FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Uzay ve Doğa > Doğa ve BitkilerSponsorlu Bağlantılar
   

Rüzgar enerjisinin çevreye faydaları yararları nelerdir?

Doğa ve Bitkiler icinde Rüzgar enerjisinin çevreye faydaları yararları nelerdir? konusu , Rüzgar enerjisinin çevreye faydaları nelerdir? İnsanoğlunun en büyük sorunlarından biri enerji talebinin gün geçtikçe artmasıdır. Enerji talebi arttıkça enerji üretmek daha büyük sorun olmaktadır. Bu konuda en önemli nokta enerji ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 01-10-2011   #1 (permalink)
Standart Rüzgar enerjisinin çevreye faydaları yararları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Rüzgar enerjisinin çevreye faydaları nelerdir?

İnsanoğlunun en büyük sorunlarından biri enerji talebinin gün geçtikçe artmasıdır. Enerji talebi arttıkça enerji üretmek daha büyük sorun olmaktadır. Bu konuda en önemli nokta enerji üretirken hammadde olarak ne kullandığımızdır.

Şuan kullaandığımız hammaddeler arasında bulunan kömür, doğal gaz ve diğer fosil yakıtların geri dönüşümünün zor olması, yakıldıklarında çevreye çok miktarda karbondioksit vermelerinden dolayı, yararları kadar zararları vardır.


Nükleer enerji kullanımı geriye dönmesi imkansız zararlar vermektedir. Yani enerji üretmek çok ama çok zordur.

Rüzgar enerjisinin en önemli özelliklerinden biri, fosil yakıtlı santrallerin elektrik üretiminde neden olduğu kirliliği göstermemesidir. Değişik enerji kaynakları, klasik enerji kaynaklarıyla yer değiştirebilirken, rüzgâr enerjisinin çevresel maliyeti çok daha düşük olabilir.

Rüzgâr gücünden türetilen enerji yakıt tüketmez ve fosil yakıtlı güç kaynakları gibi hava kirliliğine neden olmaz.
Vahşi yaşam ölümlerini engelleme ve azaltma rüzgâr türbinlerini yerleştirirken ve kurarken dikkat edilmesi gereken etkidir.


Karbondioksit salımı ve kirlilik
Rüzgâr gücü üretimi sağlamak için yakıt tüketmez ve elektrik üretimi için doğrudan emisyonu yoktur. Rüzgâr türbinlerinde, karbondioksit (CO2), kükürt dioksit, cıva, partikül veya fosil yakıtlardaki gibi hava kirliliğine neden olan diğer türler yoktur. Rüzgâr güç santralleri, yapım ve kurulumda kaynakları kullanır.


Rüzgâr türbinlerinin inşası esnasında çelik, beton, alüminyum ve yapım için gerekli diğer materyalları kullanır ve genellikle fosil enerji kaynakları kullanılarak elde edilen enerji yoğunlaştırma işlemine dönüştürülür. Rüzgâr türbin imalatçısı olan Vestas ilk karbon dioksit emisyonunun, yerleşim yeri dışındaki türbinlerde çalışmanın yaklaşık olarak 9 ay içinde “geri ödeneceğini” iddia ediyor.


2006′daki bir çalışma, her bir GWh olarak üretilen enerjinin 14 ile 33 ton arasında rüzgâr gücünde CO2 emisyonu olduğunu gösterdi. Buna karşılık nükleer güç için 10 tondur. Çoğu CO2 emisyonu, rüzgâr türbini inşaatı esnasındaki betonlamadan gelir.


Rüzgâr gücü, yedekleme ve düzenleme için kullanılan fosil yakıt santrallerinde emisyona neden olmaktadır.
İrlanda ulusal şebekesindeki bir çalışma, “Rüzgârdan üretilen elektriğin, fosil yakıtın tüketimini azalttığını ve böylece emisyon korunumuna yol gösterdiğini” ve her bir MWh için CO2 emisyonunu 0,59′dan 0,33′e düşürdüğünü ortaya koydu.

Net enerji kazancı Kullanılan enerjideki ilk kardon dioksit emisyonu, yerleşim yeri dışındaki türbinlerde yaklaşık 9 ay içinde “geri kazanılıyor”. Her uygun büyük ölçekli enerji kaynağı, inşaatında kullanılan enerjisi karşılamalıdır. Rüzgâr enerjisi için yatırımdan sağlanan enerji (EROEI), toplam üretilen elektriğin bir türbin inşa etmek için gereken birim enerjileri toplamına bölümüdür.
Rüzgâr oranları için EROEI 5 ile 35 arasında olmakla birlikte, rüzgâr enerji kayıtlarında ortalama 18 civarındadır. EROEI, türbin hacmiyle orantılıdır ve daha büyük eski nesil türbinler bu oranın daha üstünde veya 35′den büyüktür. Üretilen enerji, yapımda tüketilen enerjinin birkaç katı olduğunda, Net enerji kazancı vardır.


Çevresel kapsam

Fosil yakıtlar ve nükleer güç santrallerinde soğutma için buharlaşma veya herhangi bir sebeple çok miktarda su kullanılır. Bunun aksine rüzgâr türbinlerinde elektrik üretimi için suya ihtiyaç yoktur.


İklim Değişimi
Bir çalışma benzetimi (simülasyonu), dünya kara sahasının ′undan fazlasında kurulacak rüzgâr türbinlerinin, küresel iklim değişimine etki edeceğini gösterdi.Buna bakarak özellikle kırsal alanlarda, hava akışı ve rüzgâr gücünün azalmasından dolayı küçük iklik değişim kaygıları vardır.


Kullanım alanı
Türbinler arasındaki engellerin neden olduğu kayıpları azaltmak için bir rüzgâr tarlası, açık alanda Megawaat başına kabaca 0,1 km2. 200 MW’lık rüzgâr tarlası yaklaşık olarak 20 km2′lik bir kullanım sahası olmalıdır.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 08-10-2014   #2 (permalink)
kamile
Red face Cevap: Rüzgar enerjisinin çevreye faydaları yararları nelerdir?


İnsanoğlunun en büyük sorunlarından biri enerji talebinin gün geçtikçe artmasıdır. Enerji talebi arttıkça enerji üretmek daha büyük sorun olmaktadır. Bu konuda en önemli nokta enerji üretirken hammadde olarak ne kullandığımızdır.

Şuan kullaandığımız hammaddeler arasında bulunan kömür, doğal gaz ve diğer fosil yakıtların geri dönüşümünün zor olması, yakıldıklarında çevreye çok miktarda karbondioksit vermelerinden dolayı, yararları kadar zararları vardır
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Rüzgar Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 1 13-04-2014 18:19
Elektrik enerjisinin yararları ve zararları nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 02-04-2014 13:14
Güneş enerjisinin faydaları nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 18-12-2011 22:45
Ülkemizde Rüzgar Enerjisinin Kullanıldığı Yerler Nelerdir Mavi_Sema Ülkeler Coğrafyası 0 12-04-2011 14:33
Rüzgar Enerjisinin Çevreye Etkileri Nelerdir SeLeN Doğa ve Bitkiler 0 23-11-2010 22:19


Saat: 14:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015