FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Dini Forum İslam Arşivi·´¯).·´¯) > Din ve Ahlak > Dini Terimler SözlüğüSponsorlu Bağlantılar
   

Miraç Ne Demek - Miraç Nedir - Miraç Hakkında Bilgi

Dini Terimler Sözlüğü icinde Miraç Ne Demek - Miraç Nedir - Miraç Hakkında Bilgi konusu , Miraç Ne Demek - Miraç Nedir - Miraç Hakkında Bilgi Miraç (Arapça: معراج Mi'rāj), Arapça kökenli bir söz olup, yükseğe çıkma anlamındadır ve “uruc” sözcüğünden türetilmiş olup “merdiven” anlamına gelmektedir. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 12-02-2011   #1 (permalink)
Standart Miraç Ne Demek - Miraç Nedir - Miraç Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


Miraç Ne Demek - Miraç Nedir - Miraç Hakkında Bilgi


Miraç (Arapça: معراج Mi'rāj), Arapça kökenli bir söz olup, yükseğe çıkma anlamındadır ve “uruc” sözcüğünden türetilmiş olup “merdiven” anlamına gelmektedir. İslam’da Muhammed’in göğe yükseliş olayını ifade etmek üzere kullanılan bir terim haline gelmiştir.

Miraç: Burak'a binerek göğün yedi katmanını gezen Muhammed çeşitli melekler ile karşılaşmıştır. Diğer İslam sanat eserlerinde olduğu gibi Muhammed'in yüzü çizilmemektedir. (Safevi şahı I. Tahmasp döneminde 1539-43 yılları arasında Tebriz'de basılmış Nizami'nin Hemse eserinde yer alan minyatür, British Library)


Miraç’a tarihsel yaklaşım

İslam tarihçilerine göre, İslam’ın ilk zamanlarında bu dinin belli kuralları, prensipleri henüz vahiy yoluyla tam olarak tebliğ edilmemişti. O zamana kadar verilen ayetlerde oruç, zekat, şehitlik ve hac gibi şartlar henüz tamamiyle gelişmiş değildi, yani biçimsel olarak mevcut değildi. Gece namazları rağbet görmekle birlikte, ibadet kuralları da açık ve seçik olarak belirlenmemişti.İsra ve Miraç olayları işte bu konudaki belirlenmeleri sağlamış olaylardır.


Miraç olayının Hicret'ten bir yıl ya da 16 ay önce (milâdî 621 yılı başlarında) recep ayının 27. gecesi gerçekleştiği sanılmaktadır. İsra Muhammed'in gece vakti Kabe'den alınıp Burak üstünde Mescid-i Aksa'ya qötürülmesidir. Muhammed bineği Burak'ı Beyt_ül Makdis'in(Süleyman Mabedi) kalıntılarının güneybatı duvarına bağlamıştır. Muhammed oradan sırasıyla Kadim Aksa denen bugünkü el-Aksa Camisi'nin altında bulunan yerden Mescid-i Aksa alanına girmiş, oradan Kubbetüssahra'nın bulunduğu alana geçmiş ve orada büyük peygamberlerle(İsa, Musa, Zekeriya) buluşmuştur daha sonra günümüzde Nebi Minberi'nin bulunduğu alanda bütün peygamberlere namaz kıldırmış, oradan da bugün Miraç Minberi'nin bulunduğu alandan göğe yükselmiştir.İşte bu göğe yükseliş olayına Miraç adı verilir. Muhammed Mekke'ye döndüğünde yaşadıklarının gerçek olup olmadığından kuşku duyanların soru yağmuruna tutulmuştur.Ama O'nun tüm sorulara doğru cevap verdiği rivayet edilir.

Miraç’ın tanımı

"Geceleyin yolculuk yapmak" anlamındaki fiilin türevi olan ve "gece yolculuğu" anlamına gelen İsra, Muhammed’in manevi olarak geceleyin Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya qötürülmesidir. Miraç ise 7. gök katına ulaşmak üzere yükselmesidir. Hadis kaynaklarına göre bu yükselmede gök katlarını Cebrail ile bir bir aşarken sırasıyla Adem, Yusuf, Yahya ve İsa, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberleri görmüş, yedinci semadan sonra Sidretül Münteha'ya çıkmış, Cebrail'in Sidretü’l-Münteha’dan ileriyle geçememesi üzerine yolculuğunu tek olarak sürdürmüş ve zaman, mekân ve cihetin olmadığını ifade ettiği katta Allah ile aracısız görüşmüştür.


