Sponsorlu Bağlantılar
   

Safer ayı ile ilgili bilgiler

Dini Sohbetler Dini Forum icinde Safer ayı ile ilgili bilgiler konusu , safer ayı ile ilgili bilgi Safer Ayı Hakkında Bilgiler Safer, kameri ayların ikincisinin adıdır. İslam tarihinde Safer ayı, çeşitli bela ve musibetlerin geldiği bir ay olarak meşhurdur. Tarih boyunca Alimler ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 28-12-2011   #1 (permalink)
Standart Safer ayı ile ilgili bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar


safer ayı ile ilgili bilgi
Safer Ayı Hakkında BilgilerSafer, kameri ayların ikincisinin adıdır.

İslam tarihinde Safer ayı, çeşitli bela ve musibetlerin geldiği bir ay olarak meşhurdur. Tarih boyunca Alimler ve ALLAH dostları , bu ayda bela ve musibetlerin giderilmesi ve kaldırılması için daha çok dua ve niyaz etmişlerdir.

Resmi vesikalarla hususî mektuplarda ve takvimlerde "Saferu'l-hayr" şeklinde yazılır ve (s) rumuzuyla gösterilirdi. Bilindiği gibi kamer (ay)ın doğuş ve batışına tabi olan ay hesabına "kamerî aylar" denilmektedir ki şunlardır: Muharrem, Safer, Rebîu'l-evvel, Rebîu'l-ahir, Cemaziye'l-evvel, Cemaziye'l-ahir, Receb, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce. Bu hususta Cenâb-ı Hak şöyle buyurur:

"Hakikatte ayların sayısı ALLAH katında, ALLAH'ın kitabında -ta gökler ve yeri yarattığı günden beri- on iki aydır. Onlardan dördü haram olanlardır. İşte bu, en doğru hesaptır. O halde bilhassa bunlarda, o haram aylarda nefislerinize zulmetmeyin. Bununla beraber müşrikler sizinle nasıl topyekûn harb ederlerse, siz de onlarla topyekûn harb ediniz. Bilin ki ALLAH, haramlardan, fenalıklardan sakınanlarla beraberdir." (Tevbe Sûresi: 36)

Ebû Bekre (R.A.)'den rivayete göre, Veda haccında okuduğu hutbesinde: Takvim düzeni açısından zaman, ALLAH'ın gökleri ve yeri yarattığı gündeki ilk durumuna dönmüştür. Haram aylara hürmet, Kâbe'yi tavaf etmek ve hac yapmak gibi. Tabii bütün bunlar da tahrif edilerek, aslından uzaklaştırarak yapıyorlardı.

Araplar her yıl kendi adetlerine göre gelip hacceder, ALLAH'a iman ile putlara tapmayı birbirine karıştırıp içinden çıkılmaz garip bir inanç sistemi meydana getirirlerdi. Ama her şeye rağmen mal ve can güvenliği yoktu. Mekke'ye hac mevsiminde gelebilmek bile başlı başına bir problem idi.

Cahiliyye devrinde, birbiri ile çarpışmaya ve talana alışmış olan Araplara fasılasız üç ay güvenlik ve sulh içinde yaşamak çok ağır geliyordu. Onun için Hz. İbrahim (A.S.) ve Hz. İsmail (A.S.)'dan beri devam ede gelen bu tertibi canlarının istediği gibi bozmaya, mesela Muharrem ayındaki haramlığı Safer ayına çevirmeye, diğer haram ayları da ileri geri götürmeye başladılar.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Karaman ile ilgili bilgiler Mavi_Sema Karaman Tanıtımı 0 01-03-2011 23:48
Aksaray ile ilgili bilgiler Mavi_Sema Aksaray Tanıtımı 1 01-03-2011 23:47
Zeplin ile ilgili bilgiler münü Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 20-12-2010 20:47
körlerle ilgili bilgiler Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 10-10-2010 19:25
Bingöl Genel Bilgiler - Bingol Ili ile ilgili Bilgiler NeslisH Bingöl Tanıtımı 0 25-12-2008 17:39


Saat: 06:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015