Sponsorlu Bağlantılar
   

Simya Neden Bilim Değildir

Diğer Mesleki Bilgiler icinde Simya Neden Bilim Değildir konusu , Simya - Simyanın Bilim Olmamasının Nedeni - Simya Hakkında Günümüzdeki modern kimya biliminin temelleri atılmadan binlerce yıl önceden başlayıp, 17. yüzyıla kadar etkileri devam eden, maddeleri birbirine karıştırıp, değiştirmeye çalışan ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 30-09-2010   #1 (permalink)
Standart Simya Neden Bilim Değildir

Sponsorlu Bağlantılar


Simya - Simyanın Bilim Olmamasının Nedeni - Simya Hakkında


Günümüzdeki modern kimya biliminin temelleri atılmadan binlerce yıl önceden başlayıp, 17. yüzyıla kadar etkileri devam eden, maddeleri birbirine karıştırıp, değiştirmeye çalışan simyacı, insanların yaptıkları çalışmalara ve verilen genel ada simya denir. Simya, kimya biliminin atasıdır diyebiliriz. Simyacılar tarafından keşfedilen bir çok şey daha sonraları kimyacılar tarafından kullanılmıştır.

Simya içerisinde tıp, felsefe, astroloji, kimya, din gibi birçok konuda motifler içerdiği için simyacılar, ölümsüzlük iksirini keşfetmek, sonsuz zenginliğe ulaşmak gibi konularla ilgili çalışmalar da yapmışlardır. Bu nedenle, bir simyacı tarih boyunca bazı zamanlar doktor, kahin, filozof hatta büyücü olarak kabul edilmiştir. Ancak günümüzde kullanılan bazı deney ve araç gereçlerinin ilk hallerini simyacılar keşfetmiş ve kullanmışlardır. Bugün yüzlerce kullanım alanı keşfedilmiş olan kostik soda, kükürt, cıva, sönmüş kireç, nitrik asit gibi birçok madde ilk defa yüzyıllar önce simyacılar tarafından da kullanmışlardır. Başka bir ifade ile simyanın günümüz deneysel kimya biliminin ilk temellerini oluşturduğu söylenebilir.

Altın üretimi fikri XIX. yüzyıla gelinceye kadar bilimsel düşünceye aykırı gelmiyordu. Isaac Newton (1642-1727) gibi bir bilimadamı bile böyle bir girişimi pekala denemeye değer buluyordu.

Simya, bir bilim dalı değildir. Çünkü;

1. Sadece deneme-yanılma yolu ile çalışırlar.
2. Çalışmalar teorik bir temele dayanmaz.
3. Sistematik bilgiler içermez.
4. Bilgi birikimi oluşmamıştır.
5. Simyacılar farklı amaçlar için çalışırken deneme- yanılma yöntemi kullanılarak istemeden bazı şeyleri keşfetmişlerdir.

Simya ve kimya arasındaki esas fark şudur; Simyada deney daha çok ön plandadır. Deneysel yaklaşım çok ön planda iken bunun aksine bilimsel bilgiye çok yakın değildir. Simyacılar genellikle rastgele olarak çeşitli maddeleri birbirine karıştırıp sonucunda bir şey bulmayı ummuşlardır. Yani deneylerde bilimsel bir altyapı çoğunlukla yoktur. Kimya ise deneysel ve bilimsel dayanaklı teorik bilgileri dengeli bir biçimde kullanır. Deneyler kadar bilimsel temellere dayanan bilgilerde ön plandadır. Simyadaki gibi bir rastgelelik temelinde değildir.
alıntıdır

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 18-09-2013   #2 (permalink)
bahar
Exclamation Cevap: Simya Neden Bilim Değildir


daha kısa yokmudur
  Hızlı Cevap
Alt 25-10-2014   #3 (permalink)
misafir
Standart Cevap: Simya Neden Bilim Değildir


Simya, bir bilim dalı değildir. Çünkü; Sadece deneme-yanılma yolu ile çalışırlar. Çalışmalar teorik bir temele dayanmaz. Sistematik bilgiler içermez. Bilgi birikimi oluşmamıştır. Simyacılar farklı amaçlar için çalışırken deneme- yanılma yöntemi kullanılarak istemeden bazı şeyleri keşfetmişlerdir. Simya ve kimya arasındaki esas fark şudur; Simyada deney daha çok ön plandadır. Deneysel yaklaşım çok ön planda iken bunun aksine bilimsel bilgiye çok yakın değildir. Simyacılar genellikle rastgele olarak çeşitli maddeleri birbirine karıştırıp sonucunda bir şey bulmayı ummuşlardır. Yani deneylerde bilimsel bir altyapı çoğunlukla yoktur. Kimya ise deneysel ve bilimsel dayanaklı teorik bilgileri dengeli bir biçimde kullanır. Deneyler kadar bilimsel temellere dayanan bilgilerde ön plandadır. Simyadaki gibi bir rastgelelik temelinde değildir. Kısaca tekrar belirtmek gerekirse simya, kimya bilimine öncülük etmiş ve daha sonra yerini kimyaya bırakmıştır.
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mantarlar Neden Yeşil Değildir? Eylül Doğa ve Bitkiler 0 28-12-2011 00:39
Boşanma Hakkının Kadına Verilmesi Neden Uygun Değildir Eylül İslamda Aile ve Kadın 0 12-11-2011 18:24
Simya Nedir - Simya Hakkında Bilgi SeLeN Konu Dışı Başlıklar 0 22-09-2011 20:59
Kadın Erkek Eşit Değildir!.. Neden Mi? :)) KaRDeLeN Fıkra & Komik Yazılar 0 07-02-2010 21:15
Linux'ta Virüsler Neden Tehdit Değildir semyav5mitq Linux işletim sistemi 0 10-01-2009 18:03


Saat: 13:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015