FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Teknik Bİlgiler > Diğer Mesleki Bilgiler



Sponsorlu Bağlantılar
   

Cam Nedir - Camın Özellikleri - Cam Nerelerde Kullanılır

Diğer Mesleki Bilgiler icinde Cam Nedir - Camın Özellikleri - Cam Nerelerde Kullanılır konusu , Camın Yapısı - Camın özellikleri - Cam nerelerde kullanılır - Camın kullanım alanları Cam, geniş kullanım alanı ile stratejik açıdan önemli bir maddedir. Keşfedilişinden günümüze kadar, bir taraftan çeşitleri artarken, ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 02-12-2010   #1 (permalink)
Standart Cam Nedir - Camın Özellikleri - Cam Nerelerde Kullanılır

Sponsorlu Bağlantılar


Camın Yapısı - Camın özellikleri - Cam nerelerde kullanılır - Camın kullanım alanları

Cam, geniş kullanım alanı ile stratejik açıdan önemli bir maddedir.

Keşfedilişinden günümüze kadar, bir taraftan çeşitleri artarken, diğer taraftan da kullanıldığı yerler her geçen gün daha da genişlemiş, zamanla vazgeçilmez bir tüketim maddesi olmuştur.

Cam, inşaattan gıdaya, otomotivden eczacılığa, denizcilikten mobilyaya kadar çok farklı sektörlerde kullanılan önemli bir malzemedir. Şüphesiz, camın bu kadar geniş kullanılmasının nedeni, üstün niteliklere sahip olmasıdır.

Bilindiği üzere kullandığımız camlar, yapay camlardır; bununla birlikte, cam, yeryüzünde doğal olarak da bulunmaktadır. Doğal cam, ‘obsidien’ olarak bilinmektedir. Doğadaki camın varlığı insanlara yol göstermiş, camdan yaygın bir biçimde faydalanabilmek mümkün olmuştur.

Cam, maddenin katı ile sıvı arasındaki özgün bir halidir. Silis (kum) atomları, araya giren kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum atomları ile birlikte düzensiz bir tarzda birleşir. Bu “düzensizlik” sonucunda saydam, bozulmaz ve oldukça dayanıklı (çatlama hariç) bir madde ortaya çıkar. Paslanmadığı, su geçirmediği ve saydam olduğu için de akla gelebilecek hemen her alanda kullanılır.

Cam, temasta bulunduğu gaz, sıvı ve katı haldeki maddelerin etkilerine karşı büyük direnç gösterebilir. Bu direnç, kimyasal dayanıklılık olarak tanımlanır. Camın kimyasal dayanıklılığı ayarlanabilir özelliktedir: Camdaki alkali oranının yüksekliği, camın kimyasal dayanıklılığını zayıflatırken; boroksit, alüminyum oksit, çinko oksit ve zirkonyum oksit, camın kimyasal dayanıklılığının artmasını sağlamaktadır.

Bu özelliği sayesinde, en sağlam bildiğimiz maddelerde bile saklayamadığımız çözücü, parçalayıcı birçok kimyasalı cam kaplarda tutabiliriz.

Camın Özel Yaratılışı

Camın fiziksel özellikleri, insanların faydalanması için özel olarak dizayn edilmiştir: Camın şekillendirilmesinde en önemli etkenlerden biri, yüzey gerilimidir. Bu özellik, camın çok ince gözeneklere girmesine ve bunları doldurmasına imkan tanır.

* Camın özgül ağırlığı, kimyasal bileşimine bağlı olarak 2,2-7,2 g/cm3 arasında değişmekle birlikte, genel kullanımda, pencere ve şişe camlarının yoğunluk değerleri, 2,3-2,6 g/cm3 arasındadır. Bu değerler daha yüksek olsaydı, cam şimdikinden çok daha ağır olacak ve pratikte kullanımı imkansız hale gelecekti. Cam ısıtılarak, genleşme oranı, dolayısıyla sıcaklığa dayanıklılığı ayarlanabilir. Oysa, diğer pek çok madde için böyle bir durum söz konusu değildir. Çoğu cisim, çok sıcak ortamdan soğuk ortama geçtiğinde bundan olumsuz etkilenir. Oysa cam, genellikle 100-350oC sıcaklıklardan soğuk su içerisine atıldığında, sıcaklık şoklarına dayanabilmektedir. Üstelik, camın kimyasal bileşimindeki soda, potasyum ve kurşun oksitin oranı ile oynayarak, ısıya ve ısı değişimlerine dayanıklılığı arttırılabilmektedir. Bu yapıldığında, camın ısıya dayanıksız hali ile dayanıklı hali arasında hiçbir farklılık olmamaktadır. Camın ısı sığası, camın sıcaklığı arttıkça yükselmektedir. Her cam çeşidinin, değişik sıcaklıklardaki ısı sığaları farklı olduğu gibi, camların ısı sığalarının sıcaklıkla değişimleri de farklı olabilmektedir.

