FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüDeyimlerle ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Deyimlerle ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ? konusu , Deyimlerle ilgili kompozisyon nasıl yapılır yardımcı olurmusunuz...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 29-12-2010   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Deyimlerle ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ?

Sponsorlu Bağlantılar


Deyimlerle ilgili kompozisyon nasıl yapılır yardımcı olurmusunuz

 

  Hızlı Cevap
Alt 29-12-2010   #2 (permalink)
Standart Cevap: Deyimlerle ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ?


Deyimler ile ilgili kompozisyon

Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına “deyim (tabir)” denir.

b) Özellikleri:

1. Kalıplaşmış sözlerdir. Yerleri değiştirilemez; bir kelime çıkarılıp, aynı anlama da gelse yerine başka bir kelime konamaz. “Eli yüzü düzgün” deyimi, “yüzü eli düzgün” biçiminde; “baş kaldırmak” deyimi, “kafa kaldırmak” biçiminde değiştirilip söylenemez; söylense de deyim olmaz.
2. Bir araya gelirken, çoklukla kendi gerçek anlamlarından ayrı bir anlam belirtirler. “Altın kesmek” deyimi, “altını kesip doğramak, parçalara ya da dilimlere ayırmak” anlamında kullanılmaz; bu söz “çok para kazanmak, kazanır durumda olmak” anlamında kullanılır. Ancak kimi deyimlerde, kalıplaşmış sözden çıkan anlam, gerçek anlamın dışında değildir. “Sesi çıkmamak; çoğu gitti, azı kaldı” deyimlerinde olduğu gibi.
3. Kısa ve özlü ifadeler taşırlar. Bir kavramı, bir düşünceyi, bir olayı az sözle belirtmek ya da daha etkili kılmak için kullanılırlar.
4. En az iki kelimeden oluşurlar. Bir kısmı kelime grubu, bir kısmı da cümle hâlinde biçimlenmiştir. “Günaha sokmak, içini dökmek” ve “elifi görse mertek sanır”, “burnu yere düşse almaz” gibi.
5. Çoklukla mastar hâlinde olduklarından fiil çekimine girerler. “Burnunu çekmek” deyimi, “burnunu çekti”; “bozuk çalmak” deyimi, “bozuk çaldı”; “güçlük çıkarmak” deyimi, “güçlük çıkardı” biçiminde çekimlenebilir.
6. Deyimlerin bir çoğu benzetme ve söz sanatları ile süslüdür. Anlatıma güzellik, canlılık ve çekicilik katmak için bu şekilde kullanılırlar. Bu bakımdan, genel kural niteliği taşımazlar. Bu yönleriyle de atasözlerinden ayrılırlar. Çünkü atasözleri genel kural niteliği taşırlar; yol göstermek, ders ve öğüt vermek amacı güderler. “Ağaçtan maşa aptaldan paşa olmaz” ata sözü, netleşmiş bir genel kuraldır. Denenmiş, uygulanmış, her zaman ve herkes için doğru olan bir genel kural niteliğinde biçimlenmiştir. Oysa “fiyatı kırmak” sözünde genel bir kural yoktur. Çünkü her zaman fiyat dondurulmaz.
7. Bazı benzetmeli söyleyişler deyim olmadıkları hâlde deyim gibi kullanılırlar. “Arpacı kumrusu gibi (düşünmek)”, “beşlik simit gibi (kurulmak)”, “arı kovanı gibi (işlemek)”, “kabak çiçeği gibi (açılmak)” deyimleri, bu türdendirler.
8. Kimi ikilemeler de çoklukla deyim sayılmaktadır. “Allak bullak”, “oldum olası”, “takım taklavat”, “süklüm püklüm”, “ev bark” gibi.
9. Çoğu zaman deyimlerle birleşik kelimeler karıştırılır. Bu yanlışlara düşmekten kimi bilgilere sahip olmakla kurtulmak mümkündür. Birleşik kelimelerin bitişik yazıldıkları, isim soyundan geldikleri, aralarına yapım ve çekim eki girmeyecek kadar kaynaşmış oldukları unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra, deyimleri oluşturan kelime gruplarının isim ve fiil çekimlerine girdikleri, aralarına çekim ekleri aldıkları da hatırdan çıkarılmamalıdır..
10. Bir milletin söz gücünden doğan ve doğduğu toplumun malı olan deyimler, bazı istisnaları dışında mecazdırlar; kelime grubu olarak da isim, sıfat, zarf görevlerinde bulunurlar: “İçten pazarlıklı bir adam” cümlesinde “içten pazarlıklı” deyimi sıfat olarak; “keyfimi kaçırıp gitti” cümlesinde “keyfi kaçmak” deyimi zarf olarak; “karga derneğinde işim yok benim” cümlesinde “karga derneği” deyimi de isim görevinde kullanılmıştır.
Ancak, bu ilkeler her ne kadar göz önünde tutulsa da, deyimlerle birleşik kelimeleri kimi zaman tam ayırt etmek imkânı yoktur
Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 29-12-2010   #3 (permalink)
Standart Cevap: Deyimlerle ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ?


Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, kalıplaşmış söz topluluklarına “deyim (tabir)” denir.

b) Özellikleri:

1. Kalıplaşmış sözlerdir. Yerleri değiştirilemez; bir kelime çıkarılıp, “kafa kaldırmak” biçiminde değiştirilip söylenemez; söylense de deyim olmaz.

2. Bir araya gelirken, azı kaldı” deyimlerinde olduğu gibi.

3. Kısa ve özlü ifadeler taşırlar. Bir kavramı, bir olayı az sözle belirtmek ya da daha etkili kılmak için kullanılırlar.

4. En az iki kelimeden oluşurlar. Bir kısmı kelime grubu, “burnu yere düşse almaz” gibi.

5. Çoklukla mastar hâlinde olduklarından fiil çekimine girerler. “Burnunu çekmek” deyimi, “güçlük çıkardı” biçiminde çekimlenebilir.

6. Deyimlerin bir çoğu benzetme ve söz sanatları ile süslüdür. Anlatıma güzellik, her zaman ve herkes için doğru olan bir genel kural niteliğinde biçimlenmiştir. Oysa “fiyatı kırmak” sözünde genel bir kural yoktur. Çünkü her zaman fiyat dondurulmaz.

7. Bazı benzetmeli söyleyişler deyim olmadıkları hâlde deyim gibi kullanılırlar. “Arpacı kumrusu gibi (düşünmek)”, bu türdendirler.

8. Kimi ikilemeler de çoklukla deyim sayılmaktadır. “Allak bullak”, “ev bark” gibi.

9. Çoğu zaman deyimlerle birleşik kelimeler karıştırılır. Bu yanlışlara düşmekten kimi bilgilere sahip olmakla kurtulmak mümkündür. Birleşik kelimelerin bitişik yazıldıkları, deyimlerle birleşik kelimeleri kimi zaman tam ayırt etmek imkânı yoktur.

10. Bir milletin söz gücünden doğan ve doğduğu toplumun malı olan deyimler, zarf görevlerinde bulunurlar: “İçten pazarlıklı bir adam” cümlesinde “içten pazarlıklı” deyimi sıfat olarak; “keyfimi kaçırıp gitti” cümlesinde “keyfi kaçmak” deyimi zarf olarak; “karga derneğinde işim yok benim” cümlesinde “karga derneği” deyimi de isim görevinde kullanılmıştır.
DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 15-12-2013   #4 (permalink)
Tuanna Çengel
Standart Cevap: Deyimlerle ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ?


Hiç güzel değil ama kötüde değil geliştirin burayı )
  Hızlı Cevap
Alt 06-01-2014   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Deyimlerle ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ?


çok ama bazi yerler çok karişik
  Hızlı Cevap
Alt 21-04-2014   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Deyimlerle ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ?


öğretmenimiz yazılıda kompozisyon yazdırıyor
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 16-12-2014 10:27
Empati ile ilgili kompozisyon Nasıl Yazılır ? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 05-04-2014 11:45
Çanakkale ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır? krall :D Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 12-03-2014 16:52
Bahar ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 25-04-2013 18:54
Nesille ilgili kompozisyon nasıl yazılır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 0 09-10-2011 13:02


Saat: 07:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015