Turizmin faydaları nelerdir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Turizmin faydaları nelerdir? konusu , yha bana turizmin faydaları acilen ama acilen bir kişi ne olursunuz maddeler halinmde yazsın...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 26-02-2011   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Turizmin faydaları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


yha bana turizmin faydaları acilen ama acilen bir kişi ne olursunuz maddeler halinmde yazsın

 

  Hızlı Cevap
Alt 26-02-2011   #2 (permalink)
Standart Cevap: Turizmin faydaları nelerdir?


Turizmin insanlara yararları nelerdir?

Turizm, ülkeye döviz girişini sağlayarak, yurtdışından ihtiyaçların alınmasını sağlar, ülke parasının değerini artırır. Ekonomik canlılık ve işgücü sağlar. Farklı ülkelerin insanlarının birbirleriyle yakınlaşmalarını sağlar.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 26-02-2011   #3 (permalink)
Standart Cevap: Turizmin faydaları nelerdir?


TÜrkİyede Kİ Turİzmİn Ekonomİye Faydalari

Ülkemizde turizm özellikle 1985 yılından sonra ülke ekonomisine net katkıda bulunmaya başlamıştır. Ülkeyi ziyaret eden turist sayısı ve turizm gelirlerinde sağlanan sürekli artışlar, sektörde istikrarlı bir gelişmenin olduğunu göstermektedir. 1998 yılında ülkeyi 9 milyon 752 bin turist ziyaret etmiş, net turizm gelirleri ise 8 milyar doları geçmistir. Tarih boyunca sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu' nun inanç merkezleri açısından da çok zengin bir potansiyele sahip olmasından dolayı örneğin, İsa Peygamber'in 2000. doğum yildönümünde ülkeyi ziyaret eden turist sayısının 17 milyona ulaşması, net turizm gelirlerinin ise 12 milyar dolar seviyesine geldiği görülmektedir.

ÜLKE PAZARLAMASI

Türk turizminde talep yönünde ciddi bir kontrol dışılık söz konusu. Bir sene müthis bir talep oluyor, her şey yoluna girmiş görünüyor ama ertesi sene birden her şey tersine dönebiliyor. Acaba seneye kötü bir yıl olmayacağını kim garanti edebilir? İçimizden herhangi biri bilimsel olarak verilere dayanarak, gelecek sene daha iyi olacağının garantisini yüksek bir olasılıkla verebilir mi? Örneğin şu anda bir deprem olsa, Antalya’ ya da turist gelmez. Antalya’da bir bomba patlasa İstanbul’a. Bu verdiğim örnekler aslında bizim şu andaki turizm pazarlama stratejimizin yanlış oldğunun belirtilerindendir. Peki o zaman ne yapmalı? Bu sorunun cevabını verebilmek için, örnek olarak Antalya ve İstanbul turizm noktalarımızı düşünebiliriz. Antalya’ya gelen turistler genelde mass turizmi denilen deniz, güneş ve kum turizmi için gelirler, oysa İstanbul’a gelenler daha çok kültür turizmi için gelmektedir. Peki biz Türkiye olarak bu insanlara ülkemizi pazarlarken nasıl bir ürün vaat ediyoruz? Biz şimdiye kadar yurt dışında genelde tek bir “Türkiye” ürününden bahsettik. Bu öyle bir üründü ki içinde her sey vardi. Tarih vardı, kültür, deniz, kum, güneş, dinler, doğa, macera vardı. Bu öyle bir üründü ki içinde ne isterseniz vardi. Tabii böyle bir tanıtım da çok zordu, çünkü pazarlamanın önemli ilkelerinden biri olan hedef kitle belli değildi ya da hedef kitle belli olsa bile “hedef kitle” yapılan reklamlarda pek bunun farkına varamıyordu.

