FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüAdalet ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Adalet ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır? konusu , Adalet ile ilgili kompozisyon çalışması nasıl yapılır?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 06-03-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Adalet ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır?

Sponsorlu Bağlantılar


Adalet ile ilgili kompozisyon çalışması nasıl yapılır?

 

  Hızlı Cevap
Alt 18-12-2013   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Adalet ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır?


ben aradıgım yani adaletle ilgili kompozızyon bulamadım yardım edebilirmisiniz lutfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
  Hızlı Cevap
Alt 18-12-2013   #3 (permalink)
Standart Cevap: Adalet ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır?


Adalet

Adalet haksızlık yapmamak, başkalarına karşı saygılı olmak gibi anlamlara gelir. Adalet sahibi insanlar kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeden her şartta gerçekleri söyleyen ve yapan kimselerdir.

Her insan himayesi ya ya da emri altındaki insanlara haksızlık yapmadan adalet ile davranmak zorundadır. Tabiî ki adalet diyince ilk akla gelenlerden birisi devletin halkı üzerindeki tutumuyla ilgilidir. Belki de en önemli olanlarından biri de budur. Çünkü bir ülkenin içerisinde ayrım kileri çeşitli şekillerde isimlendirip buna göre farklı farklı muamele göstermek adalet anlayışındaki bozukluğu gösterir. Şeyh Edebali Osman Gazi’ye vasiyeti’nde “geçimsizlikler, anlaşmazlıklar bize; adalet sanadır” diyor. Yani anlaşmazlık içine düşenler içinde senin en yakınlarında olabilir. Ama böyle bir durum karşısında sana düşen dost, akraba gibi durumları göz önünde bulundurmadan adalet ile hareket etmektir. Adaletin tam manası budur. Diline, dinine, rengine, görüşlerine vb. özelliklere bakarak karar vermeden, doğrunun yanında olmaktır. “Adalet mülkün temelidir” sözünü bilmeyenimiz yoktur. Bu sözdeki mülk Arapça’da devlet anlamına gelir. Bir devletin var oluş sebebi zaten vatandaşların her alandaki ilişkilerini kanun ve nizama dayalı bir şekilde düzenlemektir. Eğer bir devlet, temelini oluşturan adalet duygusunu bir kenara bırakarak hareket ederse dinamiti temele kendi eliyle yerleştirmiş olur. Haksız uygulamalarla baskı altına alınan kesimim kendisine sırt çevirmesine ve bütünlüğünü tehdit edici faaliyetlere girişmesine sebebiyet verir.

Adaleti sağlamak sosyal yaşamda herkesin kendi sorumluluğudur. Ancak karşılıklı alışverişlerde devlet bu düzeni tesis etmekle görevlidir. Adaleti gerçek manada sağlamayı başarabilen devletlerin vatandaşlarında “şeriatın kestiği parmak acımaz” düşüncesi zihinlere yerleşir. Ancak devlet olarak adaleti sağlayamazsanız insanlar kendi adaletini kendi eliyle sağlama yolunu tercih eder. Bu da toplumsal huzuru ve barışı tehdit eden en önemli unsur olur.

Adaleti anlatan elinde terazi bulunan gözleri kapalı bir kadın resmi vardır. Gözlerinin kapalı olmasındaki maksat karşısına çıkan kişinin kim olduğunun önemli olmadığı bilinciyle karar vermesini ifade eder. Gerçek manada adalet de budur.Kaynak:
bilginx.com
Siraç isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 16-12-2014 10:27
Deyimlerle ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 21-04-2014 16:37
Empati ile ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 05-04-2014 11:45
Çanakkale ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır? krall :D Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 12-03-2014 16:52
Nesille ilgili kompozisyon nasıl yazılır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 0 09-10-2011 13:02


Saat: 14:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015