Sponsorlu Bağlantılar
   

Ege Bölgesinde Tarım Hakkında Bilgi

Ege Bölgesi icinde Ege Bölgesinde Tarım Hakkında Bilgi konusu , Ege Bölgesinde Tarım Hakkında Bilgi Ege Bölgesi'nde nüfusun çoğunluğu iklim toprak koşulları ve ulaşım kolaylıklarının da elverişliliğiyle geçimini tarımdan sağlar. Ege bölümünde Akdeniz iklimine uygun bazı bitkiler (zeytin,üzüm, vb.) ağır ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 28-11-2011   #1 (permalink)
Standart Ege Bölgesinde Tarım Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


Ege Bölgesinde Tarım Hakkında Bilgi

Ege Bölgesi'nde nüfusun çoğunluğu iklim toprak koşulları ve ulaşım kolaylıklarının da elverişliliğiyle geçimini tarımdan sağlar. Ege bölümünde Akdeniz iklimine uygun bazı bitkiler (zeytin,üzüm, vb.) ağır basar. Ege bölümünden, İçbatı Anadolu bölümüne geçildikçe, tarımın niteliği değişir; tahıl ekimi artar ve hayvancılık geçimde daha önemli yer tutar. Tahıl ekiminde buğday başta gelir, onu arpa ve mısır izler.

Buğday özellikle Afyon ve Denizli’de üretilir bu illeri İzmir, Aydın ve Muğla izler. Arpa ise Afyon ve Manisa illerinde, mısırın da başlıca ekim alanı Manisa’dır. Pirinç ekimine ovalarda az miktarda yer verilir. Bölgede yaş ve kuru sebze üretimine de önem verilir. İklim koşulları uygun olduğu için, turfanda sebze (domates, fasulye vb.) yetiştirilerek öbür bölgelere yollanır. Soğan ve patates ekimi yaygındır; baklagillerden en çok nohut ekilir. Kavun ve karpuz üretimi de yaygın biçimde yapılmaktadır.

Bölgede yatiştirilen sanayi bitkileri arasında tütün, pamuk, susam, keten ve şekerpancarı baş sıralarda yer alır. Edrmit Körfezi kıyıları yağ zeytini üretimi kesir ağaç sayısı bakımından başta gelir bakımından önemlidir. Üzüm bağlarına da bölgenin her yerinde rastlanır. Üzüm ayrıca şarap ve pekmez yapımında da kullanılır. Kuru üzüm İzmir yöresinde, kış soğuna dayanamayan incir ise kıyı kesimlerde yetişir. Ülkemizdeki incir ağaçlarının yaklaşık olarak %81'i Ege Bölgesi'ndedir. Turunçgiller bölgenin özellikle güney kesiminde yetişir; Bodrum’da mandalina; Aydın ve Nazilli arasında portakal yetişir.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Akdeniz bölgesinde Tarım ve Hayvancılık Hakkında Bilgi Mavi_inci Akdeniz Bölgesi 2 2 Gün önce 11:49
İç Anadolu bölgesinde tarım ve hayvancılık hakkında bilgi Mavi_Sema İç Anadolu Bölgesi 0 10-02-2011 01:41
Ege bölgesinde tarım ve hayvancılık hakkında bilgi - Egede Tarım ve hayvancılık Mavi_Sema Ege Bölgesi 0 09-02-2011 22:39
Marmara Bölgesinde Tarım ve hayvancılık hakkında bilgi Mavi_Sema Marmara Bölgesi 0 09-02-2011 22:32
Karadeniz Bölgesinde Tarım ve Hayvancılık Hakkında Bilgi Mavi_Sema Karadeniz Bölgesi 0 09-02-2011 22:26


Saat: 17:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015