Türkiye’yi tek bir turizm ürünü gibi sunmak yanlış bir stratejidir. Biz bu hatayı senelerdir yapıyoruz ve bu sebeple de her sene rüzgarın nereden eseceğine göre iyi ya da kötü bir yıl yaşıyoruz. Peki bunun çaresi nedir? Çaresi, pazarlama stratejimizi değiştirmekten geçiyor. Türkiye diye bir turizm ürünü olmamalıdır. Kapadokya ayrı bir turizm ürünü olarak düşünülebilir. Kuşadası ve Fethiye bölgelerimiz de yat turizm noktaları olmalıdır, Kaş önemli bir dalış merkezi haline getirilebilir ve bu sekilde tanıtılabilir. Mardin ise basli başına bir yer, bir ürün olmalıdır. Hatta İstanbul için de Fener-Balat, Ayasofya, Taksim Kongre Vadisi gibi ürünler çıkartılabilir.


TURİZM GELİRLERİNİN EKONOMİYE DAĞILMASINDA BİR TIRPAN : ALL INCLUSIVE YÖNTEMİ

All Inclusive uygulaması, diğer bir anlamıyla her sey dahil turizmi, ülkemizde ilk olarak Magic Life zinciri tarafından uygulanmaya başladı. Hemen arkasından Magic Life’ in bu pazarlama yönteminden geri kalmak istemeyen şehir otelleri de bu sistemin bir parçası haline geldi ve sistem özellikle Antalya bölgesinde çığ gibi büyüdü. All inclusive uygulanan ülkelerin hemen hemen hepsinde, bu uygulamanın yapıldığı tesisler şehir dışındadır. Yani tesislerin etrafinda sosyal imkanlar yoksa; cafe, bar, disco, restaurant ve alışveriş imkanlarının olmadığı bölgelerde kaçınılmaz olarak all inclusive uygulanir. Ülkemizdeki uygulama yöntemi ise tam tersidir ve elde edilecek katma değeri de yok etmektedir.

Elbette dünyada çok meşhur all inclusive zincirler de var. Ama incelenirse bu tesisler, en yakın yerleşim biriminden en az bir saat mesafededirler ve özellikle o bakir noktada herhangi bir çirkin yapılaşma olmasın yani, kişiler herhangi bir sebeple tesis dışına çıkıp, yeni bir rant sahası oluşmasına neden olmasınlar diye all inclusive uygularlar.

Ülkemizde uygulandığı şekliyle all inclusive; önüne geçilmez ise ciddi bir tehlike oluşturmaktadir. Çok ucuza her şeyin dahil olduğu bu sistem, turizm gelirlerine vurulan en büyük darbedir. Özellikle gelirlerin sektöre yayılmasına engel olmaktadır. Şehir otellerinde uygulanan sistem, tesislerin hemen yanı başındaki barların, discoların, cafelerin, restaurantların, halı, kuyum, hediyelik eşya ve tekstil ürünü satan mağazaların; turizmin patladığı iddia edildiği halde sıkıntıdan patlamasına meydan vermekte ve iflasa mahkum edilmesine yol açmaktadır.

All inclusive’de durum bu ise yapılması gereken nedir? Haksız rekabet unsuru sayılabilecek all inclusive tesisleri otel işletmeciliğinde kategori sınıfina sokmak, en yakın turistik mesafeden x mesafeye kadar uzaklıkta uygulanmasını yasaklamak gerekir. Aynı hipermarketlerin şehir içlerinden uzaklaştırılmasına benzeyen bu uygulamayı gerçekleştirmek gibi.

