5 duyu organımız

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde 5 duyu organımız konusu , 5 duyu organımızın resimli açıklamaları...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 13-04-2010   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart 5 duyu organımız

Sponsorlu Bağlantılar


5 duyu organımızın resimli açıklamaları

 

  Hızlı Cevap
Alt 13-04-2010   #2 (permalink)
Standart Cevap: 5 duyu organımız


Duyular - Beş Duyu - Beş Duyu Organımız ve Görevleri

5 Duyu Organımızın Resimli AçıklamalarıDUYU ORGANLARIMIZ

GÖZ


Göz insanın en önemli organlarından biridir. İnsan algılamasının yaklaşık %80’i bu organ tarafından sağlanır. Gözler düzensiz küre biçiminde yaklaşık 25 mm çapında ve her biri 7-8 gr ağırlıkta olan organlardır. Göz Kasları , Gözün hareketi hareket ettirici kaslar tarafından sağlanır. Bu kasların görevi; kasılarak gözü kaldırmak ve bakışı yukarı çevirmek ve gözü indirerek bakışı aşağıya yöneltmektir.
Göz Merceği
Gözbebeğinin arkasında yer alan şeffaf yapıya göz merceği denir. İnce kenarlı bir mercektir. Temel fonksiyonu odaklama için ince ayar yapmaktır. Gözbebeğinden giren ışınları kırarak ağ tabaka üzerindeki duyarlı bölgelerde toplanmasını sağlar.
Ağ tabaka (retina):
Göz yuvarlağının en içte bulunan tabakasıdır. Işığa duyarlı reseptör (görme) hücreleri, siniri hücreleri ve uzantıları ile ara nöronlardan oluşur.


KULAK
Anatomik ve fonksiyonel olarak kulak üç kısma ayrılır; Dış, Orta ve İç kulak . Kulak kanalının ucunda kulak zarı ve bu zarın hemen arkasında orta kulak boşluğu bulunur. Bu boşluk içinde sesleri içi kulağa ileten üç adet kemikçik bulunur. Kulağın önemli bir elemanı da orta kulak ile burun boşluğu arasında bulunan östaki kanalı olup bu kanal orta kulak boşluğunun hava almasını sağlayan tek kapıdır ve kulak hastalıklarının bir kısmının oluşmasında önemli bir rol oynar. Östaki kanalı yolu ile orta kulağa oksijenli taze hava girişi de olur yani kulak bu kanaldan hava alır.

BURUN
Koku alma organı burundur. Burun boşluğu iki delikle dışarı açılır. Mukus salgısı burun boşluğunun duvarlarını ve kılları nemli tutar. Böylece burundan giren kirli havanın hem temizlenmesi hem de kuru havanın nemlenmesi sağlanıp hava solunuma uygun hale getirilir.

Her iki burun boşluğunun üst tarafında, koku alma alanı olarak bilinen sarı bölge bulunur. Bu bölgede koku reseptörleri vardır. Koku reseptörleri, sadece mukus içinde eriyerek kendisiyle temas edebilen maddelerle uyarılabilirler.

DİL

Yediğimiz ve içtiğimiz çeşitli maddelerin tatlarını almamıza yardımcı olan tat tomurcukları dil üzerinde ve damağın geri bölgesinde yerleşmişlerdir. İnsan tarafından ayırt edilen tatlar genel olarak Tatlı, Ekşi, Tuzlu ve Acı olmak üzere dört grupta toplanır.
İnsanların bir kısmı bazı maddelerin tatlarını alamazlar. Bu durum bir çeşit "TAT KÖRLÜĞÜ" olarak adlandırılabilir.DERİDeride yer alan ve sıcaklık hissini ayırt eden alıcılar vardır. Sıcaklık ve soğukluk duyusunu alan alıcılar çabuk yorulurlar. Mesela bir elimizi sıcak diğerini soğuk suya sokar,bir süre sonra ikisini birden ılık suya batırırsak soğuk sudan çıkan elimiz ,ılık suyu sıcak, sıcak sudan çıkan elimiz ise soğuk hisseder. Deri altında ter salgılamaya yarayan ter bezleri ile cildin nemini sağlayan yağ bezleri bulunur.
Kıl ile kıl kökündeki sinir teli, bir tip dokunma alıcısıdır. Bir kılıfın hafif hareketi kıl kökünü saran sinir telini uyarır.
Dine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 16-11-2014   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: 5 duyu organımız


çok güzel açıklamışsınız.Zaten ben 7. sınıfım duyu organları ile ilgili projem vardı çok işime yaradı tekrardan çok teşekkürler
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Duyu Organları, Duyu Organlarının Özellikleri, Duyu Organlarının Görevleri, Çeşitleri SeLeN Genel Sağlık 0 08-08-2012 23:58
Duyu Organımız ile İlgili Bilmeceler - Duyu Organları ile İlgili Bilmeceler SeLeN Zeka Soruları ve Bilmeceler 0 21-02-2012 00:14
duyu organımız kulak Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 0 23-10-2010 20:27
5 Duyu Organımız Etkinlik Mavi_Sema Okul Öncesi Eğitim 0 30-12-2009 18:53
Duyular - Beş Duyu - Beş Duyu Organımız ve Görevleri Mavi_Sema Genel Sağlık 0 27-09-2009 22:49


Saat: 23:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015