Sponsorlu Bağlantılar
   

Kayaç Türleri Ve Özellikleri

Doğa ve Bitkiler icinde Kayaç Türleri Ve Özellikleri konusu , Kayaç Türleri Nelerdir, Kayaçların özellikleri nelerdir Kayaç Türleri Ve Özellikleri Hakkında Bilgi Kayaçlar minerallerin doğal olarak bir araya gelmesiyle oluşan katı birikintilerdir.Kayaçlar, mineral yapılarına, kimyasal bileşenlerine, barındırdığı bileşenlerin dokularına ve ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 15-11-2011   #1 (permalink)
Standart Kayaç Türleri Ve Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar


Kayaç Türleri Nelerdir,
Kayaçların özellikleri nelerdir

Kayaç Türleri Ve Özellikleri Hakkında Bilgi
Kayaçlar minerallerin doğal olarak bir araya gelmesiyle oluşan katı birikintilerdir.Kayaçlar, mineral yapılarına, kimyasal bileşenlerine, barındırdığı bileşenlerin dokularına ve oluşumuna neden olan etmenlere göre sınıflandırılmaktadır.

Kayçların üç ana kayaç türü vardır; Bunlar püskürük, tortul ve başkalaşım kayaçlarıdır. Bu sınıflandırmada daha çok parçacıkların büyüklükleri temel alınmıştır. Bir kayacın başka bir kayaca dönüşümü, kayaç döngüsü adı verilen bir jeolojik modelle gösterilmektedir.


Püskürük kayaçlar
Püskürük kayaçlar, erimiş magmanın soğuyarak sertleşmesiyle oluşan kayaç türlerinin genel adı olup iç püskürük ve dış püskürük olmak üzere iki alt dala ayrılmaktadır. İç püskürük kayaçları, magmanın yerin altında yavaşça soğuyarak taşlaşması sonucunda oluşmuştur. Bu kayaçlar arasında siyenit, diorit, gabro ve kimi yollarda küp şeklinde doğranarak sıra sıra döşenen granit taşı yer alır. Dış püskürük kayaçları ise, magmanın yeryüzüne çıkması ve orada aniden soğumasıyla oluşan daha az dayanıklı kayaçlardır. Bu tür kayaçlar arasında ponza, bazalt, andezit ve volkan camı yer alır.


Tortul kayaçlar
Su ve rüzgâr yeryüzünü d ştirebilir. Bu kuvvetler, kayaçları kırarak, küçük parçalara ayırır. Bu partiküller farklı yerlerde yerleşirler. Buralarda, küçük parçacıklar toparlanarak, basınç altında çimentolaşıp daha büyük kayaçları meydana getirirler. Bu kayaçlar, genellikle suda oluşur ve magmatik kayaçlardan daha yumuşaktırlar. Tortul kayaçlar, birçok tabakaları meydana getirir ve fosilce zengindir. Tortul kayaçlar tüm yeryuvarının %5'ini, yer kabuğunun ise yüzde 75'ini meydana getirir. Tortul kayaçların yüzde 95'i suda oluşmuştur.

Tortul kayaçların kırıntılı, organik ve kimyasal olmak üzere üç tipi vardır.
Kırıntılı tortul kayaçlar Çeşitli büyüklükteki taş ve mineral parçalarda karalardaki ve denizlerdeki tortullaşma havzalarını çökelmeleriyle meydana gelen taneli kayaçlardır. Değişik boyuttaki taneleri birbirleriyle çimento maddeleriyle birleşmeleri sonucu çimentolu kayaçlar kum taşı, kireç taşı gibi taneleri birbirine bağlayarak madde bulunmadığından çimentosuz tortul kayaçlar oluşur.

Kırıntılı tortul kayaçlar tane çapı 2 mm'den büyük ve çakıl, moloz, konglomerakuvarsit, gibi kayaçlardır. Tane çapı 0,2 mm'den 0,02 m'ye kadar olan kısım mil ondan daha küçükler genellikle mil+kil şeklinde geçer. organik tortullar çeşitli bitki ve hayvan kalıntılarını, uzun zaman eşliğinde fosilleşip başkalaşmalarıyla oluşurlar. En uzun sürede oluşan kayaçlardan biridir. Özellikle bitki fosillerinin oluştuğu alanlarda yoğunlukta olmaktadırlar. gibi kayaçlardır. 2 mm'den 0,2 mm'ye kadar olan kısma kum, karışık kum, kumtaşı,

Organik tortul kayaçlar
Bitki ve hayvan kalıntılarının birikmesi sonucunda oluşur.Silisli, karbonatlı ve karbonlu organik tortul kayaç türleri vardır.

Kimyasal tortul kayaçlar
Dolgun eriyiklerin çökelmesi sonucu meydana gelirler. Mağaralardaki sarkıtdikitler, deniz kıyılarındaki kireçli ve demirli oolitler, kapalı göllerin kenarlarındaki tuz oluşumları su kaynakları etrafındaki travertenilaç ve oluşumları %35'i kadar kireç taşları oluşturur. Kireç taşları yapı taşı, stabilize malzeme, kireç yapımında ve döşemecilikte, çelik sanayiinde ve sanayiinde kullanılır.

