Sponsorlu Bağlantılar
   

Yağmur,Kar,dolu,sis,çığ nasıl oluşur

Doğa ve Bitkiler icinde Yağmur,Kar,dolu,sis,çığ nasıl oluşur konusu , Yağmur Oluşumu: * 1.Evre : Okyanuslardaki köpüklenme ile oluşan sayısız hava kabarcığı sürekli ortaya çıkmakta ve su zerreleri sürekli olarak gökyüzüne fırlamaktadır. Tuzca zengin olan bu zerreler daha sonra rüzgarlarla ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 26-12-2010   #1 (permalink)
Standart Yağmur,Kar,dolu,sis,çığ nasıl oluşur

Sponsorlu Bağlantılar


Yağmur Oluşumu:

* 1.Evre : Okyanuslardaki köpüklenme ile oluşan sayısız hava kabarcığı sürekli ortaya çıkmakta ve su zerreleri sürekli olarak gökyüzüne fırlamaktadır. Tuzca zengin olan bu zerreler daha sonra rüzgarlarla taşınır ve atmosferde yukarılara doğru yol alırlar. Aerosol adı verilen bu küçük parçacıklar "su tuzağı" adı verilen bir mekanizmayla yine denizlerden yükselen su buharını kendi çevrelerinde minik damlalar halinde toplayarak bulut damlalarını oluştururlar.
* 2.Evre : Tuz kristallerinin ya da havadaki toz zerrelerinin etrafında yoğunlaşan su buharı sayesinde bulutlar oluşur. Bunların içindeki su damlacıkları çok küçük olduklarından (0.01 ile 0.02 mm çapında) havada asılı kalırlar ve göğe yayılırlar. Böylece gök bulutlarla kaplanır.
* 3.Evre : Tuz kristallerinin ve toz zerreciklerinin etrafında biraraya gelen su parçacıkları iyice yoğunlaşarak yağmur damlalarını oluştururlar. Böylece havadan daha ağır bir konuma gelen damlalar buluttan ayrılarak yağmur biçiminde yere düşmeye başlarlar.

Kar;
Kar yağışı genellikle hava sıcaklığı -4 °C ilâ -20 °C arasındayken olur. Bu yağış, sıcaklık sıfırın altında birkaç derece olduğunda ağır, nemli, ebatları bir santimetreye ulaşan parçalar halinde gerçekleşir. “Lapa lapa kar yağması” tabiri bu durum için kullanılır. Atmosfer ile toprağın sıcaklıkları eşit olursa yüzeye ulaşan kar hemen erimez. Toprak sıcaklığı atmosfer sıcaklığının üzerinde ise, yere düşen kar kısa sürede erir.

Dolu;
Yağmur damlaları fırtına nedeniyle donar. Yere doğru inerken hava akımları bunları bir aşağı bir yukarı sürükleyerek daha büyük buz parçaları hâline getirir. Ağırlaşan buz parçaları yere düşer. Buna dolu denir.

Sis;
Sis yatay görüş mesafesini 1 km'nin altına düşüren meteorolojik bir olaydır. Stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak da bilinir. Yerle temas eden hava içindeki su buharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelmiştir. Sis içinde çisenti biçiminde çok hafif yağış olabilir. Zirai açıdan faydalı olduğu kadar, güneşe engel olduğu için deniz, kara ve hava ulaşımında büyük ölçüde olumsuz etkileri de görülmektedir.

Çığ;
Çığ, genellikle bitki örtüsü olmayan engebeli, dağlık, ve eğimli arazilerde, vadi yamaçlarında tabakalar halinde birikmiş olan kar kütlesinin iç ve/veya dış kuvvetlerin etkisi ile başlayan bir ilk hareket sonucu(tetiklenen),yamaçtan aşağıya doğru hızla kayması olarak tanımlanır.

Çığ kısaca, kar tabakası veya tabakalarının iç ve dış kuvvetler etkisi ile yamaç eğim yönünde gösterdiği akma hareketidir. Kar tabakalarının birbirlerinden farklı özellikleri olacağından; çığ, bazen diğer bir tabaka üzerinde kayan bir tabaka veya tabakalar ile veya tüm tabakaların zemin üzerinde topluca kaymaları sonucunda oluşur.

 

DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 23-10-2012   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Yağmur,Kar,dolu,sis,çığ nasıl oluşur


tşk çok yardımı oldu
  Hızlı Cevap
Alt 27-03-2013   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Yağmur,Kar,dolu,sis,çığ nasıl oluşur


Teşekkür ederim çok işime yaradı.
  Hızlı Cevap
Alt 17-12-2014   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Yağmur,Kar,dolu,sis,çığ nasıl oluşur


daha kısası yokmu ya
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tropik Yağmur Ormanları Nedir Nasıl Oluşur UquR Diğer Mesleki Bilgiler 3 12-02-2013 09:40
Yağmur, kar, dolu, sis, çığ hangi şartlar altında yeryüzüne iner? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 15-01-2012 02:19
Dolu nasıl oluşur? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 19-04-2011 18:33
Yağmur Nedir? Yağmur Nasıl Oluşur? Siraç Doğa ve Bitkiler 1 25-12-2010 00:32
DNA hasarı nasıl oluşur ve onarımı için nasıl önlem alınabilir Dine Genel Sağlık 0 30-04-2010 20:14


Saat: 00:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015