FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Uzay ve Doğa > Doğa ve BitkilerSponsorlu Bağlantılar
   

Asit Yağmurlarının Canlılara Etkileri Nedir

Doğa ve Bitkiler icinde Asit Yağmurlarının Canlılara Etkileri Nedir konusu , Asit Yağmurları Canlıları Nasıl Etkiler Asit Yağmurları Canlılara Olan Etkileri Asit Yağmurları Canlıları Nasıl Etkiliyor Asit yağmurları, tüm çevreye zarar vermektedir ancak bundan en çok etkilenen ormanlar ve tarım alanlarıdır. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 02-08-2011   #1 (permalink)
Standart Asit Yağmurlarının Canlılara Etkileri Nedir

Sponsorlu Bağlantılar


Asit Yağmurları Canlıları Nasıl Etkiler
Asit Yağmurları Canlılara Olan Etkileri
Asit Yağmurları Canlıları Nasıl Etkiliyor

Asit yağmurları, tüm çevreye zarar vermektedir ancak bundan en çok etkilenen ormanlar ve tarım alanlarıdır. Bu yağışlar toprağın yapısındaki magnezyum ve kalsiyum gibi bitki gelişiminde önemli olan elementleri yıkayarak derinlere taşınmasına sebep olur. Bunun sonucunda ağaçlar ve diğer bitkiler topraktan yeteri kadar faydalanamaz ve kurur.


Asit yağmurlarının özellikle tarım alanları etkilemesi direk olarak insan ve diğer canlılarının etkilenmesine neden olacaktır. Asit yağmurlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda üzerine yapılan araştırmalar sonucunda asit depolanmasının insan sağlığı üzerinde dolaylı ve dolaysız olmak üzere 2 tür etkisi belirlenmiştir. Bu güne kadar yapılan araştırmalar henüz asit depolanmasının insanlar üzerinde dolaysız bir etkisini belirleyememiştir.

Bununla beraber deri, göz ve solunum sistemindeki direkt etkileri dikkat çekicidir. pH 4.6’ ya kadar asitlenmiş göl sularında insan ve tavşan denekleri üzerinde yapılan araştırmalarda belirli bir takım etkiler belirlenmiş, pH’ ın 4 ten düşük olduğu değerlerde gözde tahriş ve kızarıklık oluşmuştur. Asidik zerrecikler genellikle sülfürdioksit ve nitrikoksitlerin atmosferdeki dispersiyonu ile oluşur. Sonuçta oluşan nitrik ve sülfürik asit diğer partiküller (toz, is, kurum, duman vs) üzerine yapışır.

Bu partiküllerin direkt olarak solunması bu asidik yapıların doğrudan akciğerlere kadar gitmesine neden olmaktadır. Bu asidik yapıdaki tozlar ve gazlar nemli ve sıcak akciğer alueollerinde kimyasal olarak kana geçebilirler. Asit yağmurlarının insanlar üzerindeki dolaylı etkileri yüzey ve içme suları, yer altı suları, toprak, ağır metaller, bitkiler ve balıklar üzerindeki etkilerine bağlı olarak da değişmektedir. Bu unsurların sürekli asit yağmurları ile etkilenmesi sonucunda uzun vadede insan bünyesinde asidik depolanmaya neden olacaktır.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Asit Yağmurlarının Oluşumu Ve Çevreye Etkileri Nedir Eylül Doğa ve Bitkiler 0 26-10-2011 18:07
Asit Yağmurlarının Etkileri Eylül Doğa ve Bitkiler 0 25-10-2011 23:36
Asit Yağmurlarının Bitkilere Etkileri Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 01-08-2011 14:15
asit yağmurlarının tarihi eserlere etkileri Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 01-05-2011 14:02
asit yağmurlarının toprak kimyasına etkileri ? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 16-04-2011 21:32


Saat: 10:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015