MASTER PLAN VE TÜRK TURİZM KONSEYİ

Türk turizminin halen bir master planı yani, turizmde izleyeceği stratejik planı yoktur. Peki Türk turizmi için genel bir master plan hazırlamak ve bunu uygulamak doğru bir strateji midir? Bu soruya hiç tereddütsüz hayır cevabini verebiliriz. Bu konuda Türk turizmi nasil bir strateji izlemelidir? Özellikle üzerinde durmamız gereken konu, Türkiye’nin bir turizm haritasının çıkartılmasıdır. Yerel turizm alanlarının ve çeşitliliğinin belirlenmesi ve bu alanlarda turizmi çeşitlendirecek çalışmaların ve tanıtım faaliyetlerinin bu alanlarda yapılması gereklidir. Tek bir Türk turizminden bahsetmek yapılacak en büyük yanlışlıktır. Antalya bölgesinde yapılan turizm ile İstanbul ya da Antakya’da yapılan turizm arasinda önemli farklılıklar vardır. Her birinin ayrı birer markaya dönüşmesi, ürün çeşitliliklerinin artırılması ve ayrı ayrı tanıtılması gerekmektedir. Her bölgenin de ayrı ayrı master planlarının hazırlanmasi gerekir. Bu işin patronu da ne TÜRSAB ne de Turizm Bakanlığı’dır. TÜRSAB, TUROB, TYD, Turizm Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Turist Rehberleri Birligi, vs. gibi sektördeki önemli oyuncuların oluşturduğu bir Turizm Konseyi’nin kurulması, sektördeki koordinasyonun en üst seviyede sağlanması için çok faydalı olacaktır. Her bölgenin master planlarını hazırlayacak ve buna patronluk edecek birim ise ticaret odalari olmalıdır. Türk Turizm Konseyi, hükümet üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Bu sebeple turizm sektörü aleyhine uygulamaların çıkarılması olasılığı düşecektir. İlgili taraflar arasinda gerekli bilgilerin akışı çok daha verimli ve etkili olarak sağlanabilecektir. Örneğin Kültür Bakanlığı’ nin müzeler ile ilgili fiyatlandirma politikası acenteler tarafından önceden bilinecek ve tur fiyatı ayarlamalari ona göre yapılabilecektir. Belki bundan daha önemlisi, bu tip fiyat değişimlerine birlikte karar verilecektir.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 08-03-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Turizmin faydaları nelerdir?


Turizmin Yararları

Turizm özellikle Türkiye gibi tarihsel dokusu yüksek ülkeler için harika bir gelir kaynağıdır. Çünkü diğer kaynaklara göre oldukça zahmetsizdir. Turist gelir görmek istediği yerleri görmek için de arada bir ton para harcar. Buda doğrudan ülkeye döviz girişi demektir. Ülkemizin her sana artan ciddi bir turist girişi grafiği var. Bu sayede ülkeye milyarlarca dolar kaynak girmekte ve bundan elbette ki ülke esnafı kar sağlamaktadır.

Önemli olan bir nokta ise turizmin bir ülke için büyük bir reklam aracı olmasıdır. Türkiye de keyifli bir gezi veya tatil geçiren bir turist bunun reklamını gittiği her yerde yapacak ve ülkemiz yeni yeni turistler kazandıracaktır. Bu sayede grafik devamlı yukarı doğru bir ivme kazanacaktır. Burada aslında esnaflar ve vatandaşlara ciddi bir görev düşüyor. Ne olursa olsun turistlere hoş görüyle davranıp aynı zaman da onlara Türk insanın ne kadar misafirperver olduğunu da kanıtlamak gerekiyor.
  Hızlı Cevap
Alt 18-04-2013   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Turizmin faydaları nelerdir?


Turizmin insanlara yararları nelerdir?

Turizm, ülkeye döviz girişini sağlayarak, yurtdışından ihtiyaçların alınmasını sağlar, ülke parasının değerini artırır. Ekonomik canlılık ve işgücü sağlar. Farklı ülkelerin insanlarının birbirleriyle yakınlaşmalarını sağlar.
  Hızlı Cevap
Alt 24-05-2013   #6 (permalink)
melikçakan
Standart Cevap: Turizmin faydaları nelerdir?


döviz olarak kulanılır
  Hızlı Cevap
Alt 18-01-2014   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Turizmin faydaları nelerdir?


teşekkür ederim sağolun işime yaradı
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ülkemizde Turizmin Önemi Nedir Mavi_Sema Seyahat Acentaları 2 22-11-2013 16:22
Akdeniz Bölgesinde Turizmin Gelişme Nedenleri Nelerdir? SeLeN Akdeniz Bölgesi 0 26-09-2012 13:47
Turizmin Akdeniz'de Karadeniz'e kıyasla gelişmesinin nedenleri nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 19-01-2012 22:04
İbadetlerin Faydaları, İbadet Etmenin Faydaları Nelerdir? Eylül Dini Sohbetler Dini Forum 0 17-12-2011 00:17
Ormanların Faydaları Nelerdir - Orman Faydaları Nelerdir Eylül Doğa ve Bitkiler 0 20-07-2011 16:46


Saat: 16:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015