FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Hayvanların Dünyası > Diğer HayvanlarSponsorlu Bağlantılar
   

Sıcak Kanlı Hayvanlar Hangileridir - Sıcak Kanlı Hayvanlar Hakkında Bilgi

Diğer Hayvanlar icinde Sıcak Kanlı Hayvanlar Hangileridir - Sıcak Kanlı Hayvanlar Hakkında Bilgi konusu , Sıcak Kanlı Hayvanlar Hangileridir - Sıcak Kanlı Hayvanlar Hakkında Bilgi İnsanlar gibi, insanların besledikleri birçok ev hayvanı ve evcil hayvan da memeliler arasında yer alır. Memeliler sıcakkanlı ve omurgalı canlılardır. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 17-12-2010   #1 (permalink)
Standart Sıcak Kanlı Hayvanlar Hangileridir - Sıcak Kanlı Hayvanlar Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


Sıcak Kanlı Hayvanlar Hangileridir - Sıcak Kanlı Hayvanlar Hakkında Bilgiİnsanlar gibi, insanların besledikleri birçok ev hayvanı ve evcil hayvan da memeliler arasında yer alır. Memeliler sıcakkanlı ve omurgalı canlılardır. Dişileri yeni doğan yavrularını meme bezlerinin salgıladığı sütle besler. Memelilerin derisi kıllıdır. Ama kılların sıklığı ve kapladığı yüzey büyük bir çeşitlilik gösterir. Bazıları tümüyle kıllarla kaplı, bazıları ise hemen hemen kılsızdır.

Memeliler üç ana gruba ayrılır. Bunların arasında tekdelikliler ya da yumurtlayan memeliler olarak tanınan grup ornitorenk ve ekidnelerden oluşur. Bu ilginç hayvanların yavrulan, kuşlar gibi yumurtadan çıkar, ama sonra anne sütüyle beslenir.

İkinci grupta keseliler yer alır. Keselilerin yavrulan çok az gelişmiş olarak doğar. Yeni doğanların uzunluğu genellikle 6 santimetreyi aşmaz. Başlıca keseliler arasında opossum, tasmanyaşeytanı, bandikut, kuskus ve kanguru sayılabilir.

Eteneli memeliler en geniş memeliler grubunu oluşturur. Plasenta adıyla da tanınan etene, annenin içinde gelişen ve yavru ile anne arasında köprü kurarak doğana kadar yavruyu besleyen bir organdır. Eteneli memeliler başlıca 10 grup altında toplanabilir.

Böcekçiller (Insectivora) en çok Eskidün-ya’da bulunmakla birlikte bir ölçüde Kuzey Amerika’ya da yayılmıştır. Köstebekler, kirpiler ve sivrifareler en bilinen üyeleridir.

Yarasalar (Chiroptera), uçan memelileri kapsar. Hemen hemen bütün iri yarasalar meyveyle beslenirken, küçüklerinin çoğu böcekleri avlar.
Primatlar (Primates) maymunlar ve insanlardan oluşur. Gelişmiş beyinleri ve el becerileriyle dikkat çekerler.

Dişsizler (Edentata) ya dişten tümüyle yoksundur ya da ağızlarında basit yapılı birkaç diş taşırlar. Armadillo, karıncayiyen ve tembel-hayvan bu grubun üyeleridir.

Kemiriciler (Rodentia) tür ve birey sayısı en çok olan memelilerdir. Tür sayısı 4.000′i aşan memelilerin yarısından çoğunu kemiriciler oluşturur. Kobay, fare ve sıçanın yanı sıra oklukirpi, kunduz ve sincap da kemiriciler arasında yer alır.

Etçiller (Carnivora) aslan, kaplan, pars, sırtlan, sansar, ayı, kedi ve köpeği de içeren yırtıcı hayvanlardır. Denizde yaşamaya büyük bir uyum gösteren foklar ve morslar ise genellikle yüzgeçayaklılar (Pinnipedia) adıyla ayrı bir grupta toplanır.

Balinalar (Cetacea) hemen hemen tümüyle kılsız, balık biçimindeki memelilerdir. Suyun dışında yaşayamazlar. Gerçek balinaların yanı sıra yunuslar ve musurlar da bu grupta yer alır. Mavi balina yaşayan en iri hayvandır.

Filler (Proboscidea) günümüze yalnız iki türüyle ulaşabilmiş dev kara hayvanlarıdır.

Tektoynaklılar (Perissodactyla) at, eşek, zebra, tapir ve gergedandan oluşur. Toynaklar, bu ve sonraki grubun ayak parmaklarını çevreleyen, kaİınlaşarak başkalaşıma uğramış tırnaklardır.

Çifttoynaklılar (Artiodactyla) deve, geyik, zürafa, sığır, antilop, keçi ve koyun gibi gevişgetirenlerin yanı sıra domuz, pekari ve suaygırı gibi gevişgetirme özelliği bulunmayan hayvanları da kapsar.

Alıntı

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 26-03-2013   #2 (permalink)
Kederli
Standart Cevap: Sıcak Kanlı Hayvanlar Hangileridir - Sıcak Kanlı Hayvanlar Hakkında Bilgi


Çok güzel ama biraz daha kısa yazsaydınız daha güzel olurdu. :*
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sürüngen Hayvanlar Hangileridir? Sürüngenler Hakkında Bilgi Mavi_inci Diğer Hayvanlar 0 22-06-2012 23:50
Otobur Hayvanlar Hangileridir, Etobur Hayvanlar Hangileri, Hem Etçil Hem Otçullar Eylül Diğer Hayvanlar 0 26-08-2011 02:55
Hangi Hayvanlar Kış uykusuna yatarlar, Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir? Eylül Diğer Hayvanlar 0 23-07-2011 02:08
Kanlı canlı nedir - Kanlı canlı deyimi anlamı Mavi_Sema Atasözleri & Deyimler 0 30-01-2011 23:47
Soğuk Kanlı Hayvanlar Hangileridir - Soğuk Kanlı Hayvanlar Hakkında Bilgi Mavi_inci Diğer Hayvanlar 0 17-12-2010 01:49


Saat: 22:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015