* Camın mekanik özellikleri de mucizevi niteliktedir. Bazı özel yöntemlerle, camın dayanıklılığı yüksek oranda artırılabilmektedir. Günlük hayatta kullanılan bazı camların dayanıklılık uygulaması, 65-130 kg/cm2’dir. Bununla birlikte, tasarımlarda; sertleştirilmiş bir ürün için, bu oran 10 katına çıkarak 1300 kg/cm2’ye kadar ulaşabilmektedir. Böyle camlar oldukça dayanıklı olur; tekme ya da çekiç darbeleriyle dağılmaz. Buna ek olarak, iki cam tabakasını, arasına başka bir kimyasal ekleyerek de dayanıklı hale getirmek mümkündür. Bu yöntemin, otomobil çağının başladığı yıllarda keşfedilmiş olması da oldukça dikkat çekicidir. Focus dergisinin 1998 Kasım sayısında bu konu şu şekilde yer almıştır:

“Güvenli camın bulunması, tam da en çok ihtiyaç duyulan zamanda gerçekleştirildi: Motorlu taşıt çağında... 1903 yılında Fransız kimyager Edouard Benedictus, deney tüpünü laboratuvarının zeminine düşürdü. Tüp kırıldı; ancak, dağılmadan tek parça halinde kaldı. Benedictus, kolodyum ihtiva eden sıvının buharlaşmasından sonra tüpte kalan ince plastik tabakanın parçalanmayı engellediğini anladı. Bunu not ettikten sonra bu konu üzerinde fazla düşünmedi. Ancak, kaza yapan bir aracın içindeki kızın kırılan camlardan çok feci şekilde yaralanması, bu konuyu tekrar gündeme getirmesine neden oldu. Daha önceki deneyiminden esinlenerek, iki cam tabakasının arasına selüloz nitrat yerleştirerek üç katlı camı oluşturdu. Buluşu, 1920'lerde arabaların ön camlarında kullanılmaya ve otomotiv endüstrisinde ciddi şekilde taklit edilmeye başlandı.”

* Camın kullanışlılığını sağlayan özellikleri bu kadarla da sınırlı değildir. Yeni ya da kimyasal olarak temizlenmiş cam yüzeyler için, statik sürtünme katsayısı 1’e çok yakındır. Bu sayede, camları kolayca temizlemek mümkün olmaktadır.

* Camın elektriksel özellikleri, genel kullanımı yanında, elektrik üreten ve elektrikle çalışan cihazların yapımında geniş çapta kullanılmasından dolayı da çok önemlidir. Cam, genellikle elektrik akımına yüksek direnç gösteren bir madde olarak tanınmaktadır. ‘Yüzey direnci’ ve ‘hacim direnci’ olarak ikiye ayırabileceğimiz bu dirençlerden ilki, camın bulunduğu ortamdaki nem oranının artması ile azalmaktadır. Hacim direnci ise çoğunlukla, camdaki alkali oranı ile ve üretimi sırasında camın maruz kaldığı sıcaklıklarla oynanarak ayarlanabilir. Camın hacim direnci, sıcaklığın yükselmesi ile azalır. Camın üretimi sırasında yavaşça soğutulması, camın hacim direncini artırmaktadır.

* Camın optik özelliği, günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmesini sağlamıştır. Cama optik özelliğini veren, kırılma indisindeki özel ayardır. Camın kırılma indisi, yapılarına göre 1,45-1,90 sınırları arasında değişmektedir. Cam, ışığı geçirebildiği gibi iyi bir yansıtıcı da olabilmektedir.

* Yansıtma özelliği, cam yüzeyinin durumu ile yüzeye düşen ışığın dalga boyu ve yönüne bağlıdır. Silikat camları için ortalama yansıtma yüzdesi %4’tür ve tamamen saydam bir cam, gelen ışığın %92’sini geçirmektedir. Yansıtma kayıpları, cam yüzeyine konulacak özel kaplama malzemeleri ile azaltılabilmektedir.

