FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Uzay ve Doğa > Doğa ve BitkilerSponsorlu Bağlantılar
   

Doğal Afetlerin Etkileri - Doğal Afetlerin Neden Olduğu Göçler

Doğa ve Bitkiler icinde Doğal Afetlerin Etkileri - Doğal Afetlerin Neden Olduğu Göçler konusu , Doğal Afetlerin Etkileri - Doğal Afetlerin Neden Olduğu Göçler Deprem, heyelan, Kuraklık ve çölleşme, Taşkın, sel, çığ, volkanik püskürmeler gibi doğal yıkımlar birçok sosyal ve ekonomik sorunların yanı sıra göçlere ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 17-04-2011   #1 (permalink)
Standart Doğal Afetlerin Etkileri - Doğal Afetlerin Neden Olduğu Göçler

Sponsorlu Bağlantılar


Doğal Afetlerin Etkileri - Doğal Afetlerin Neden Olduğu Göçler


Deprem, heyelan, Kuraklık ve çölleşme, Taşkın, sel, çığ, volkanik püskürmeler gibi doğal yıkımlar birçok sosyal ve ekonomik sorunların yanı sıra göçlere de neden olmaktadır.

Örneğin:IV. Ve V. yüzyılda Hunların ve Moğolların Orta Asya’dan başka yerlere göç etmelerinde Kuraklık ve çölleşme etkili olmuştur.

ABD ‘de Kaliforniya’daki deprem olayı binlerce insanın göç etmesine neden olmuştur.

Kaliforniya depremi1994 de Kırgızistan’daki heyelan 270,000 insanın göç etmesine yol açmıştır olayları.Ülkemizde 1998′de Adana’da meydana gelen DEPREMDE zarar gören birçok kişi başka kentlere göç etmişlerdir.

Yine 1998′de Bartın’da meydana gelen sel Felaketi ise ilçeyi yaşanamaz hale ve Göçe neden olmuştur.1999 depremi ile de birçok insanımız başka bölgelere göç etmek zorunda kalmıştır getirmiş.

Aral Gölü: Dünyanın dördüncü büyük gölü Aral gölü giderek Asya’nın ortasında Bataklık ve Cole dönüşmektedir. Küresel ısınma ve Kuraklık nedeniyle iki göle dönüşmüş durumdadır. Gölün su seviyesi düşerek göl sürekli içeri doğru çekilmektedir.
Aral gölündeki çölleşme bölge için göç sebebidir.

Bir zamanların liman ve tersaneleri gemi mezarlığına dönüşmektedir. Bunun nedenleri bu gölü besleyen Pamir dağlarından inen Amu derya ve Siri derya nehirlerinin sularının azalmasıdır. Bu nehirlerin suyu sulama faaliyetleri ile azalmıştır.1960 dan suları 4 metre aşağı düşmüştür gölün buyana. (2002 yılı itibari ile). Önlem alınmadığı takdirde uzmanlar 2015 yılından sonra gölün tamamen kuruyacağı hesaplamaktadırlar.

Gölün kuruması ile göl tabanındaki tuzlu toprakların rüzgarlar tarafından verimli topraklar üzerine taşınacağı ve çevre topraklarının veriminin de düşeceğini söyleyen uzmanlar; bunun da yeni bir Göçe sebep olacağını belirtmektedirler.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doğal afetlerin kısaca açıklaması Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 59 1 gün önce 20:04
Doğal Afetlerin Toplum Üzerindeki Etksi Nelerdir? - doğal afetlerin toplumdaki etkisi Siraç Doğa ve Bitkiler 14 24-12-2014 14:52
Doğal afetlerin nedenleri nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 23-02-2012 17:33
Doğal Afetlerin Adları Nelerdir Eylül Doğa ve Bitkiler 0 28-09-2011 23:00
Deprem Ve Doğal Afetlerin Türkiye'de Etkileri Nelerdir ? Mavi_inci Ülkeler Coğrafyası 0 29-12-2010 02:02


Saat: 02:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015