FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Dini Forum İslam Arşivi·´¯).·´¯) > Din ve Ahlak > Dini Terimler SözlüğüSponsorlu Bağlantılar
   

Tefsir Ne Demek - Tefsir Anlamı - Tefsir Nedir

Dini Terimler Sözlüğü icinde Tefsir Ne Demek - Tefsir Anlamı - Tefsir Nedir konusu , Tefsir Ne Demek - Tefsir Anlamı - Tefsir Nedir Tefsir (Arapça: علم التفسير Ilm ul-Tafsir), İslami bir terim olan Tefsir, lugatta bir şeyi iyice açıklamak, keşfetmek anlamına gelen "el-Fesr" masdarından ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 13-02-2011   #1 (permalink)
Standart Tefsir Ne Demek - Tefsir Anlamı - Tefsir Nedir

Sponsorlu Bağlantılar


Tefsir Ne Demek - Tefsir Anlamı - Tefsir Nedir

Tefsir (Arapça: علم التفسير Ilm ul-Tafsir), İslami bir terim olan Tefsir, lugatta bir şeyi iyice açıklamak, keşfetmek anlamına gelen "el-Fesr" masdarından tef'il babında bir kelimedir ve dolayısıyla yorumlamak, açıklamak manalarına gelir, çoğulu Tefasir'dir. İslami Istılâhta beşerî takat nispetinde, Allah'ın muradına delâlet etmesi yönünden Kur'an-ı Kerim'in ayetlerini inceleyen bir ilimdir.


Tanımdan da anlaşılacağı üzere Tefsir ilminin konusu Kur'an ayetleridir.
Tefsir ilminin gayesi ise, iki cihanda selamete ve mutluluğa ulaşmak için Kur'an'ın yine O'nun murâdına uygun bir şekilde anlamak, anlatmak ve yararlı hükümler çıkarmaya kudret kazanmaktır.


Tefsir, bugün ilgili ilahiyat bölümlerinde okutulduğu gibi eskiden Medreselerde de okutulan derslerdendir. Tefsir bilimi ile uğraşanlara müfessir (Arapça: مفسر muffasir, çoğ. مفسرون, mufassirūn) denir.


İlk müfessir Peygamber'dir. Kur'anı Kur'an ile tefsir etti. Sahabe ve Tabiin, yani birinci nesil ve ikinci nesil, peygamberin açıklamalarını kaydetti. Tefsir ilminde geleneksel sınıflamaya göre rivayete dayanan tefsirlere rivayet tefsiri, dile dayananlara dirayet tefsiri, tasavvuf yorumlarına göre yapılanlara işari tefsir denilmiştir.


En çok okunan tefsirler Ebu'l Al'a Mevdudi Tefhimu'l Kur'an, Celaleyn, Beyzavi, Ebussuud, Razi, Medarik, Elmalılı Hamdi Yazır, Hasan Basri Çantay, Seyyid Kutup tefsirleridir.


Tefsir ve meal farkı

Meal, Kur'an ayetlerinin tercümesi, tefsir ise ayrıntılı açıklamasıdır. Al-i İmran Suresi 7. ayetinde yer aldığı üzere Kur'an hem anlamı açık (anlaşılır, muhkem), hem de yoruma açık (müteşabih) ayetleri bünyesinde barındırır. Bu açıdan bakıldığında Arapça'ya hakim birinin meal yazması uygun olmakla beraber, tefsir yazması uygun değildir. Aynı ayetin sonunda sır hazinelerinin sahiplerinin (ulul'elbab) bu yoruma açık ayetleri açıklayabileceği ve tefsir yazabileceği anlaşılmaktadır.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gel Demek Kolay, Git Demek Güçtür Atasözünün Anlamı Nedir Eylül Atasözleri & Deyimler 0 21-11-2011 15:50
Meal ve tefsir okumak Mavi_Sema Dini Sohbetler Dini Forum 0 16-05-2011 02:27
Aziz Mahmud Hüdayi ve Tefsir Metodu - Ömer Pakiş KaRDeLeN Kitap, Resim ve Dergi 0 11-05-2010 10:54
Tefsir, kadının dövülmesi Dine İslamda Aile ve Kadın 0 29-03-2010 04:42
Tefsir nedir? Mavi_Sema Dini Terimler Sözlüğü 0 12-04-2009 23:28


Saat: 20:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015