uzaya giden insanlar

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde uzaya giden insanlar konusu , uzaya giden insanların kıyafetleri nasıl oluyor...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 18-03-2010   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart uzaya giden insanlar

Sponsorlu Bağlantılar


uzaya giden insanların kıyafetleri nasıl oluyor

 

  Hızlı Cevap
Alt 18-03-2010   #2 (permalink)
Standart Cevap: uzaya giden insanlar


Tepkili uçak pilotları ve özellikle astronotlarla kozmonotlar vücutlarını sımsıkı saran özel bir elbise giyerler. Bu elbise vücutlarındaki kanı tabii haliyle tutmaya yarar,bayılmalarının,ölmelerin in önüne geçer.

Uzay aracının gittikçe artan bir hızla boşluğa doğru yol alması sırasında kozmonotlarla astronotları büyük tehlikeler bekler. Bu tehlikelerden bir tanesi de hız artışı sırasında astronotlarda ağırlıklarının artmasıdır. Bu sırada astronotun damarlarındaki kanın ağırlığı erimiş bir demirin ağırlığına eşit olur,kan vücudun bazı yerlerinden çekilerek başka yerlerde toplanır. Beynin kansız kalması da ölüme yol açar. İşte astronotun vücudunu bir korse gibi sıkan bu özel elbise kanı vücutta tabii haliyle tutmaya yarar.

Uzaya çıkan bir astronotun giydiği özel elbise, onu uzaya ulaştıran roket ve kapsül kadar önemlidir. Bu özel elbise olmadan astronotlar uzay boşluğunda, Ay üzerinde veya herhangi bir gezegende yürüyemezler. bir araçtan ötekine geçemezler. Çünkü uzayda atmosfer olmadığı için astronotlar nefes alamazlar. Nefes almalarnı sağlayan bir oksijen tüpü taşısalar bile, bu sefer de atmosfer basıncı olmadığı için kanları fışkırır ve yaşayamazlar. Ayrıca, buz gibi soğuk,fırın gibi sıcak bir ortamda, özel koruyucu olan uzay elbisesini giymek zorundadırlar.

Demek ki, uzay elbiseleri astronotları havasızlıktan, basınçsızlıktan, şiddetli soğuk ve sıcaktanHava tüplü olduğu için nefes almalarını sağlamakta, sun'i basınçla vücutlarını dengede tutmaktadır. Uzay elbiseleri önce biraz sert idi ve taşınması güçtü. Fakat zamanla daha esnek ve taşınması daha kolay elbiseler yapıldı. Uzay kabininde astronotun özel uzay elbisesine ihtiyacı yoktur. Çünkü sımsıkı kapalı kabinin içi ya saf oksijenle ya da atmosferdeki tabii hava ile doldurulmuştur. Burada bir havacı tulumu giymeleri yeter. Tabii, kabin ağırlıksız bir mekan olduğu için oturdukları yere kemerle bağlanırlar. Bu tulumlar da elektronik aletlerle donatılmıştır. Astronotun kalp atışları ve vücudunun ısısı bu aletlerle her an tespit edilir ve yerdeki kontrol merkezinde bulunan hekimler uzaydaki astronotun sağlık durumunu muayane edebilirler. Fırlatılış sırasında astronotlar kapsül tulumu ile birlikte özel uzay elbiselerini de giyerler. Bir kaza olursa, bu elbiseler onları daha iyi koruyacaktır. Fakat, kalkış başarlı olmuşsa, bir saat kadar sonra uzay elbiselerini çıkarabilirler.


15 Katlı elbise

Uzayda veya Ay'da yürüyecek astronotun elbisesi her şeyden önce müthiş sıcağa karşı dayanıklı olmalıdır. Bunun için astronot iki elbise giyer. Birinci elbisenin içinde (Buna uzay çamaşırı da diyebiliriz) soğuk su akımı sağlayan ince tüpler vardır. Vücut etrafına dolanan bu tüplerin içindeki serin su, astronotları sıcaktan korur. Tüpteki suyun ısısı sırt çantasındaki bir cihaz tarafından sabit tutulur. Uzay çamaşırının üzerine giyilen özel elbise kat kattır. İç kısmı futbol topu gibi hava ile şişirilmiştir ki bu basıncın normalde kalmasını sağlar. Bunun üzerinde tam 15 kat daha vardır. Plastik ve alüminyum tabakalardan yapılan bu katlar tehlikeli radyasyonlara ve küçük göktaşlarına karşı astronotları korur. En dışta bir çelik çember bulunur. Elbisenin ikinci önemli bölümü olan başlık, başın rahat hareket edebileceği büyükçe bir kafes gibidir. Başlığın ön kısmı kırılmaz camdan yapılmıştır ve onun da yukarısında bir kask daha vardır. Uzay elbisesinin üçüncü bölümü ayakkabılardır. Elbise gibi kat kat olan sağlam, kalın ve ısı geçirmez özellikteki bu ayakkabı daha çok çarığa benzer. Astronotun sırt çantasında, oksijen ve serinletme suyunun dolaşımını sağlayan cihazdan başka bir de telsiz cihazı vardır. Astronotun Dünya ve uzay kabini ile devamlı bağlantısını bu cihaz sağlar. Bu cihaz onun yalnız konuşmasını değil,sağlık durumunu da otomatik olarak yerdeki kontrol merkezine bildirir.

