FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Uzay ve Doğa > Doğa ve BitkilerSponsorlu Bağlantılar
   

Çevre Kirliliği Hakkında Bilgi - Çevre Kirliliğinin Etkileri

Doğa ve Bitkiler icinde Çevre Kirliliği Hakkında Bilgi - Çevre Kirliliğinin Etkileri konusu , Çevre Kirlilikleri - Çevre Kirliliği Hakında - Çevre Kirliliğinin Etkileri Yaşamımızda endüstriyel gelişmenin getirdiği rahatlık yanında, bu gelişime sonucu, yaşanılan tabiatın ve çevrenin kirletildiği ve bu kirliliğin günbegün arttığı bir ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 09-12-2010   #1 (permalink)
Standart Çevre Kirliliği Hakkında Bilgi - Çevre Kirliliğinin Etkileri

Sponsorlu Bağlantılar


Çevre Kirlilikleri - Çevre Kirliliği Hakında - Çevre Kirliliğinin EtkileriYaşamımızda endüstriyel gelişmenin getirdiği rahatlık yanında, bu gelişime sonucu, yaşanılan tabiatın ve çevrenin kirletildiği ve bu kirliliğin günbegün arttığı bir vakıadır. Yaşamı daha mükemmel hale getirmek, daha sağlıklı ve uzun bir ömür sağlayabilmek amacına dönük bu gelişmelerin, gerek kırsal, gerek kentsel alanlarda olsun, doğal kaynakları bozduğu su, hava, toprak kirlenmesine yol açtığı, bitki ve hayvan varlığını dejenere ettiği herkes tarafından kabul edilmektedir.

Toplumun sağlık, yaşam ve uygarlık düzeyinin geliştirilmesi bir amaç olmakla beraber, yaşam düzeyinin de güvence altına alınması amaçtır.

Gerek kişisel, gerek kurumsal eylem ve faaliyetlerin, suyun, toprağın, havanın, doğal kaynakların bozulmasına yol açması ve bu kaynaklardan yararlanılmasının olumsuz etkilenmesi halinde çevre kirliliği oluşmaktadır. Deniz yoluyla yapılan petrol taşımacılığında İstanbul ve Çanakkale boğazlarının durumu ülkemizi çok yakından ilgilendiren örneklerden biridir.

Bu nedenle, çeşitli ülkelerde havadaki, sudaki ve topraktaki kirlilik ve bozulmaların önlenmesi ve çevrenin özleştirilmesi yolunda çalışmalar yapılmaktadır. Bundan amaç, ekolojik dengenin korunmasıdır. Bu suretle, insan, hayvan ve diğer canlıların varlıklarını sürdürebilmeleri için gerekli denge sağlanmış olacaktır.

Endüstriyel, sınai, ticari ve benzeri faaliyetler neticesi, ekolojik dengenin bozulması yanında aynı zamanda oluşan atıklar, koku ve benzeri sonuçlarla, çevreye atılan veya bırakılan zararlı maddelerle çevre kirlenmektedir.

Yaşamımızda, yapay maddeler ve şartlar içinde üretilen, muhafaza edilen ve tüketiciye sunulan günlük ihtiyaç maddelerinin doğurduğu tehlikelerle de oluşan çevre kirliliği, sağlığımızı her gün biraz daha ciddi şekillerde tehdit etmektedir. Bu tehlikeyi önlemek veya mümkün olduğunca azaltmak için, yetkili kuruluşlar çevrenin korunması ve kirlenmemesi hedefini devamlı olarak göz önünde tutmak zorunda kalmaktadır.

Çevre kirliliği ile ilgili önlemlerin alınmasında, kirlenmenin önlenmesinde ve alınacak tedbirlerde, yapılacak harcamaların kirleten tarafından karşılanması asıldır. Çevreyi kirletenlerin aynı zamanda kirlenmenin önlenmesi için gerekli tedbirleri almaları da zorunludur. Yasalarla, her türlü atığın çevreye zarar verecek standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan veya dolaylı olarak yaşam ortamına verilmesi veya depolanması veya taşınması yasaklanmıştır. Havada, suda veya toprakta kalıcı özellik gösteren ve ekolojik dengeyi bozan kimyasal maddelerin üretimi, ithali, taşınması, depolanması ve kullanımında çevre korunması dikkate alınmakta ve bu hususta yasal düzenlemelere gidilmektedir.

Çevre kirliliği, yalnız atıklar gibi, çevreye atılma veya zararlı maddelerin bırakılması şeklinde olmamakta; kişilerin huzur ve sükununu bozan, bedeni veya ruhi sağlığını rahatsız edecek şekilde gürültü çıkarılması suretiyle de oluşabilmektedir. Bu nedenle, her türlü işyeri, konutlar veya ulaşım araçlarında, gürültüyü asgariye indirecek önlemler alınmaktadır.

Birçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de çevre kirliliğinin önlenmesi ve çevrenin iyileştirilmesi için Çevre Kirliliğini Önleme Fonu kurulmuştur. Bu husustaki harcamaların yüzde 45’ine kadarı, en çok yirmi yıl vadeli kredilerle Çevre Kirliğini Önleme Fonu tarafından ödenmektedir. Fonun gelirleri, motorlu taşıt araçlarının fenni muayeneleri sırasında alınan katılım paylarından, gemi siciline kayıtlı 18 gros tonun üzerindeki deniz araçları ile hava taşıt araçlarında yolcu başına; yükte ton başına alınan katılımlardan, çevre kirliliğine yol açan işletmelerden alınacak iştirak payları ve diğer gelirlerden oluşmaktadır.
alıntı

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliğinin Zararları ve Sebepleri Mavi_inci Doğa ve Bitkiler 0 05-01-2012 15:02
Çevre Ve Çevre Kirliliği İle İlgili Sloganlar, Çevre Ve Çevre Kirliliği Sloganları SeLeN Güzel Sözler-Mesajlar 2 06-08-2011 23:53
Çevre Kirliliği Hakkında Bilgi - Çevre nedir Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 1 19-02-2011 16:46
Çevre Kirliliği Ne Demek - Çevre Kirliliği Hakkında Bilgi Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 28-12-2010 19:56
Çevre Kirliliği ve Çevre Kirliliğinin Önlenmesi Dine Bilim & Teknoloji 1 30-08-2010 20:50


Saat: 07:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015