FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Uzay ve Doğa > Doğa ve BitkilerSponsorlu Bağlantılar
   

Buzul Aşındırması Nedir - Buzul Aşındırması Hakkında Bilgi

Doğa ve Bitkiler icinde Buzul Aşındırması Nedir - Buzul Aşındırması Hakkında Bilgi konusu , Buzul Aşındırması Nedir - Buzul Aşındırması Hakkında Bilgi Kayalar ve çökeltiler, değişik sebeplerle buzulların yapısına eklenir. Buzullar araziyi başlıca iki yöntemle aşındırır: Çizme ve parçalama. Buzul zımparalama ve parçalama aşındırması ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 14-02-2011   #1 (permalink)
Standart Buzul Aşındırması Nedir - Buzul Aşındırması Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


Buzul Aşındırması Nedir - Buzul Aşındırması Hakkında Bilgi


Kayalar ve çökeltiler, değişik sebeplerle buzulların yapısına eklenir. Buzullar araziyi başlıca iki yöntemle aşındırır: Çizme ve parçalama.

Buzul zımparalama ve parçalama aşındırması


Kayayatağının kırık yüzeyinden akarak geçen buzul, kaya parçalarını yerinden kaldırarak buzun içine katar. Bu sürece kaya parçalama denir. Buzulun altındaki su, kaya çatlaklarının arasına girer ve bunu izleyen donma neticesinde genişleyen buz, kayaları parçalayarak kayayatağından ayırır. Buz hâline gelerek genişleyen su, kaldıraç kolu görevi görerek kayaları ayırır. Bu süreç sonunda her çeşit kaya ve çökelti buzulun bir parçası haline gelir.


Zımparalama, buzun ve içindeki kayaların kayayatağı üzerinde kayarak zımpara kağıdı gibi davranması ve altındaki yüzeyi pürüzsüz hâle gelene kadar zımparalaması sürecidir. Toz haline gelen kaya parçalarına kaya unu denir ve 0,002 ile 0,00625 mm. büyüklüğündeki kaya taneciklerinden oluşur. Kaya ununun fazla olduğu zamanlarda, karıştığı erime sularının rengi grileşir.


Buzul aşınmasının bir başka görünür özelliği buzul çiziğidir. Buzulun alt kısmında büyük kaya parçaları olduğunda, bunların kayayatağında uzun çizikler yaratması sonucu oluşur. Bu çiziklerin yönleri dikkate alındığında buzul hareketinin yönü de belirlenebilir.
Bir buzulun aşındırma hızı değişkendir ve dört önemli faktöre bağlıdır:
  • Buzul hareketinin hızı,
  • Buzulun kalınlığı,
  • Buzulun alt kısmında bulunan kaya parçalarının şekli, miktarı ve sertliği, ve
  • Buzulun altında bulunan arazi yüzeyinin görece kolay aşınabilmesi.
Buzulda biriken maddeler genellikle aşınma bölgesinin sonuna kadar taşınır ve orada bırakılır. Buzul çökelleri başlıca iki farklı tiptedir:
  • Buzul tili: Doğrudan buzuldan bırakılan çökelti. Buzul tilinin içinde en küçükten en büyüğe kadar değişik kaya ve malzeme bulunabilir. Buzultaşları (moren) oluşturan temel yapı da budur.
  • Akarsu çökeli ve tortul kayaçlar: Bunlar suyla biriken çökeltilerdir. Büyük parçalar küçük parçalardan ayrılacak şekilde katmanlar halinde birikir.
Buzul tili içinde bulunan ve yüzeyde bırakılan büyük kaya parçalarına eratik bloklar denir. Bunlar küçük çakıl taşından büyük kaya parçalarına kadar değişik boyutlarda olur. Buzulla birlikte uzun mesafe katettikleri için, üzerinde bulundukları kayalardan daha farklı tipte olabilirler. Eratik blokların bulundukları düzen, geçmişteki buzul hareketleri hakkında ipuçları verir.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Buzul Şekilleri - Buzul Çeşitleri Nelerdir? Mavi_inci Doğa ve Bitkiler 3 18-05-2014 13:11
Akarsu Aşındırması Nedir, Akarsu Aşındırması Ne Demektir Eylül Doğa ve Bitkiler 0 29-12-2011 19:10
Buzul Gölü Ne Demektir, Türkiyedeki Buzul Gölleri Nelerdir Eylül Doğa ve Bitkiler 0 03-11-2011 01:03
Buzul Ne Demek - Buzul Nedir - Buzul Hakkında Bilgi SeLeN Doğa ve Bitkiler 0 14-02-2011 12:42
Akarsu Aşındırması - Akarsu Aşındırması Şekilleri Mavi_inci Doğa ve Bitkiler 0 03-11-2010 23:41


Saat: 04:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015