Sponsorlu Bağlantılar
   

Toprağın Kullanım Alanları Nelerdir

Doğa ve Bitkiler icinde Toprağın Kullanım Alanları Nelerdir konusu , toprak çeşitleri - toprağın tarımda kullanılması - toprağın ormancılıkta kullanılması - toprağın sanayide kullanılması Yaşadığımız çevrede, Tarım çalışmaları( sebze, turunçgiller, pamuk-zeytin yetiştiriciliği, elma, çiçek yetiştiriciliği), Bağ ve bahçe bitkileri yetiştiriciliği, ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 11-03-2011   #1 (permalink)
Standart Toprağın Kullanım Alanları Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


toprak çeşitleri - toprağın tarımda kullanılması - toprağın ormancılıkta kullanılması - toprağın sanayide kullanılmasıYaşadığımız çevrede, Tarım çalışmaları( sebze, turunçgiller, pamuk-zeytin yetiştiriciliği, elma, çiçek yetiştiriciliği), Bağ ve bahçe bitkileri yetiştiriciliği, toprağa bağlı sanayiler
(çimento, seramik, çinicilik) yapılmaktadır. (Akdeniz ve Kıyı Ege: Akdeniz iklimine uyumlu olan, turunçgiller, zeytin, incir, susam, pamuk, pirinç, turfanda sebzeler, muz, çekirdeksiz üzüm, tütün gibi ürünler yetiştirilir.)


TOPRAĞIN TARIMDA KULLANILMASI

Kuzeydoğu Anadolu’da Toprak Kullanımı ve Nedeni:
Kullanım şekli: Otlak ve Çayır Alanları
Nedeni: Kuzeydoğu Anadolu’da yaz kuraklığı olmadığı için her zaman yeşil ve bol otlaklar hayvancılık faaliyetleri için uygundur. Kuzeydoğu Anadolu’nun yüksek olması, yaz sıcaklıklarının yetersizliği tarım yapmayı engellemektedir. Bu nedenle kuzeydoğu Anadolu’da topraklardan tarım yerine hayvancılıkta daha çok yararlanılmaktadır.

İç Bölgelerde Toprağın En çok kullanım alanı:
Kullanım şekli: Tarla Tarımı
Nedeni: iç bölgelerde düzlüklerin geniş yer kaplaması ve yağış azlığı tarla tarımını ön plana çıkarmıştır. İç bölgelerde yağış azlığı ve sulama imkânlarının yetersizliği nedeniyle bağlık, bahçelik ve endüstri bitkileri üretim alanları oldukça azdır.

Toprak kullanımında kıyı ile iç bölgelerin karşılaştırılması:
Kıyı bölgelerde daha çok endüstri bitkileri ön planda iken, iç bölgelerde tarla tarımı ön plandadır
Kıyı bölgelerin iklim şartları özellikle sıcaklık ve yağış uygunluğu nedeniyle tarım alanlarında daha çok gelir getiren endüstri bitkileri üretilir. İç bölgelerde ise fazla yağış istemeyen tarla tarımı ürünleri; tahıllar, baklagiller gibi ürünler üretilir.

Tarım alanları nerelerde yoğunlaşmıştır?
Tarla tarımı alanları daha çok iç bölgelerde yoğunlaşmıştır. İç bölgelerde yağış azlığı, kuraklık ve su kaynaklarının yetersizliği tarla tarımını zorunlu kılmaktadır. İç bölgelerdeki tarım alanlarında daha çok tahıl tarımı ön plana çıkmıştır.

TOPRAĞIN ORMANCILIKTA KULLANIMI

Ormanlarımızın kıyı bölgelerimizde yoğunlaşmasının nedenleri:
Kıyı bölgelerin nem ve yağış özellikleri ağaç yetişmesine daha uygun olması ve ormanlar tahrip edilse bile kendini yenileyebilme özelliğini taşıması.
İç bölgelerde nem ve yağış özellikleri ağaç yetişmesini kısıtlamıştır ve önceleri var olan ormanlar tahriplerle yok edilmiştir.tahrip edilen yerlerde orman kendini yenileyemediği için iç bölgeler orman bakımından fakirleşmiştir. Yani iç bölgeler günümüzde fakir, geçmiş dönemlerde iç bölgelerde zengin orman alanları vardı.

