FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Dini Forum İslam Arşivi·´¯).·´¯) > Din ve Ahlak > Dini Sorular ve CevaplarSponsorlu Bağlantılar
   

Ölmüş Birisi Adına Kurban Kesilebilir mi?

Dini Sorular ve Cevaplar icinde Ölmüş Birisi Adına Kurban Kesilebilir mi? konusu , Vefat Etmiş Kimseler Adına Kurban Kesilebilir mi? Ölen kişiye kurban kesilirmi ? -Ölü adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir. Bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 16-05-2011   #1 (permalink)
Standart Ölmüş Birisi Adına Kurban Kesilebilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar


Vefat Etmiş Kimseler Adına Kurban Kesilebilir mi?
Ölen kişiye kurban kesilirmi ?

-Ölü adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir. Bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesebilir. Ölenin kendisi için kurban kesilmesine dair vasiyeti yoksa kesen kimse, bu kurban etini fakirlere yedirebileceği gibi, kendisi ve zenginler de yiyebilir. Vasiyet varsa, tamamen fakirlere yedirilmesi veya dağıtılması gerekir.

2-Kişi sevabını ölüye bağışlamak üzere her türlü ibadet yapabileceği gibi, kurban da kesebilir. Sevabı ölünün ruhuna bağışlanmak üzere kesilen kurban da bayram günlerinde veya başka günlerde kesilebilir.

Hz. Peygamber için kesilecek kurbanlar da bu kapsamda değerlendirilmelidir. Sevabı Peygamberimiz (s.a.v.)�ın mübarek ruhuna bağışlanmak üzere kurban kesmek caizdir. İbni Ömer umre yapar ve sevabını Rasulullah (s.a.v.)�ın ruhuna hediye ederdi. Cüneydi Bağdadi ile aynı tabakada olan İbnu�l-Muveffak yetmiş hac yapmış ve sevabını Rasulullah (s.a.v.)�ın ruhlarına hediye etmiştir. İbnu Siraç ise onbin hatim ve bir o kadar da kurban kesip sevabını Rasulullah (s.a.v.)�ın mübarek ruhuna hediye etmiştir. (İbni Abidin 2/ 244)

Şu kadar var ki Hz. Peygamber(s.a.v.) adına kurban kesmek gayesi ile para toplamak da uygun bir davranış değildir. Bu niyetle kurban kesecek kişi tek başına kesmelidir.
3- Sevabını ölmüş bir akrabamızın veya sevdiğimiz bir zâtın ruhuna bağışlamak üzere keseceğimiz kurbanın, kurban bayramında keseceğimiz sair hayvanlardan farkı yoktur. Vasiyet edilmemişse ölü için kurban kesmek bir vecibe değildir. Bir kimse kendi parası ile aldığı ve sevabını ölmüş bir yakınına bağışlamak üzere kestiği kurbanın etinden yiyebilir, başkalarına da yedirebilir. Böyle bir hayvanın bayram günlerinde kesilmesi de şart değildir. Her zaman kesilebilir. Hattâ arefe günü kesilip fakirlere dağıtılması daha isabetli olur. Çünkü Kurban bayramı günü fakirler zaten etten nasibleneceklerdir. Arefe günü kesilip dağıtılırsa, o gün de onların et yemekleri te`min edilmiş olur.
Bir kimse kendisi öldükten sonra kurban kesilmesini vasiyet etmiş ise, bu kurbanın bayram günleri içinde kesilmesi lâzımdır. Böyle bir kurban etinden kesen yiyemez. Tamamının tasadduku gerekir. Ölen adamın vasiyeti yoksa ve kurban da onun parasından alınıp kesiliyorsa, bu kurban da vasiyet üzerine kesilen kurban gibidir.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
ailede baba varken çoçuk adına kurban kesilirmi Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 0 14-11-2010 17:06
Memurlar dikkat! Maaşınız kesilebilir HÜZÜN_LÜ Haber Arşivi & Gündem 0 14-03-2010 08:14
Memurlar dikkat! Maaşınız kesilebilir! KaRDeLeN Ekonomi Ve Borsa 0 12-03-2010 11:01
Kurban Nasıl Kesilir - Kurban Niçin Kesilir - Kurban Kimlere Borçtur Siraç Dini Sorular ve Cevaplar 2 19-10-2009 01:13
ÖlmÜŞ sevgİmİz GizLi_ÖzNe Şiirler 0 28-02-2009 20:02


Saat: 06:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015