* Camın ışık geçirgenliği, yansıtma ve emme özelliklerini azaltmaktadır. Geçirgenlik miktarı, dalga boyu uzunluğuna göre de büyük farklılıklar göstermektedir. Değişik renkler, camın geçirgenliğini etkilediği gibi, camın kimyasal bileşimi de, özellikle kısa dalga boylarındaki ışınların geçmesinde etkili olmaktadır.

* Camın yaratılması sayesinde ortaya çıkan bu nimetler Yüce Rabbimiz’in bizlere sunduğu büyük bir lütuftur. Bugün teknolojik ürünlerden ve bunların getirdiği konfordan yararlanabiliyorsak; bu Yüce Allah’ın onları ihtiyaca göre ve sürekli olarak yaratmasından kaynaklanmaktadır. İnsanın yapması gereken ise; hayatı boyunca karşılaştığı her detayı Yüce Allah’ın yarattığını bilmesi ve bunlar için kesintisiz olarak şükretmesidir. Unutulmamalıdır ki;



Göklerde ve yerde ne varsa tümü Allah'ındır. Allah, her şeyi kuşatandır. (Nisa Suresi, 126)

Cam Olmasaydı:

* Evlerimizde güneş ışığından mahrum olarak yaşardık,

* Mikroplar ve diğer mikroorganizmalar hakkında bilgi edinemezdik,

* Ay ve yıldızlar hakkında, gözümüzle gördüklerimiz dışında, fazla bir bilgimiz olmazdı,

* Temel göz rahatsızlıklarını gideremezdik,

* Laboratuvarlardaki birçok malzemeyi kullanamazdık,

* Aynalar olmazdı,

* Arabaların üstü ya da çevresi hep açık olurdu,

* İçini görebildiğimiz yiyecek ve içecek kaplarımız olmazdı,

* Fotoğraf makineleri olmazdı,

* Televizyonlar ve bilgisayar monitörleri olmazdı,

* Ampül olmazdı; aydınlatmadan mahrum kalırdık,

* Otomobillerde dikiz aynaları olmazdı,

* Scanner (tarayıcı) ve fotokopi makineleri olmazdı,

* Yüksek data transferi ve ışık aktarımı yapan fiberoptik kablolar olmazdı,

* Camdan süs eşyaları olmazdı,

* Ateşe dayanıklı cam kaplar olmazdı,

* Seralar olmazdı,

* Vitraylar olmazdı,

* Saatleri okuyamazdık; okuyabildiklerimiz, dış etkenlere karşı korumasız olurdu,

* Uçaklar ve helikopterlerdeki pencereler olmazdı.



Elbette yukarıda sayılanlar, camın günlük yaşamımızda bize sağladığı faydaların yalnızca bir bölümüdür.

Kendinden (bir nimet olarak) göklerde ve yerde olanların tümüne sizin için boyun eğdirdi. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır. (Casiye Suresi, 13)

İlmi Mercek Dergisi

alıntı

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 09-05-2012   #2 (permalink)
ßæßæKiNg
Standart Cevap: Cam Nedir - Camın Özellikleri - Cam Nerelerde Kullanılır


cok tsklr emege saygı...
  Hızlı Cevap
Alt 18-03-2013   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Angry Cevap: Cam Nedir - Camın Özellikleri - Cam Nerelerde Kullanılır


çok uzun veriyorsunuz biz hepsini nasıl yazalım nütfen anlayışlı olun
  Hızlı Cevap
Alt 22-12-2013   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Wink Cevap: Cam Nedir - Camın Özellikleri - Cam Nerelerde Kullanılır


TeşekkürLeR.. İşime YaraDı.. :p
  Hızlı Cevap
Alt 22-05-2014   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Unhappy çift cam


ama ben bunu istememiştim çift cam isdedim
  Hızlı Cevap
Alt 4 Hafta önce   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Cam Nedir - Camın Özellikleri - Cam Nerelerde Kullanılır


kotu olmus bn maddenın ozellıklerı olarak ıstıyordum
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dinamometre Nedir ve Nerelerde Kullanılır Eylül Konu Dışı Başlıklar 11 27-11-2014 17:09
Şap Nedir, Şap Nerelerde Kullanılır, Şapın Kullanım Amacı, Şap Niçin Kullanılır? Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 0 26-08-2011 01:21
Tablo Ve Grafikler Nerelerde Kullanılır, Sütun Grafiği Ve Özellikleri Nelerdir? SeLeN Konu Dışı Başlıklar 0 10-08-2011 00:04
Demirin özellikleri nelerdir? Nerelerde kullanılır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 25-04-2011 23:50
Uranyum Nedir Nerelerde Kullanılır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 24-04-2011 01:51


Saat: 14:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015