Sponsorlu Bağlantılar
   

Tahıl Nedir - Tahıl Çeşitleri Nelerdir

Doğa ve Bitkiler icinde Tahıl Nedir - Tahıl Çeşitleri Nelerdir konusu , tahıl nedir tahıl çeşitleri,tahıl ürünleri,tahıl ne demektir,tahıl çeşitleri,tahılın anlamı TAHIL; Buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, pirinç gibi hasat edilen ürünler ile tohumlarının genel ismidir. TAHIL ÇEŞİTLERİ ARPA Buğdaygiller familyasından bir ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-02-2011   #1 (permalink)
Standart Tahıl Nedir - Tahıl Çeşitleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


tahıl nedir tahıl çeşitleri,tahıl ürünleri,tahıl ne demektir,tahıl çeşitleri,tahılın anlamı

TAHIL;
Buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, pirinç gibi hasat edilen ürünler ile tohumlarının genel ismidir.

TAHIL ÇEŞİTLERİ

ARPA
Buğdaygiller familyasından bir Bitki cinsidir.Arpa cinsinden olan türlerin uzunluğu çeşitli olmakla birlikte Buğday ve çavdardan daha kısadır. Kulakçıkları bibirinin üzerine kavuşacak kadar uzundur. Başağın uzunluğu da türlere göre değişir. Her başak boğumunda üç başakçık bulunur. Her başakçık da bir çiçeklidir. Harmanda başağın üzerini saran kavuz denen yaprakçıklar dökülmez taneler kavuzludur. Çıplak taneli Arpa türleri de vardır. Arpa tanelerinin Proteini ve yağı azdır hazmı kolaydır. Memleketimizde ‘Kara arpa' ve ‘Beyaz arpa' diye anılan iki cins Arpanın Unu birçok yerlerde Ekmek hamuruna katılır. Hayvan yemi olarak kullanılır. Ayrıca bira yapımında da ana Maddeyi meydana getirir.

BUĞDAY
Buğday tarihin en eski çağlarından beri insanların başlıca yiyeceğini meydana getiren Ekmeğin yapıldığı bitkidir. Bir çenekli kapalı tohumluların Buğdaygiller familyasından olan buğday kutuplardan başka her yerde yetişir. Daha çok orta yağışlı bol güneşli iklimleri killi kumlu killi-kireçli toprakları tercih eder. Yurdumuzda kışlık Buğdaylar sonbaharda ekilir kışın –10 dereceye kadar canlılığını muhafaza eder. Ertesi yıl baklagiller ekilirse Toprak kuvvetlenmiş olur. Aksi halde gübre vermek gerekir. Nadasa bırakılan Topraklar yağmurlar başlamadan önce sürülür. Ekin ya elle serpilerek veya makinelerle yapılır. Kışlık buğday eylül-kasım ayları yazlıklar da şubat-nisan arasında ekilir. Biçme işi orak tırpan gibi aletlerle veya biçer-bağlar makineleriyle yapılır. Buğdaylar sonra harmana götürülür döven veya harman makineleriyle dövülür. Samanlar rüzgarla savrularak tanelerinden ayrılır.

Buğday üç kısımdan meydana gelmiştir
1)Kökü saçak köktür
2)Sap kısmının içi oyuktur. Fakat dayanıklıdır
3)Gövdedeki her boğumdan bir yaprak çıkar.

Çiçekleri başak halindedir. Tozlaşma ayrı ayrı iki buğday arasında olur. Memleketimizde kavuzlu ve çıplak tenli olmak üzere başlıca iki cins buğday yetiştirilir. Çıplak tanelilerden de yumuşak ve sert buğdaylarla Polonya Buğdayı yetiştirilir.

DARI
Bir tahıl çeşididir. Tohumları bazı yerlerde buğday gibi besin maddesi olarak kullanılır. İlk darı tarımının Orta Asya'da Türkler tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Bir çeneklilerin buğdaygiller familyasından olan darı kuraklığa dayanan bir bitkidir. Afrika yerlileri besin maddesi olarak darıdan geniş ölçüde faydalanırlar. Darı kuş yemi olarak da kullanılır. Boza darıdan yapılır.

