FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Uzay ve Doğa > Doğa ve BitkilerSponsorlu Bağlantılar
   

Havanın Yapısında Bulunan Elementler Nelerdir

Doğa ve Bitkiler icinde Havanın Yapısında Bulunan Elementler Nelerdir konusu , Havanın Yapısında Bulunan Elementleri Havanın Yapısında Bulunan Elementler Nelerdir OZON Oksijen elementinin atomlu izotopu durumunda olan ozon, açık mavi ve kokulu bir gazdır. Yoğunluğu, oksijenin yoğunluğunun birbuçuk katı ve sudaki ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 20-07-2012   #1 (permalink)
Standart Havanın Yapısında Bulunan Elementler Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


Havanın Yapısında Bulunan Elementleri
Havanın Yapısında Bulunan Elementler Nelerdir

OZON

Oksijen elementinin atomlu izotopu durumunda olan ozon, açık mavi ve kokulu bir gazdır. Yoğunluğu, oksijenin yoğunluğunun birbuçuk katı ve sudaki çözünürlüğü, oksijenden daha fazladır. Oksijenin elektrolizi ile elde edilir. Yeryüzeyi yakınlarında zehirleyici bir gaz olarak tanınan Ozon’un atmosferdeki konsantrasyonunun % 90′ı yerden 10-50 km yukarıda bulunan stratosfer tabakasında bulunur. Diğer kısmı ise, yerden 10-15 km yüksekteki troposfer tabakasındadır.

AZOT

Atmosferde normal şartlarda kuru havanın % 78.085 oranını teşkil eden azot, yeryüzeyinde çoğunlukla sili güherçilesi olarak bilinen sodyumnitrat (NaNO₃) halinde bulunur. Endüstride sıvı havanın damıtılmasıyla azot elde edildiği bilinmektedir.

Doğadaki azot, çevrimi ile kendini yenilemektedir. Bitkisel ve hayvansal proteinlerin çürümesi sonucu gaz ürün olarak atom halinde, azot (N) ve amonyak (NH₃) açığa çıkar, İyonik tuzlar toprakta kalır. Atmosfere karışan azot ve amonyak havadaki su buharı ile oksitlenerek nem kazanır ve yağmurlarla birlikte amonyak (NH4) olarak toprağa geri döner (Asit yağışları). Öte yandan azot tespit edici bakteriler yardımıyla da tekrar azotlu bileşiklere ve proteinlere dönüşür.

OKSİJEN


Havanın bileşiminde azottan sonra en fazla bulunan (% 20.95) gaz, oksijendir. Yanıcı ve yakıcı bir özelliğe sahip olan oksijen, tüm canlıların yaşamı için gerekli bir gazdır. Solunum yoluyla canlı organizmaya girerek yaşam fonksiyonlarını düzenler.Oksijen, doğada en çok bulunan elementtir. Serbest halde atmosferde (O2) molekül halinde bulunur. Doğadaki asal gazlar dahil bütün elementlerle bileşime girebilen oksijen, aynı zamanda kimyasal bağların çözümünde katalizör görevi yapar.Renksiz ve kokusuz bir gaz olan oksijen özellikle oksit, karbonat ve sülfat minerallerinde bulunur. Endüstride suyun elektroliz ve havanın sıkıştırılması ile elde edilir.

KARBONDİOKSİT

Karbondioksit, oda sıcaklığında renksiz ve kokusuz bir gazdır. Oksijenin karbonla birleşmesi sonucu ortaya çıkan en önemli bileşikler karbonmonoksit (CO) ve karbondioksit (CO2) dir. Bu oksitler, karbon ve hidrokarbonların yanmasından elde edilebilir.Atmosfere karışan karbondioksit yeşil bitkilerin fotosentezi ve fermantasyonundan kaynaklanmaktadır. Sanayide soğutma amacıyla kullanılan karbondioksit kuru buz halinde katı olarak muhafaza edilir.Karbondioksit gazı suda çok çabuk çözülür. Karbondioksit ve su glikoz molekülü vermek üzere birleştiği fotosentez işlemiyle depolanır. Sulu çözeltileri asit özelliği göstermektedir.

SOYGAZLAR (Asal gazlar)

Tek atomlu renksiz gazlardan oluşan ve genel olarak asal gazlar olarak tanımlanan Argon (Ar), Neon (Ne), Helyum (He), Kripton (Kr), Xsenon (Xe), ve Radon (Rd) gazları atmosferin yaklaşık % 1 ‘ini teşkil ederler.Kimyasal etkinlikleri çok düşük olması nedeniyle hemen hemen hiç bileşik yapmazlar. Son yıllarda bu konuda gelişmeler görülmektedir.Bütün soygazlar sıvı havanın damıtılması ile elde edilmektedirler. Atmosferde en bol bulunan, Argon’dur. Helyum ve Radon radyoaktif bozulmadan ortaya çıkarlar.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kanın Yapısında Bulunan Maddeler Nelerdir? Mavi_inci Genel Sağlık 1 20-10-2014 17:49
Canlıların yapısında bulunan organik bileşikler nelerdir ? Mavi_inci Konu Dışı Başlıklar 1 30-04-2014 21:51
Önemli Alaşımları Bulunan Elementler Nelerdir Eylül Konu Dışı Başlıklar 0 23-10-2011 22:48
Suyun yapısında bulunan moleküller nelerdir ? Mavi_inci Konu Dışı Başlıklar 0 23-02-2011 01:11
İnsan Vücudunda BuLunan ELementler NeLerdir? NeslisH Diğer Mesleki Bilgiler 0 28-10-2008 10:11


Saat: 18:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015