Magmatik kayaçlar

Erimiş halde bulunan bir silikat hamuru durumunda olan magmanın yer kabuğunun derinliklerinde yavaş yavaş veya yeryüzünde aniden soğuması ile oluşurlar. Bu kayaçlar genel olarak kristallerde oluşmuş kütle halindeki kayaçlardır.Bu tür kayaçlar Dünya üzerinde çok fazla değildir.

Bu kayaçlar magmanın soğuyarak katılaşması sonucu meydana gelirler. Yer kabuğunun yaklaşık olarak % 65'ini oluştururlar. Kökenlerini magma teşkil ettiğinden bunlara magmatik kayaç veya katılaşım kayaçları adı verilir.

Plutonik kayaçlar (derinlik kayaçları)
Bunlar yalnızca kayaçların boş kısımlarını dolduran kristallerden oluşmuş, iri kristalli kayaçlardır. Granit örnek verilebilir. Magmanın soğuması
ve katılaşması yavaş yavaş meydana geldiği için tam kristalli kayaçlardır.Kristalleşme dıştan içeriye doğru yavaş yavaş devam eder.

Volkanik kayaçlar (yüzey kayaçları)
Bu kayaçlara yüzey kayaçları da denir. Bunlar yarı kristalli çoğu kez gözle görülebilen çeşitli kristaller, kristal olmayan genellikle camsı hamur içinde dağılmış serpilmiş durumda bulunurlar. Andezit ve bazalt örnek verilebilir.iç püskürük ve dış püskürük olarak 2 ye ayrılır iç püskürük:granit,siyanit,diyani t.

Damarlı Kayaçlar


Derinlik kayaçları ile yüzey kayaçları arasında bir geçiş safhasını oluşturur. Mikro kristallerdir. Diğer kayaçların yarık ve çatlaklarında yer alır. genellikle içeriği silikatlerden oluşur.

Başkalaşım kayaçları

Tortul veya magmatik kayaçların sıcaklık, basınç, gerilme ve kimyasal aktivitesi olan sıvıların etkisiyle değişmeleri, başkalaşımları sonucu oluşurlar. Genellikle kristallerin şistozite gibi paralel yapılar oluşturmasıyla karakteristiktirler. Metomorfizma yer kabuğunda ve yer kabuğunun derinliklerinde hüküm süren fiziksel ve kimyasal şartların etkisiyle kayaçlarda meydana gelen transformasyon olayıdır. Mineraller belirli bir sıcaklık ve basınç altında dengeli durumdadırlar. Eğer sıcaklık ve basınç değerlerinde bir artma veya değişme olmuşsa mineralde, başkalaşım gerçekeleşmiştir

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 11-05-2012   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Smile Cevap: Kayaç Türleri Ve Özellikleri


merhaba ben merve gerçekten çok işime yaradı çok ama çok teşekkür ederim
  Hızlı Cevap
Alt 20-09-2012   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Kayaç Türleri Ve Özellikleri


merhaba ben abdulrezzak gerçekten çok işime yaradı çok ama çok teşekkür ederim
  Hızlı Cevap
Alt 09-01-2013   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Kayaç Türleri Ve Özellikleri


tüm kayaçlar ve özellikleri ve görselleri nelerdir
  Hızlı Cevap
Alt 11-01-2013   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Kayaç Türleri Ve Özellikleri


dönem ödevi çok işime yaradı bi50 sayfa flan yazmam gerekiyor. allah razı olsun
  Hızlı Cevap
Alt 23-03-2013   #6 (permalink)
kopya çekecem
Exclamation Cevap: Kayaç Türleri Ve Özellikleri


daha fazla bilgi ekleyin .....
  Hızlı Cevap
Alt 12-05-2014   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Kayaç Türleri Ve Özellikleri


yaaaa yetmiyo ödevime yaaa
  Hızlı Cevap
Alt 19-05-2014   #8 (permalink)
kopyacııııı
Wink Cevap: Kayaç Türleri Ve Özellikleri


ya ben google'ya kayaç çeşitleri ve özellikleri kısaca bilgi yazdım 3 sayfalık bu çıktı benim işime yarayan tek şey kısa bilgi elim ağrıyo yaaa fakat bu siteyi çok seviyorum tavsiyem .................
varmı diye sorun yaaa..
  Hızlı Cevap
Alt 05-06-2014   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Smile Cevap: Kayaç Türleri Ve Özellikleri


Çok işime yaradı teşekkür ederim
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kayaçlar Ve Kayaç Türleri - Kayaçların Oluşumu - Kayaç Çeşitleri SeLeN Doğa ve Bitkiler 1 31-05-2013 10:49
Kayaç Özellikleri Eylül Konu Dışı Başlıklar 0 02-12-2011 19:37
Kayaç Türleri İle Toprak Çeşitleri Arasındaki İlişki Eylül Doğa ve Bitkiler 0 15-11-2011 21:28
Kayaç Çeşitleri Ve Özellikleri Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 13-05-2011 18:32
Kayaç nedir - Kayaç Nasıl Oluşur - Kayaç Çeşitleri Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 24-02-2011 02:39


Saat: 14:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015