Ormanların asıl ve yan ürünleri:
Asıl ürünler: Tomruk, Tel Direği, Maden Direği, Parke, Mobilya, Sunta, Kontrplak
Yan ürünler: Reçine, Sığla Yağı, Kozalak, Keçi Boynuzu, Defne Yaprağı, Ihlamur, Çıra

Orman ürünleri sanayisinin geliştiği yerler:
Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Kıya Ege ve Adana Bölümleri orman ürünleri sanayisinin en fazla geliştiği yerlerdir.

Orman Ürünleri Sanayisi:
Ağaç malzemeden üretilen tüm malzemeler orman ürünleri endüstrisine girer. Karadeniz Bölgesi’nde hammadde fazla bulunduğundan burada gelişmiştir.
Başlıca kereste fabrikaları Düzce, Bartın, Ayancık, Rize, Ordu, Ardeşen, Burdur, Antalya ve Isparta’da bulunur.
Mobilya Sanayii: Adapazarı, Ankara, İnegöl, İstanbul, İzmir ve Kayseri’de gelişmiştir. Türkiye mobilya ürünlerini ihraç edebilmektedir.
Kâğıt fabrikaları: İzmit, Balıkesir, Giresun, Zonguldak, Taşucu, Dalaman, Bolvadin, Bartın ve Denizli çevresinde bulunur.

HAMMADDESİ TOPRAĞA DAYANAN SANAYİ KOLU

Çimento fabrikaları: Hammaddesi kolay temin edilir. Her bölgede inşaat sanayiinde kullanılır. Ayrıca ulaşım masrafları maliyeti artırır. Bu nedenle çimento fabrikaları Türkiye’nin her bölgesine dağılmıştır. İstanbul, İzmit, Adana, İzmir, Elazığ, Mersin, Yozgat, Denizli, Adıyaman, Ordu gibi merkezler bunlardan bazılarıdır.
Cam fabrikaları: İstanbul, Denizli, Mersin, Kırklareli ve Sinop’ta cam fabrikaları bulunmaktadır. Ülkemiz cam ürünleri üretiminde ve ihracatında Dünya’da sayılı ülkeler arasındadır.
Seramik fabrikaları: Çanakkale, Bilecik, Kütahya, İstanbul ve İzmir’de bulunmaktadır. Üretimin bir kısmı yurt dışına ihraç edilir.
Kiremit fabrikaları; İzmir-Salihli arası, Manisa, Uşak, Afyon ve Kütahya’dadır.
Tuğla fabrikaları ise, Bolu, Eskişehir ve Bartın’dadır.

alıntı

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 14-03-2013   #2 (permalink)
melek171
Standart Cevap: Toprağın Kullanım Alanları Nelerdir


bence çok uzun biraz kısaltılmalı
  Hızlı Cevap
Alt 29-12-2013   #3 (permalink)
merveeeeeeeee
Smile Toprağın Kullanım Alanları Nelerdir


bence süper çok işime yaradı
  Hızlı Cevap
Alt 10-04-2014   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Toprağın Kullanım Alanları Nelerdir


bu site sayesinde herşeyi öğrendim
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bilgisayarın Kullanım Alanları - Bilgisayarın Kullanım Alanları Nelerdir ? Mavi_inci Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 26 12 Saat önce 22:30
Mercek Çeşitleri Ve Kullanım Alanları Nelerdir - Merceğin Kullanım Alanları - Mercek SeLeN Konu Dışı Başlıklar 4 23-11-2014 14:07
Kükürtün Kullanım Alanları Nelerdir, Kükürt Kullanım Alanı Eylül Konu Dışı Başlıklar 0 28-02-2012 15:35
Su Yosunlarının Kullanım Alanları Nelerdir Eylül Doğa ve Bitkiler 0 24-09-2011 14:42
Enzimlerin kullanım alanları Nelerdir, Enzimlerin kullanım amaçları nedir SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 0 09-08-2011 23:54


Saat: 10:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015