FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Teknik Bİlgiler > Diğer Mesleki BilgilerSponsorlu Bağlantılar
   

Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler

Diğer Mesleki Bilgiler icinde Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler konusu , Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler Genel İfadeler ve Sınıflandırması Dişli çarklar; aralarında bir kayma oluşmadan iki mil arasında kuvvet ve hareket ileten elemanlardır. Güç iletme bakımından mekanizmanın bir ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 05-10-2008   #1 (permalink)
Standart Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar


Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler


Genel İfadeler ve Sınıflandırması

Dişli çarklar; aralarında bir kayma oluşmadan iki mil arasında kuvvet ve hareket ileten elemanlardır. Güç iletme bakımından mekanizmanın bir döndüren ve bir veya birkaç döndürülen elemanı vardır. Genellikle mekanizmanın küçük dişlisine pinyon diğerine çark denir. Millerin konumuna göre dişli çarklar ve çark mekanizmaları şu şekilde sınıflandırılabilir.

a) Eksenleri aynı düzlemde paralel olan iki mil arasında güç ve devir ileten çarklara silindirik veya alın dişli çarklar denir. Dişlerin yönü çark eksenine göre paralel ise düz silindirik eğik ise helisel silindirik veya çift helisel silindirik (ok) dişli çark adını alırlar. Ayrıca çarklar birbirinin dışında veya içinde yuvarlamalarına göre dış veya iç silindirik dişli çarklar şeklinde adlandırılırlar. İç dişli çarklar düz helisel ve çift helisel olabilirler.

Herhangi bir dişli çarkın yarıçapı sonsuz yapıldığında kremayer denilen çubuk şeklinde bir dişli eleman elde edilir. Bu elemanın düz veya helisel silindirik dişli çarkla çalışmasına göre düz kremayer mekanizması veya helisel kremayer mekanizması meydana gelir.
b) Eksenleri aynı düzlemde bulunan fakat kesişen iki mil arasında güç ve devir ileten çarklara konik dişli çarklar denir.Dişlerin uzunluk yönündeki durumlarına göre düz (a) helisel veya eğrisel (b) konik dişliler vardır.

c) Eksenleri aynı düzlemde olmayan miller arasında güç ve devir ileten dişli çarklara spiral dişli çarklar denir. Bu dişlilerin pratikte çok kullanılan özel bir hali uzayda eksenleri birbirine dik olan sonsuz vida mekanizmasıdır. Bu mekanizmanın silindirik ve globoid tipleri vardır. Ayrıca spiral dişli çark grubuna dahil olmayan fakat eksenleri aynı düzlemde olmayan ve keşismeyen hipoid konik dişliler de vardır.


1.2 Dişli Çarkların Ana Boyutları

Taksimat Dairesi: Üzerinde dişlerin taksimatı yapılan ve esas dişli çarkın büyüklüğünü belirleyen dairedir. Bu daire üzerinde ölçülen ve bir diş kalınlığı ile bir diş arası boşluğu kapsayan uzunluğa diş taksimatı veya hatve denir.
Diş başlarından geçen daireye baş dairesi diş tabanlarından geçen daireye de taban dairesi denir.
Dişin taksimat dairesi ile baş dairesi arasındaki boyuna baş yüksekliği taksimat dairesi ile taban dairesi arasındaki uzunluğa ise taban yüksekliği denir.
Baş yüksekliği modüle eşittir. Taban yüksekliği ise dişli çarkın taban dairesi ile eş çalışacak dişli çarkın baş dairesi arasında bir boşluk olması gerektiğinden modül kadar değil biraz daha büyük yaklaşık 12.m kadar alınır. Baş ve taban yüksekliklerinin toplamı diş yüksekliğini verir.

 

UquR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 10-04-2010   #2 (permalink)
Standart Cevap: Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler


Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler
dumrul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Etiketler
alanları, bilgiler, çark, dişli, kullanım, mekanizmalari, mekanizmaları, nedir

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dişli Nedir, Dişli Hakkında Bilgi Eylül Konu Dışı Başlıklar 0 27-11-2011 19:47
Enzimlerin kullanım alanları Nelerdir, Enzimlerin kullanım amaçları nedir SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 0 09-08-2011 23:54
Enzimlerin Kullanım Alanları Ve Kullanım Amaçları Nedir? Eylül Konu Dışı Başlıklar 1 24-07-2011 15:58
Çark etmek nedir - Çark etmek deyimi anlamı Mavi_Sema Atasözleri & Deyimler 0 23-01-2011 18:25
Common Rail Teknolojisi NEdir Kullanım Alanları Bilgiler UquR Diğer Mesleki Bilgiler 0 05-10-2008 10:31


Saat: 09:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015