Sponsorlu Bağlantılar
   

Mantarın Zararları Nelerdir?

Doğa ve Bitkiler icinde Mantarın Zararları Nelerdir? konusu , Mantarın Zararları Nelerdir? Mantarın zararları hakkında bilgiler Birçok yabani mantar doğadan toplanıp yenebilir ve çoğunun kültür türlerinden daha lezzetli olduğu söylenir. Fakat doğal yetişmiş mantarları toplayan kişi bu konuda uzman ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 10-03-2011   #1 (permalink)
Standart Mantarın Zararları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Mantarın Zararları Nelerdir?
Mantarın zararları hakkında bilgiler


Birçok yabani mantar doğadan toplanıp yenebilir ve çoğunun kültür türlerinden daha lezzetli olduğu söylenir. Fakat doğal yetişmiş mantarları toplayan kişi bu konuda uzman olmadığı takdirde zehirlenme ve ölümlerle karşılaşılabilir. Çünkü bazı mantarların çok küçük bir miktarı bile insanı öldürecek kadar zehirlidir. Zehirli mantarları zehirsizlerden ayırmak için genel bir kural yoktur.

Yenebilen ve zehirli, mantarlar yan yana yetişebilirler. Bazı yenebilen ve zehirli türler birbirine o kadar benzer ki bunu ancak bir mantarbilimci ayırt edebilir. Zehirli mantarların tadı yenebilen mantarlarınkinden farklı değildir. Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamaz.

Mantarların insan ve hayvanlarda oluşturduğu hastalıklara genel anlamıyla “mikoz” denir. Tropikal ülkelerde mikozlar yaygındır. AIDS, kanser, şeker hastalıkları, organ nakli gibi durumlarda doğal veya yapay olarak bağışıklık sistemi baskılanığı için mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Mantar sporları havaya karışarak insanda alerji ve astıma sebep olabilirler. Bitkilerde parazitik mantarlar hastalıklara neden olurlar. Özellikle tek cins ürüne dayalı tarımda (patates, pirinç gibi) büyük kayıplara yol açabilirler. Örneğin 1840′lı yıllarda İrlanda’da baş gösteren kıtlığa patates mildiyösü (Phytophthora infestans) neden olmuştur. Bu felaketten dolayı bir milyondan fazla insan ölmüştür. 1943′de ise Bengaldeş’de Helminthosporium oryzae diye bilinen tür, pirinç ürününü yok ederek kıtlığa neden olmuştur.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 23-04-2012   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Mantarın Zararları Nelerdir?


zehirli mantarlar hangileridir
  Hızlı Cevap
Alt 23-04-2012   #3 (permalink)
Standart Cevap: Mantarın Zararları Nelerdir?


ülkemizde yetişen zehirli mantar çeşitlerinin isimleri;

Ağulu Mantar
Yalancı Dede Mantarı
Al Sinekçi Mantarı
Ölüm Meleği

Zehirli mantarları kolayca tanımak için pratik ayrım noktaları yoktur. Bu nedenle iyi tanınmayan, yabani, bilinmeyen mantarların yenmemesi gerekir.
Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 09-05-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Mantarın Zararları Nelerdir?


biraz yanlış gibi geliyo hadi hayırlısı
  Hızlı Cevap
Alt 09-05-2012   #5 (permalink)
Standart Cevap: Mantarın Zararları Nelerdir?


Zararları ve zehirlenme


Mantarlar bitkilerde çoğunlukla hastalığa neden olurlar.


Birçok yabani mantar doğadan toplanıp yenebilir ve çoğunun kültür türlerinden daha lezzetli olduğu söylenir
. Fakat doğal yetişmiş mantarları toplayan kişi bu konuda uzman olmadığı takdirde zehirlenme ve ölümlerle karşılaşılabilir. Çünkü bazı mantarların çok küçük bir miktarı bile insanı öldürecek kadar zehirlidir. Zehirli mantarları zehirsizlerden ayırmak için genel bir kural yoktur.

Yenebilen ve zehirli, mantarlar yan yana yetişebilirler
. Bazı yenebilen ve zehirli türler birbirine o kadar benzer ki bunu ancak bir mantarbilimci ayırt edebilir. Zehirli mantarların tadı yenebilen mantarlarınkinden farklı değildir. Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamaz.