MISIR
Mısır Anavatanı Amerika olan bir bitkidir. Amerika'nın keşfi sırasında yerliler sadece mısır tarımı biliyorlardı. Mısır ilk defa 1520'de İspanya'ya getirildi oradan başka ülkelere yayıldı. Bugün Türkiye'de de çok yetiştirilen bir bitki olan mısır buğdaygillerdendir. Bitkinin boyu 15 –2 metreyi bulur. Yaprakla sap arasında meydana gelen mısır koçanlarının ortasında sert bir sap olur. Mısır taneleri bu sapın etrafına sıralanmıştır. Mısırda %67 nişasta %10 Azotlu ve %8 yağlı maddeler bulunur. Unundan ekmek ve çeşitli yiyecekler yapıldığı gibi nişasta glikoz ve ispirto yapımında da mısırdan faydalanılır.

PİRİNÇ
Buğdaygillerden bir bitkidir. Bol Su içinde yetişir. Bütün dünyada çok yaygındır. Çok eskiden beri de bilinmekteydi.Bugün ise özellikle Asya ülkelerinde halkın başlıca gıdasını teşkil eder. Uzak Doğu ülkelerinde kutsal bir ürün sayıldığı için yetiştirilmesi ve toplanması sırasında dini törenler tertiplenir. Batı'ya ise İranlılar tarafından getirilmiştir. Yunanistan ve Roma'da önce ilaç olarak yetiştirilmiş besin olarak faydası daha sonra anlaşılmıştır. Kabukları bol vitaminlidir. Kabuğu çıkarılmamış pirince çeltik denir. Yıllık bir bitkidir. Çok Sıcak bölgelerde iki yıllık da olabilir. Boyu 1- 15 arasındadır. Önceleri dik taneleri olgunlaşınca eğik durur. Pirinç tarlaları uzaktan bataklığı andırır. Bu yüzden sıtmaya sebep olduğundan yetiştirilmesi bazı şartlara bağlanmıştır. Buna rağmen yurdumuzda en çok yetiştirilen bitkilerdendir.


ÇAVDAR
Önemli bir tarım bitkisidir. Çok önemli olmayan Topraklarda yetiştirilebilir. Birçeneklilerin buğdaygiller familyasındandır. Tarımı ancak Miladın ilk yıllarında başlamıştır. Yerine göre eylül veya ekimde ekilir daha çok Buğdayın iyi yetişmediği yerlerde yetiştirilir. Bakımı toplanışı Buğdayda olduğu gibidir. Unu buğday unundan daha esmer olur. İçinde daha az nişasta vardır. Şeker hastalığı olanlara tavsiye edilir. Sapları taze veya kurutulmuş olarak çiftlik hayvanlarına yedirilir. Tanelerinden Alkol elde edilmesinden de yararlanılır. Ayrıca eczacılıkta kanamalara karşı ‘ergotin' denilen bir madde elde edilir. Kurutulmuş sapları şapka sepet gibi hafif eşyalar yapılmasında kullanıldığı gibi sağlam olanlarından hasır iskemlelerin oturulacak yerleri örtülür.

YULAF
Buğdaygillerden bir bitkidir. Başakları salkım gibi aşağı sarkar. nemli ve ılık yerlerde yetişir. Kökleri 50sm. kadar derine gider. Birçok çeşidi vardır. Çok kuvvetli bir besleyicidir. Hastalara ve çocuklara da verilir. Fakat genellikle hayvan yemi özellikle at yemi olarak kullanılır.

NOHUT
Taneleri yenen bir bitkidir. Yurdumuzda çok yetiştirilir. Baklagiller familyasındandır. Baklamsı olan taneleri bol nişastalıdır. Genellikle kurutulup yenir. Tanelerinden leblebi de yapılır. Küçük taneleri hayvanlara yem olarak verilir

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Açı Nedir - Açı Çeşitleri Nelerdir - Açı ve Çeşitleri SeLeN Konu Dışı Başlıklar 2 17-09-2014 21:01
Karikatür nedir, çeşitleri nelerdir, resim ile ilişkisi nedir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 17-09-2014 14:12
Türkiyede Yetişen Tahıl Çeşitleri Nelerdir Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 13-03-2011 23:51
Tahıl Ürünleri Çeşitleri - Tahıl Türleri Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 08-02-2011 02:07
Rüyada Tahıl Görmek DeMSaL Rüya Tabirleri 0 08-03-2010 00:52


Saat: 08:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015