Sponsorlu Bağlantılar
   

Sarılı Köyü Merkez Elazığ

Elazığ Tanıtımı icinde Sarılı Köyü Merkez Elazığ konusu , Sarılı Köyü Merkez- Sarılı Köyü Hakkında - Sarılı Köyü Tanıtımı -Sarılı Köyü Resimleri Köy Muhtarı: Bilgi Yok Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok Elazığ Bilgiler Nüfus 202 (2000) Koordinatlar Posta Kodu ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 14-03-2010   #1 (permalink)
Standart Sarılı Köyü Merkez Elazığ

Sponsorlu Bağlantılar


Sarılı Köyü Merkez- Sarılı Köyü Hakkında - Sarılı Köyü Tanıtımı -Sarılı Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Elazığ
Bilgiler
Nüfus 202 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23000
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Merkez
Web Sitesi

Sarılı, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür


Tarihi

Köyün ismi sarı kelimesinden oluşmuştur.Sarı, renki ifade etmektedir.Son olarak kafkasyadan göç yoluyla yerleşildiğine dair bilgiler vardır.Şivesi Azeri lehçesini andırmaktadır. Sarılı Köyü Elazığ' a bağlı merkez köylerden biridir. İl merkezine 25 km mesafede, Malatya-Elazığ karayolu üzerindeki Hankendi Beldesi'nin içerisinden Güneye doğru yolu ayrılmaktadır. 2000 yılı Nüfus sayımına göre 242 kişidir.Yazın bu nüfus 4-5 kat artmaktadır. Köyde toplam 100 hane bulunmaktadır. Sınırları; Güneydoğusunda Badempınarı(Malatacık) Köyü, Kuzeybatısında Hankendi Beldesi, Batısında Göl Köyü, Kuzeydoğusunda Tohumlu Köyü(Kumberiş), Güneybatıda Gökçe(Balanlı)Köyü bulunmaktadır.


Sarıllı (Sarılı) oymağının Oğuz boylarına mensup olduğu anlaşılıyor. 14. yüzyılın sonlarına doğru Mehmet Saru adlı bir Türk men beyinin Şehrizor'a hakim olduğu, 13. yüzyılda da Erbil Atabeyi Muzaffereddin Gökbürü'ye ait Saru adlı bir kalenin varlığı da biliniyor. Mehmet Saru'nun buyruğundaki Türk men oymağının kendisinden sonra Sarulu adıyla anıldığını ve bu oymağın günümüze kadar varlığını koruduğu anlaşılıyor.


III. Murad döneminde 31 nefer olarak kaydedilen112 bu topluluğun adı 19. yüzyılın sonlarına tarihlenen Osmanlı arşiv belgelerinde geçmektedir. Musul yöresinde Sünni mezhebini kabul eden Sarılı taifesi reislerinin ödüllendirilmesi hakkında Meclis-i Vükelâ görüşmelerine mahsus 16 Eylül 1892 tarihli tutanak ile, bu topluluk için dini eğitim, okul açılması ve hoca tayin edilmesi bildirilmektedir.


Musul ile Erbil arasındaki bir kaç köyde yerleşen Sarılı topluluğuna Büyük Zap suyunun sağ ve sol kıyılarında rastlanılmaktadır. Sarılı topluluğu, Zap suyunun kenarında özellikle Hızır adı ile bilinen bölgede yaşarlar. Zap kenarında yer alan Verdek köyü ve çevresi, bu topluluğun yoğun olarak yaşadığı yerlerdir. Ayrıca Şebeklerin yaşadığı köylerin bir kısmında da, Sarılılara mensup topluluklar vardır. Kerkük'e bağlı Karatepe yöresinde Sarayliyye (Saraylı) adı ile bilinenlerin de Sarılıyye yani Sarılılardan oldukları tahmin ediliyor.
Coğrafya

Elazığ merkezine 25 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 202

Ekonomi

Köylülerin başlıca geçim kaynakları şunlardır:

TARIM: Köy arazisinin %80'ni susuz olduğundan genelde kuru tarım yapılmaktadır.

Başlıcaları;buğday,arpa,nohut, mercimek ve hayvan yemi olarak ta fiğ ekilmektedir. Köy arazi bakımından yörenin en büyük köylerinden biridir.topraklarının %80 nini kullana bilmekte diğer kısım dağlık alandır.Dağlık alanlarımızda genelde orman ürünleri fideler ekilmiştir.Son zamanlarda sondaj(derin kuyular)ların artması sonucu karpuz yetiştiriciliği, yaş sebze yetiştiriciliği artmıştır.

ÜZÜMarılı Köyü yörenin en büyük yaş üzüm(çekirdekli ) üreticisi

konumundadır.Yukarda da bahsedildiği gibi arazilerinin çoğunluğu susuz olduğundan büyük bir kısmı suya karşı dayanıklı olan üzüm bağlarıyla kaplanmıştır.Son zamanlarda büyük bir artış vardır, yeni üzüm fideleri dikiminde gelecek 10 yılda bölgenin en büyük üzüm üreticisi konumunda olacaktır. Başlıca üzüm çeşitleri:"Boğaz kere,Öküzgözü,Tarnabi, Gelin Parmağı,Acıkıran,Abıkerı,Beyaz üzüm,Kırmızı üzüm,Kıtkıtı,Taşüzümü"dür.

HAYVANCILIK:Köyde Büyük Baş hayvancılığı ve küçük Baş Hayvancılığı yapılmaktadır.

Büyükbaş hayvancılık genelde evlerdeki yoğurt ve süt ihtiyacını karşılamak için yöre halkı tarafından beslenmektedir. Küçük baş hayvancılığı son yıllarda artmış ticari amaç için yapılmaktadır. Son yıllarda kanatlı hayvan üreticiliği başlamıştır. 3 tane entegre tavuk üretimi yapılan çiftlik bulunmaktadır. Bunlarda yıllık olarak 100.000-120.000 arasında tavuk üretimi yapılmaktadır.

ARICILIK:Arıcılığı bir kaç aile hobi olarak yapmaktadır. Genelde evin ihtiyacını

karşılamak için yapılır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köy Muhtarı Mustafa DEMİR.dir

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mustafa DEMİR
1999 - Mustafa DEMİR
1994 - Mehmet DEMİR
1989 - Mehmet DEMİR
1984 - Mehmet DEMİR

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köyde Ziraat teknisyen binası vardır ancak kullanılmamaktır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

 

DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yünlüce Köyü Merkez Elazığ DeMSaL Elazığ Tanıtımı 1 15-03-2010 12:58
Yukarıdemirtaş Köyü Merkez Elazığ DeMSaL Elazığ Tanıtımı 0 15-03-2010 12:54
Hal Köyü Merkez Elazığ DeMSaL Elazığ Tanıtımı 0 14-03-2010 02:30
Sünköy Köyü Merkez Elazığ DeMSaL Elazığ Tanıtımı 0 14-03-2010 02:23
Oymaagec Köyü Merkez Elazığ DeMSaL Elazığ Tanıtımı 0 13-03-2010 12:34


Saat: 04:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015