FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Genel Resim Arşivi·´¯).·´¯) > Genel Resimler > Dünya Ülkeleri - ResimleriSponsorlu Bağlantılar
   

Osmanlı Döneminde Selanik - Selanik Resimleri

Dünya Ülkeleri - Resimleri icinde Osmanlı Döneminde Selanik - Selanik Resimleri konusu , Osmanlı İmparatorluğu dönemi Selanik'in simgesi Beyaz Kule Selanik 1430 tarihinde padişah II. Murat 'ın yönettiği bir Osmanlı ordusu tarafından fethedildi. 15. yüzyıl boyunca kente Anadolu 'dan getirilen çok sayıda Türk ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 28-05-2009   #1 (permalink)
Standart Osmanlı Döneminde Selanik - Selanik Resimleri

Sponsorlu Bağlantılar


Osmanlı İmparatorluğu dönemi


Selanik'in simgesi Beyaz Kule


Selanik
1430 tarihinde padişah II. Murat'ın yönettiği bir Osmanlı ordusu tarafından fethedildi. 15. yüzyıl boyunca kente Anadolu'dan getirilen çok sayıda Türk yerleşti. 1492 yılında Osmanlılarİspanya'dan kovulan Sefardi Yahudilere kapılarını açtıklarında Selanik Yahudilerin yerleşmek için en fazla tercih ettikleri şehir oldu. Selanik 500 yıla yakın bir süre boyunca bir Osmanlı şehri olarak kaldı. Çeşit çeşit Hristiyan, Yahudi ve Müslüman toplumların hep birlikte uyum içinde yaşadığı önemli bir kültür ve ekonomi merkezi haline geldi.1800'lü yılların sonlarına doğru Selanik'te 90.000 Yahudi, 30.000 Rum ve 10.000 Türk yaşamaktaydı.
17. yüzyıldaSabetay Sevi tarafında başlatılan Sabetayizm hareketi Selânik'teki Yahudiler arasında çok rağbet buldu. Sabetay Sevi'yi izleyerek Müslüman olan Yahudiler Selânik'te Osmanlı Devleti'nin yenileşme çabalarına büyük katkılarda bulundular. Jöntürk hareketi büyük ölçüde Selanik'te gelişti. Osmanlı padişahı II. Abdülhamit tahttan indirildikten sonra 1909 yılında Selanik'e sürgüne gönderildi. Fakat 3 yıl sonra Selanik Yunanlıların eline geçince İstanbul'a geri gönderilmek zorunda kaldı.

Yunanistan dönemi


20. yy. başları, balıkçı iskelesi ve Beyaz Kule


1912'de Balkan Savaşları sonunda şehir Yunanistan yönetimine geçti. Osmanlı orduları, şehri Yunan çetelerine savaşmadan, ancak şehirdeki Türklerin can güvenliğinin sağlanması koşuluyla bıraktılar. Osmanlı Ordusu'nun Selanik'te bulunan kuvvetleri de silahlarını Yunan çetelerine teslim ettiler. Ancak Yunan çeteleri şehri teslim aldıkları günün gecesi kentte yaşayan pekçok Türkü, aralarında Osmanlı askerleri de bulunmak üzere katletmişlerdir. Şehrin simgesi olan Osmanlıların inşa ettiği Beyaz Kule sembolik bir vaftiz işleminden geçerek beyaza boyandı. O günden beri Beyaz Kule adıyla anılan bu yapının beyaz boyaları zamanla aşınıma uğradı ve eski rengini tekrar kazandı.
1917 yılında çıkan büyük bir yangın şehrin Türk bölgesini neredeyse tamamen yok etti. 1924nüfus mübadelesi sonunda şehirde geride kalan bütün TürklerTürkiye'ye göç etmek zorunda bırakıldı ve Anadolu'dan gelen Rum göçmenler giden Türklerin yerini aldı. Kısa bir süre içinde şehrin nüfus yapısı tamamen değişti. Yunanlılar Selanik'te azınlıktayken kısa bir süre içinde ezici bir çoğunluk haline geldiler. Böylece Selânik'in Osmanlı-Türk kültüründe oynadığı rol son bulmuş oldu. Atatürk10. Yıl Nutku'nda "Keşke Selanik'i de misak-ı milli sınırları içerisine alabilseydik" diyerek kentin Türkler için önemini vurgulamıştır.

Thermaic - SelanikSelanik'te Osmanlı döneminden kalma bir sokak


İkinci Dünya Savaşında neredeyse tüm Yahudi cemaati (50.000 kişi) AlmanNazi işgalcileri tarafından Nazi toplama kamplarına yollanıp yok edildi. Böylece Osmanlı döneminde şehirin kültürel mozayiğini oluşturan bir diğer unsur da yok edilmiş oldu. Kısa bir süre içinde camilerin minareleri yıkıldı. Bazı cami ve sinagoglar kiliseye çevrildi. Eski Osmanlı evleri bakımsızlıktan yok oldu. Kentin geçmişiyle bağlantısı kesilerek modern bir Avrupa şehri haline getirildi.
Selânik,
1997'de Avrupa kültür başkenti seçildi.

,
,
,
,
,

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Selanik Mutfak Kültürü - Selanik Yemek Kültürü SeLeN Dunya Mutfakları 0 23-10-2012 17:27
Atatürk'ün Doğduğu Ev Selanik Mavi_Sema Atatürk Hakkında Herşey 0 17-06-2011 14:58
Selânik Atatürk Evi Mavi_Sema Atatürk Hakkında Herşey 1 21-02-2011 01:12
Selanik Kurabiyeleri Tarifi - Selanik Kurabiyeleri Yapılışı , Kurabiye Tarifi Nedir Dine Pasta ve Hamur İşleri 0 09-04-2010 07:15
Selanik Gevreği NeslisH Pasta ve Hamur İşleri 0 07-12-2008 19:56


Saat: 16:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015