Mantarların insan ve hayvanlarda oluşturduğu hastalıklara genel anlamıyla "mikoz" denir[9]
. Tropikal ülkelerde mikozlar yaygındır[3]. AIDS, kanser, şeker hastalıkları, organ nakli gibi durumlarda doğal veya yapay olarak bağışıklık sistemi baskılandığı için mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilir[10]. Mantar sporları havaya karışarak insanda alerji ve astıma sebep olabilirler. Bitkilerde parazitik mantarlar hastalıklara neden olurlar.Bazı mantar türleri bitkiler üstünde yaşar ve besinini bitkilerden sağlar.Bitki öldüğündeyse kendi besinini üreterek yaşamını sürdürür. Özellikle tek cins ürüne dayalı tarımda (patates, pirinç gibi) büyük kayıplara yol açabilirler. Örneğin 1840'lı yıllarda İrlanda'da baş gösteren kıtlığa patates mildiyösü (Phytophthora infestans) neden olmuştur. Bu felaketten dolayı bir milyondan fazla insan ölmüştür. 1943'de ise Bengaldeş'de Helminthosporium oryzae diye bilinen tür, pirinç ürününü yok ederek kıtlığa neden olmuştur.

Ayrıca, mantarlar hakkındaki yanlış inançlar da zehirlenme olaylarını arttırıcı etki yapar
. Zehirli mantarları salyangozların yemediği, ağaçlarda yetişen mantarların zehirsiz olduğu, mantarı yoğurtla yemenin zehirlenmeyi önlediği, zehirli mantarların iç kısmının koparılınca mavileştiği ve kurutulmuş mantarların zehirlemediği gibi bilgiler yanlıştır. Bu bilgilere güvenerek mantar yemek kesinlikle doğru değildir.

Mantarlar, ılıman iklimlerde elbiselerin, kameraların, teleskopların, mikroskopların ve diğer optik malzemelerin küflenerek zarar görmesine neden olurlar
. Petrol ürünleri, deri gibi organik maddeler de mantarların besin olarak kullandığı ürünlerdir. Çürükçül mantarlar aynı zamanda tomruk ve kerestelerin, ağaçtan yapılmış eşyaların çürüyerek kullanılamaz hale gelmesinden de sorumludurlar. Ayrıca evlerde, marketlerde besinleri bozarak milyarlarca dolarlık zarara neden olurlar. Gıdalarda oluşturdukları mikotoksinlerle toksik zehirlenmeler yol açabilirler. Özellikle okratoksinler ve aflatoksinler, böbreklerde ve karaciğerde hasarlara neden olurlar. "Çavdar mahmuzu" diye bilinen mantar, çavdarın ununa karışıp yenmesiyle ergotizm denilen hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalık hayvanlarda ve insanlarda yavru düşüklüğüne neden olmakta ve ölümlerede yol açabilmektedir. Bazı mikotoksik mantarlar Vietnam ve Afganistan'da biyolojik silah olarak kullanılmıştır.

Kaynak: wikipedia.org
Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 12-05-2012   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Mantarın Zararları Nelerdir?


ya maya mantarının zararlarını biri yazsn acilll
  Hızlı Cevap
Alt 19-03-2013   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Mantarın Zararları Nelerdir?


yanlıs gıbı supelerım var
  Hızlı Cevap
Alt 10-04-2013   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Mantarın Zararları Nelerdir?


ya ben hiç doğru deil diye düşünüyorum
  Hızlı Cevap
Alt 12-04-2013   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Mantarın Zararları Nelerdir?


mantarın zaraları nelerdir?
  Hızlı Cevap
Alt 13-04-2013   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Unhappy Cevap: Mantarın Zararları Nelerdir?


mantarın zararları kısaca acil
  Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Teknoloji Zararları Nelerdir? - Teknolojinin Zararları SeLeN Bilim & Teknoloji 0 23-10-2012 20:51
Hava Kirliliği Zararları Nelerdir - Hava Kirliliğinin Zararları Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 22-07-2011 19:53
Erozyonun Zararları Nelerdir - Erozyonun Zararları Afiş Slogan Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 14-03-2011 22:10
Cep Telefonun Zararları - Cep Telefonu Zararları Nelerdir Mavi_Sema Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 0 23-02-2011 22:26
Çevre kirliliğinin zararları nelerdir - Çevre kirliliği zararları Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 10-01-2011 18:33


Saat: 01:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015