Sponsorlu Bağlantılar
   

Ardıç Ağacının Özellikleri Nelerdir

Doğa ve Bitkiler icinde Ardıç Ağacının Özellikleri Nelerdir konusu , Ardıç Ağacı hakkında bilgi Ardıç ağacı özellikleri Ardıç ağacı nerede yetişir Güçlü ve Dikenli Ardıç Öyle çok türü vardır ki ardıcın, hepsi de birbirinden farklıdır. Uzunu kısası, hatta yere çok ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 12-05-2011   #1 (permalink)
Standart Ardıç Ağacının Özellikleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


Ardıç Ağacı hakkında bilgi
Ardıç ağacı özellikleri
Ardıç ağacı nerede yetişir
Güçlü ve Dikenli Ardıç

Öyle çok türü vardır ki ardıcın, hepsi de birbirinden farklıdır. Uzunu kısası, hatta yere çok yakınıyla geniş bir aileye sahiptir o. Bahçenize uygun olanını bulmak için şimdi sıvayın kolları!

Yeşile birtürlü doyamayanların en sevdiği ağaçlardandır ardıç juniperus. Her dem yeşildir. Çalı ve yer örtücü karakterine sahip olan türleri de vardır. Ülkemizde en rahat Trakya, Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde yetişir. Sorunsuz ve kaprissiz bir ağaçtır.


Pek çok türü ülkemizde doğal olarak yetişir. Gençken, dallarında iğne yapraklar vardır. Bazı türlerinde bu iğne yapraklar, olgunlaştığında da üzerinde kalmaya devam eder. Yaprak renkleri çok farklı tonlarda olabilir. Mavi, sarı, yeşil hatta gri olanları bile vardır. Yaprak yapılan, sert ve parlak olduğu için gerçek değilmiş gibi görünür. Çok dekoratif bir ağaç olduğu için bir bahçede çok sayıda kullanılması önerilir. Farklı türleri yan yana kullanıldığında güzel kompozisyonlar oluşturulur.


Ardıcın bodur türleri 30 santimetre boylarındadır. Ağaç ve çalılarsa 1-9 metre arası boylanma yapar. Nisan-mayıs aylarında çiçekleri açar. Çiçekler daha sonra üzüme benzeyen meyvelere dönüşür. Meyveler mora yakın renktedir ve hoş bir görüntüsü vardır. Alternatif tıpta da kullanılır. Dayanıklı bir ağaçtır. Soğuğa ve kuraklığa direnç gösterir. Toprak isteği bakımından kanaatkardır. Kuru ve sığ topraklarda bile yetişir. Sağlıklı gelişimi için nemi yüksek, geçirgen toprakları tercih edin. Kumlu, killi, organik maddece zengin toprak onu mutlu etmeye yeter. Kontrollü sulamayı da ihmal etmeyin.

Bodur Ardıç : 30-40 santimetre boylarındadır. Birinci yılın sonbaharında yeşil, ikinci yıl siyahımsı bir renk alır. Bol güneşli yerlerde iyi gelişir.
Boylu Ardıç : 15-20 metreye kadar boylanabilir. İğne yaprakları batıcıdır. Doğu Karadeniz hariç ülkemizin her bölgesinde yetişir.
Kokulu Ardıç : 10-15 metreye kadar boylanabilir. Yaprakları ovuştrulduğunda koku verir. Öok koyu yeşildir.
Katran Ardıcı : 4-6 metreye kadar boylanır. Ülkemizde Doğu Anadolu hariç tüm bölgelerde yetişir. İğne yaprakları sivri ve batıcıdır.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çınar Ağacının Özellikleri Nelerdir SeLeN Doğa ve Bitkiler 0 09-02-2012 00:54
Çam Ağacının Özellikleri Nelerdir SeLeN Doğa ve Bitkiler 0 09-02-2012 00:49
Çam Ağacının Özellikleri Nelerdir Eylül Doğa ve Bitkiler 0 22-07-2011 01:02
Söğüt Ağacının Özellikleri Nelerdir Eylül Doğa ve Bitkiler 0 22-07-2011 00:58
Kayın Ağacının Özellikleri Nelerdir DeMSaL Doğa ve Bitkiler 0 08-03-2010 00:53


Saat: 19:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015