 1727´de Londra´da öldü. Newton bilimsel çalışmalarının yanı sıra ilahiyata da ilgi duydu.
Aslen Yahudi olan Newton İncil´deki kutsal üçlemeye karşı çıkan kronolojik bir eserde yazmıştır.Newton´un önemi antik çağda başlayan ve daha sonra İslam uygarlığı aracılıyla Avrupa´ya geçen ve Kopernik, Kepler, Galileo tarafından savunulan fikirleri tutarlı olarak birleştirebilmesidir. Sonsuz küçükler hesabını bularak analitik geometriyi geliştiren İslam uygarlığından bu yana matematikteki en önemli gelişmeye imza atması da onu yücelten en önemli faktördür.


ALAN KEŞİFLERİ

Mekanik....................... Hareket yasaları.
Mekanik....................... Gravitasyon yasası
Hidrodinamik.................H idromekanik yasası
Hidrodinamik.................N ewtonian akışkan
Termodinamik...............Soğ urma yasası
Optik......................... .Newton halkaları
Optik......................... .Emisyon teorisi
Optik......................... .Newton teleskobu
Matematik...................Ca lculus
Matematik...................Bi nom serileri
Matematik...................Ne wton metodu
Matematik...................Ne wton-Cotes formülü
Matematik ..................İnterpolasyo n formülü
Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 28-02-2014   #3 (permalink)
Standart Cevap: Newtonun bilime ve insanlığa katkıları nedir?


Newtonun Bilime İnsanlığa Katkıları

Isaac Newton,İngiliz fizikçi,matematikçi,astronom,m ucit,filozof,ilahiyatçı.En büyük matematikçi ve bilim adamlarından biri olduğu düşünülür.Bilim devrimine ve heliyosentirizm'in gelişmesinde katkıları olmuştur .

Newton Türev ve integralin mucididir .

Newton 1687′de yayınlanan kitabı Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica , klasik mekaniğin temelini yaratmıştır ve tarihte en mühim biyolojik kitaplardan biridir . Bu çalışmasında Newton evrensel kütle çekimini ve hareketin 3 kanununu ortaya koymuş ve sonraki 3 yüzyıl boyunca bu bakış açısı bilim dünyasına egemen olmuştur . Newton dünyadaki nesnelerin hareketleri ile gökyüzündeki nesnelerin benzer naturel yasalar ile yönetildiklerini kendisinin kütle çekim kanunu ile Kepler’in gezegen hareketleri kanunu arasındaki tutarlılıklar ile göstermiştir . Newton ilk yansıtmalı teleskobu geliştirmiş , beyaz ışığın bir prizmaya tutulduğunda ilginç renklerden bir tayf yaratması gözlemi sonucu bir renk kuramı oluşturmuştur .

Yer Çekimi

Gelmiş geçmiş bilim adamlarının en büyüklerinden biri olarak onay edilen Newton , matematik ve fizikte birçok mühim buluşlar gerçekleştirdi . Matematikte ( a+b ) ª ifadesinin üstel seriye açınımını veren genel 2 terimli teoremini buldu . Newton’un bilime en büyük katkısı mekanik alanındadır .

Matematik

Newton’ın matematik bilim dalında neredeyse her alanda katkıları olmuştur . Bilhassa analitik geometride eğrilerin teğetleri ( diferansiyel ) ve eğrilerin meydana getirdiği alanları ( integral ) hesaplamada yöntemler geliştirmiştir . [15] Bu 2 işlemin birbirlerine zıt olduğunu keşfetmiş , eğimler ile ilgili çözümler geliştirmiş ve bunlara akış ( fluxion ) metotları ismini vermiştir çünkü niceliklerin bir boyuttan diğerine aktığını düş etmiştir .

Matematikte ( a+b ) ª ifadesinin üstel seriye açınımını verici genel 2 terimli teoremini buldu .

Leibniz ile kalkülüs tartışması

Newton , ” akış ” yöntemlerini 1666 yılında geliştirmişti ve yanlızca bir kaç matematikçiye özel olarak göstermişti . 1675′te Paris’te Gottfried Wilhelm Leibniz da tamamiyle özgür olarak kendisinin diferansiyel yöntemini geliştirdi . Leibniz 1684′te kendisinin yöntemini yayınlayınca , bilim dünyasında bu yöntemi bir önce kimin bulduğuna dair çelik bir tartışma başladı ve 1716′da Leibniz hayatını kaybettikten hemen sonra dahi tartışma devamı etti . Günümüzde tarihçiler Newton ve Leibniz’in birbirlerinden tamamiyle bihaber bu yöntemleri geliştirdiklerini düşünüyorlar .

Mekanik

Newton’un bilime yapmış olduğu en büyük katkısı mekanik alanındadır . Merkezkaç kuvveti yasası ile Kepler yasalarını beraber ele alarak kütle çekim yasasını belirtti . Newton davranış yasaları olarak tanınan eylemsizlik ilkesi , kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına denk olduğunu anlatan yasa ve etki ile tepkinin eşitliği fiziğin en mühim yasalarındadır .

Siraç isimli Üye şuanda  online konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 16-11-2014   #4 (permalink)
pelda
Standart Cevap: Newtonun bilime ve insanlığa katkıları nedir?


bu sitelere bayılıyorum iyiki teklonoji gelişmiş
  Hızlı Cevap
Alt 16-11-2014   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Newtonun bilime ve insanlığa katkıları nedir?


harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Arşimetin Bilime Katkıları Mavi_inci Bilim & Teknoloji 0 08-05-2012 00:09
Türklerin insanlığa katkıları neler olmuştur? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 13-12-2011 04:14
Hezarfen Ahmet Çelebi Bilime Katkıları Nedir Mavi_Sema Bilim & Teknoloji 0 27-05-2011 14:48
Ali Kuşçu Bilime Katkıları Nelerdir Mavi_Sema Bilim & Teknoloji 0 07-05-2011 18:40
Newton bilime ve insanlığa katkıları rexli Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 13-03-2011 21:54


Saat: 02:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015