Kimilerine göre bu yükselme fiziksel, kimilerine göre manevi, kimilerine göre hem maddi hem manevi, kimilerine göre de ne tam anlamıyla maddi ne de tam anlamıyla manevidir. Muhammed’in eşi Ayşe, Miraç sırasında Muhammed’in vücudunun yerinden kaybolmadığını bildirmiştir.Bu bilgi yanlıştır.Zira Miraç hadisesi Mekke'de olmuş Hz.Aişe (r.a)ile evliliği medine döneminde olmuştur.Ve bu hadise ruh ve beden ile meydana gelmiştir. aksi halde kimse buna zaten itiraz etmezdi. Bir rüya yada hayal olduğu söylenirdi. burada itirazlar bu işin olamayacağı yönünde olmuştur. Buda Peygamber efendimizin beden ile Miraca çıktığının göstergesidir. “Bedeninin yokluğu hissedilmemiş” olabilmesine karşın, Schimmel gibi bazı araştırmacılar ayette kulunun ruhuyla değil, ‘kuluyla birlikte’ seyahat ettiğinin belirtildiğini söyleyerek Miraç gecesindeki yolculuğun ruhsal bir deneyim olduğu tezine karşı çıkmıştır. Bazı İslam âlimleri de Burak adlı bineğin kullanılmasını Miraç'ın tamamen ruhsal bir deneyim olamayacağına kanıt olarak göstermişlerdir.

Sidretül Münteha

Miraç yükselişinde Muhammed’in eriştiği son menzil Sidretül Münteha (Sidre-i Münteha, Necm Suresi, 53/14,16) adıyla bilinir. Bu menzilden sonraki aleme geçebilmek yeryüzündeki varlıklar için mümkün değildir.. Arş, Kürsi, Levh-i mahfuz gibi Sidretül münteha da pek bilinmeyen ya da hakkında fazla bilgi verilmemiş bir konuyu oluşturmaktadır. Tasavvuf ehline göre o alemde mahlukun bir vücudu, şekiller ve renkler yoktur.


Neşet Çağatay'a göre; bu yükseliş için Ayşe’nin ifadesi şöyledir: Muhammed, doğrudan doğruya Rabb’ini değil, Cebrail’i temaşa etmiştir. Nitekim Kuran’da Allah’ı görmenin mümkün olmadığı belirtilmiştir. Kuran'da Miraç'a ilişkin olarak şöyle denir (Necm Suresi: 13-18):
"Andolsun ki, o, Cebrail’i bir başka inişte daha (aslî suretiyle) görmüştü. Sidretü’l Müntehâ’nın yanında. Me’va cenneti onun (Sidre’nin) yanındadır. O zaman Sidre’yi kaplayan kaplamıştı. Göz (gördüğünden) şaşmadı ve (onu) aşmadı. Andolsun, o, Rabbinin en büyük alametlerinden bir kısmını gördü.


Sidre kök anlamı, maddiyatı olmayan, münte ha da onun olduğu yer gibi anlamları içerir. Birleşik olarak ta, vücutsuzluk alemi veya vücutsuzluk alanı yani manevi bir alemdir.

Miraç’ta bildirilenler

  • Muhammed Miraç sırasında namaz vakitlerinin beş vakit olarak düzenlenmesi gerektiğini öğrenmiş ve Miraçtan sonra bu buyruğu Müslümanlara bildirmiştir. Hadis kaynaklarına göre Miraç'ta önce 50 vakit olarak bildirilen namaz, Musa peygamberin bunun insanlara ağır geleceği şeklinde ikazları üzerine İslam peygamberinin birkaç kere geri dönüp Allah'tan namazı hafifletme dileği üzerine beş vakte indirilmiştir.
  • Bakara sûresinin son âyetleri tebliğ edilmiştir ki bu âyetler, iman esaslarını ve dua cümlelerini içermektedir
  • Şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Miraç Nedir, Miraç Ne Demektir Eylül Dini Terimler Sözlüğü 0 16-06-2012 12:52
Miraç Kandiliyle İlgili Vaaz - Mirac Kandili Vaazı Mavi_Sema Dini Sohbetler Dini Forum 1 15-06-2012 14:21
Miraç Kandili Duaları? Miraç Kandilinde Nasıl Dua Edilir? Mavi_Sema Dualarımız Dua paylaşımları 1 18-05-2011 00:19
Miraç Kandili Nedir - Miraç Kandili Hakkında Bilgi SeLeN Dini Sohbetler Dini Forum 0 12-02-2011 02:42
Miraç Kandili Nedir - Miraç Kandilinde Ne Olmuştur Neden Kutlanır? SeLeN Dini Sohbetler Dini Forum 0 12-02-2011 02:33


Saat: 03:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015