FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Dini Forum İslam Arşivi·´¯).·´¯) > Din ve Ahlak > Dinimizin Direği NamazSponsorlu Bağlantılar
   

selanın türkçesi ,selanın sözleri, cuma selası ne zaman okunur, cuma selası

Dinimizin Direği Namaz icinde selanın türkçesi ,selanın sözleri, cuma selası ne zaman okunur, cuma selası konusu , selanın türkçesi ,selanın sözleri, cuma selası ne zaman okunur, cuma selası ,selanın anlamı cuma selasının anlamı, cuma selası sözleri, cenaze selası ,salanın türkçesi ,cuma namazı selası, selanın anlamı nedir ,cuma ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 22-07-2011   #1 (permalink)
Standart selanın türkçesi ,selanın sözleri, cuma selası ne zaman okunur, cuma selası

Sponsorlu Bağlantılar


selanın türkçesi ,selanın sözleri, cuma selası ne zaman okunur, cuma selası ,selanın anlamı cuma selasının anlamı, cuma selası sözleri, cenaze selası ,salanın türkçesi ,cuma namazı selası, selanın anlamı nedir ,cuma selasi, cuma selasının türkçesi ,cenaze selası nasıl okunur, selanin türkçesi

Ezan Müslümanlıkta namaz vaktini bildirmek ve namaza çağırmak için minareden yüksek sesle ve makamla okunan, kalıplaşmış kutsal sözlerdir.

Hicretten sonra Medine'de uzakta oturan Müslümanlara namaz vaktinin geldiğini bildirmek gerekiyordu. Boru veya çan çalınması, ateş yakılması, mescidin damına bayrak asılması başka dinlere ait özelliklerdi. Önceleri bu çağrı görevi Bilal-i Habeşi'ye verildi. O sadece yüksek sesle 'el-salat' (namaza) veya 'el-salatu cemian' (toplu olarak namaz) diye sesleniyordu. Namaz vakitleri bir süre böyle bildirildi.

Bir gün Abdullah bin Zeyd gördüğü rüyada öğrendiği sözleri Hz. Muhammed'in isteği ve onayı ile Bilal-i Habeşi'ye öğretti. Böylece sözleri kesinleşen ezan o tarihten sonra İslam dininin en önemli simgelerinden biri haline geldi. Ezan önceleri yüksek binaların üzerinde okunuyordu, ilk minare hicretin 58. Yılında Muaviye zamanında Mısır Valisi Mesleme bin Muhalled tarafından Amr Ibnül-As camiinin yanına yapıldı.

Müslüman ülkelerde ezanla doğup, ezanla yaşayanlar için ezan yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak cuma günleri, cuma namazından önce verilen salanın ne anlama geldiğini çoğu kişi bilmez. Bir cenaze olduğunda da verildiğinden bazıları salanın ölümle ilgili olduğunu sanır.

'Sala', dua, namaz, ahret anlamlarına gelir. Genel anlamda Hz. Muhammed'e Allah'tan selam ve esenlik dileyen bestelenmiş dualardır. Salanın tarihi ezana göre oldukça yenidir. Müslümanlığın başlangıcında minarelerden sala vermek adeti yoktu. Cuma namazından önce sala verilmesi usulü ilk defa 1300 yılında Mısır hükümdarı Melik Nasır Kalavun'un emriyle uygulamaya sokulmuştur.

Salavat, Hz. Muhammed'e ve onun soyundan gelenlere saygı ifade etmek için okunan dualardır. İnsanların tehlikeli bir durumla karşılaşınca 'salavat getirmesi' deyimi de buradan kaynaklanır. Sala vermek bir açıdan minareden salavat okuyarak namazı haber vermek olarak da kabul edilebilir.

Sala eskiden çeşitli vesilelerle daha sık verilirmiş. Zamanımızda genellikle cuma namazları, bayram namazları, zaman zaman da sabah namazlarından önce verilmektedir. En bilineni cuma günleri namazdan bir saat veya 45 dakika önce verilen cuma salaşıdır.

Cenaze için kılınacak namazı haber vermek amacı ile de sala verilir. Eskiden cenaze salası sadece önemli, hatırlı, varlığı yaşadığı çevreye şeref ve itibar kazandırmış kişiler için verilirmiş. Günümüzde yakınlarının talebi halinde herkes için verilmektedir.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 06-07-2012   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: selanın türkçesi ,selanın sözleri, cuma selası ne zaman okunur, cuma selası


selanın türkçesi arkadaşlar
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cuma Mesajları Anlamlı Cuma Sözleri Yazıları Eylül Güzel Sözler-Mesajlar 0 23-09-2012 19:34
Cuma Namazı Nasıl Kılınır, Hangi Dualar Okunur Eylül Dinimizin Direği Namaz 0 27-04-2012 12:59
Cuma Günü Hangi Dualar Okunur - Cuma Günü Okunacak Dualar KaRDeLeN Dualarımız Dua paylaşımları 0 12-11-2010 13:54
Cenaze ve Cuma namazından önce neden sela verilir, Selanın anlamı nedir? Dine Dini Sorular ve Cevaplar 0 01-02-2010 11:19
Cuma Günü Ezan Iki Sefer Okunur Dine Dinimizin Direği Namaz 0 08-01-2010 07:25


Saat: 05:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015