Kaynak:1. Sune Engel Brektson:Etoiles,Planetes et Galaxies 2. Charles-Noel Martin:Le Cosmos et La Vie 3. Adnan Sayılı:The Observatory in İslam 4. Wim Dannau:Les Hommes Sans Pesanteur 5. Raymond Cartier:L'Homme et le Cosmos 6. H. Couper et N. Henbest:L'Exploration de l'Espace 7. Felix Sutton:La Lune 8. Philippe deLa Cotardiere:Guide Explo de l'Astronomie 9. Kenneth W. Gatland:L'Espace 10. James Muirden:Notre Univers 11. Michael Collins:En Route Pour La Lune 12. Rüdiger Proskeer Mond 13. Michael Maegraith:Mond Landung 14. N.A.S.A.(National Aeronautics and Space Administration)'nın yayınları,film ve posterleri 15. National Geographic koleksiyonları
DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 18-03-2010   #3 (permalink)
Standart Cevap: uzaya giden insanlar


Uzay kıyafetleri neden ağırdır ve insanı robota benzetecek şekilde kalıncadır? Hiç düşündünüz mü nedenini?

Bunun pek çok sebebi var.

Birincisi, uzayda insan üzerine basınç uygulanmaması denebilir. Dünyada hava basıncı var ki bu basınç tonlarca kütlenin yaptığı bir basınçtır. Uzayda bu basınç olmadığından, uzay boşluğunda soğuktan ve havasızlıktan ölünmese bile, basıncın kalmasından dolayı insanın damarları bolan gibi şişip patlar.

İkinci bir sebepte radyasyona karşı koruma için giysinin radyasyon geçirmeyen malzemelerden yapılmış olmasıdır. Bunun için ağır metaller seçilir. En yaygın olanı da kurşundur.

Bir başka sebep olarakta astronotun donarak ölmemesi için uygun ortamın kıyafet içine yerleştirilmesi denebilir. Uzay boşluğunun sıcaklığı mutlak sıcaklıktır; yani 0 kelvin derecedir; anlayacağınız eksi 273 cantigrand derece (Türkiye'de kullandığımız sıcaklık birimi cantigranddır) olduğundan, kıyafetin buna dayanıklı olması gerekir. Bu da daracık elbisede zordur.

Ben bu kadar sayabildim; ama şimdi böyle kıyafet vucüda yapışıyor olsa terleme yapar ve rahatsız ederdi değil mi? Nefes alıp vermek de dar bir kıfayette zor olurdu sanırım. Denizdeki gibi dışarı bırakmıyoruz ki havayı. Atmosferimiz kıyafetimizin içinde duruyor. Bir neden de bu olsa gerek.

DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 13-03-2014   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: uzaya giden insanlar


bu sorunun cevabı doğrumu baka bilir misiniz
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Uzaya çıkan insanlar kimlerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 27-02-2012 18:45
Uzaya Giden İlk İnsan Kimdir - Uzaya Cıkan İlk Cıkan İnsan SeLeN Uzay ve Gökyüzü 0 16-02-2011 22:24
Giden Günlerim Oldu Akor - Giden Günlerim Oldu - Gülben Ergen Mavi_Sema Müzik Türleri ve Enstrümanları 0 04-01-2010 22:56
Giden Günlerim Oldu Oğuzhan Koç - ( Giden günlerim oldu gitar akorları ) Mavi_Sema Müzik Türleri ve Enstrümanları 0 21-11-2009 17:07
Ağır giden yol alır, hızlı giden yolda kalır. NeslisH Atasözleri & Deyimler 0 11-04-2009 12:58


Saat: 18:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015