Sponsorlu Bağlantılar
   

Yağmur Ormanlarının Özellikleri Nelerdir?

Doğa ve Bitkiler icinde Yağmur Ormanlarının Özellikleri Nelerdir? konusu , Yağmur Ormanlarının Özellikleri Nelerdir? Yağmur Ormanlarının Özellikleri Ekvatordan itibaren kutuplara doğru 23°kuzey 27° güney enlemleri arasında yer alanTropikal Yağmur Ormanları bütün seneyi kapsayan daimi sıcaklık ve nemlilik ile, devamlı surette ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 26-06-2011   #1 (permalink)
Standart Yağmur Ormanlarının Özellikleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Yağmur Ormanlarının Özellikleri Nelerdir?
Yağmur Ormanlarının Özellikleri


Ekvatordan itibaren kutuplara doğru 23°kuzey 27° güney enlemleri arasında yer alanTropikal Yağmur Ormanları bütün seneyi kapsayan daimi sıcaklık ve nemlilik ile, devamlı surette büyüyen geniş yapraklı ağaçlar karakterizeeder. Ağaçlar bütün sene yapraklarını bir taraftan dökerlerken, diğer taraftan yenilerini sürdükleri için, "Daimi Yeşil Ormanlar" da denilir.

Yağmur ormanları; ilk görünüşte çok kesifbir bitki örtüsüne sahip olup, liyan ve epifit bitkiler bakımından son derece zengindir. Bu gürflora içinden güneş ışınlarının toprağa ulaşmasıçok yerde mümkün değildir. Bitki örtüsü yoğunluğundan dolayı ağaçların üst kısımlarınadüşen güneş ışığının yalnızca yüzde l'i ormanınalt kısımlarına ulaşabilir. Ormanların daha gevşek olduğu yerlerde ise orman altı ancak öğle vaktibiraz aydınlanabilir. Ormanların içleri çok yerdezifiri karanlık ve muazzam bir sessizlik içindedir.

Hakiki yağmur ormanlarında birbirinden farklı üçkat göze çarpar. En üst kat pek devamlı değildir.Bu katı teşkil eden ağaçlar 4050 m. yüksekliğinde olup, gövdeleri çok geniştir.Bu ağaçlar muazzam taçları ile ayrılırlar. Bukatı 2535 m yüksekliğinde, fakat devamlılık gösteren bir orta kat takip eder. Asıl hacmin 2/3'ünü oluşturur. Buradaki ağaçlar birbirlerine giriftbir şekilde karışmış haldedir. Ağaçlara uzaktan bakıldığı vakit kenetlenmiş tek bir satıh halindegörünür. Bu sıklık içinde ağaçların gövdelerini görmeye imkân yoktur. Üçüncü ve en alt kat, daha ufak ağaçlarlayüksek çalılardan meydana gelmiştir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi birinci ve ikinci kat ağaçların çok sık yapraklan nedeni ile ışık zemine kafi derecede nüfuz edemez. Ağaçların gövdeleri hayligeniş olup umumiyetle 80 cm çapında olsalar da 23 metre çapında olan ağaçlar da bulunur.

Tropikal yağmur ormanlarını iklimi bütünsene devam eden yüksek ve muntazam bir sıcaklık, gene bütün yıla dağılmış bol bir yağış vebuna ilâveten de, pek kısa süren kurakça birdevre takip eder. Tropikal yağmur ormanlarmdaki en sıcak ay ile en soğuk ay arasındaki sıcaklık farkı 2,5 ile 3°'yi pek geçmez. Tropikal yağmur ormanlarını iklim tipinin en karakteristik özelliği ise mevsimlerin arasında yağış rejimleri bakımından bir farkın olmamasıdır. Güneşin ışıldadığı ve ormanların bu ışık huzmeleri altında kaldığı, kuşlar ile diğer canlılarındallardan dallara atladıkları bir sırada aniden güneşin bir bulut tarafından örtüldüğü ve ormanıngölgelendiği görülür. Güneş ışınlarının kesilmesiyle kuşların sustuğu, böceklerin seslerinikestikleri duyulur. Kısa süren bu sessizliği ******libir yağmur sesi bozar. Yağmur ağaçların dallarıve yapraklan üzerinde damla olarak düşer, damlalar sızıntılar halinda aşağılara doğru akar, alttakidalların ve yaprakların üzerine bu sızıntılar birçağlayan gibi dökülür; yaprak ile ince dal gibi parçalan kırar ve yere sürükler. Yağmurun baş lamasından pek kısa bir zaman sonra arazi üzerinde taşkın sulardan meydana gelmiş dereler teşekkül eder; toprak su istilasına uğramış olur.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 13-11-2013   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Yağmur Ormanlarının Özellikleri Nelerdir?


Peki bu ormanlara neden yağmur ormanları demişlerdir?
  Hızlı Cevap
Alt 07-05-2014   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Yağmur Ormanlarının Özellikleri Nelerdir?


Yağmur ormanlarının daha kısa olarak özellikleri nelerdir? Betimleme yapmam lazım acil. Lütfen..
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yağmur Ormanlarının Ekosistemi Hakkında Bilgiler Mavi_inci Doğa ve Bitkiler 1 25-05-2013 14:13
Yağmur Ormanlarının Tahribatı Üzerinde Etkili Olan Faktörler Nelerdir? Mavi_inci Doğa ve Bitkiler 0 26-06-2011 15:59
Muson Ormanlarının Görüldüğü Yerler Nelerdir? Mavi_inci Ülkeler Coğrafyası 0 21-06-2011 23:24
Tayga Ormanlarının Görüldüğü Yerler Nelerdir? Mavi_inci Ülkeler Coğrafyası 0 21-06-2011 23:23
Yağmur Ormanlarının Resimleri -Yağmur Ormanları KaRDeLeN Doğa Manzara Resimleri 1 25-10-2010 11:51


Saat: 05:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015