FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Tatil ve Gezi Rehberi·´¯).·´¯) > Türkiye Kültür Ve Tanıtımı > D.Anadolu BölgesiSponsorlu Bağlantılar
   

Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir

D.Anadolu Bölgesi icinde Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir konusu , Doğu Anadolu Bölgesi Ekonomik Faaliyetler, Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir, Doğu Anadolu'nun Ekonomik Faaliyetleri Doğu Anadolu Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir Sanayi kuruluşları yetersiz olan Doğu Anadolu Bölgesi halkı geçimini, başta ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 25-06-2011   #1 (permalink)
Standart Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


Doğu Anadolu Bölgesi Ekonomik Faaliyetler,
Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir,
Doğu Anadolu'nun Ekonomik Faaliyetleri

Doğu Anadolu Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir

Sanayi kuruluşları yetersiz olan Doğu Anadolu Bölgesi halkı geçimini, başta hayvancılık olmak üzere tarımdan sağlar. Bölgenin hayvancılığa çok elverişli olan Erzurum Kars Bölümü’nde yüksek nitelikli sığırlar yetiştirilir. Çok sayıda küçükbaş hayvan besleyen göçer aşiretler yazın sürülerini bölgenin öteki kesimlerindeki yüksek yaylalarda otlatır.

Bitkisel üretime elverişli alanlar, bölge yüzölçümünün ancak %10’unu kaplar. Bu alanın büyük bölümünde tahıl ekimi yapılır. Tahıldan başka baklagiller, şeker pancarı, meyve, sebze, pamuk ve az miktarda da tütün yetiştirilir. Pamuk yetiştirilen kuytu Iğdır, Malatya ve Elazığ ovalarını yanı sıra Erzincan Ovası ile Van Gölü çevresinde meyve bahçeleri çok yer tutar.

Yalnızca büyük kentler çevresinde kurulan sanayilerin başlıcaları pamuklu dokuma, iplik, şeker, süttozu, un, peynir, yem, sigara ve çimento fabrikaları ile et kombinalarıdır.

Yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin sayılan Doğu Anadolu Bölgesi’nde Afşin ve Elbistan’da linyit, Hekimhan ve Divriği yörelerinde bakır, Guleman yöresinde krom, Maden yöresinde bakır, Keban ve Baskil yöresinde de gümüşlü kurşun yatakları vardır. Keban ve Karakaya hidroelektrik, AfşinElbistan termik santralları bölgenin başlıca enerji üretim kuruluşlarıdır.

Tarımsal alanları kısıtlı, sanayi işyerleri yetersiz olan bölge halkının artan nüfusu içinde işsiz kalan kesimi, ülkenin ekonomikolanakları daha gelişmiş olan yörelerine göç etmek zorunda kalmaktadır.

Bölgenin Türkiye Ekonomisindeki Yeri
Doğu Anadolu yurdun en geniş ama en tenha ve en geri kalmış bölgesidir.
Bu bölgenin yurt ekonomisine en büyük katkısı canlı hayvan ve hayvan ürünleri ihracatı alanındadır. Yurdumuzdaki küçükbaş hayvanların %21’si, sığırların %25’i bu bölgede yetiştirilir.

Toprak ürünleri bakımından yurt ekonomisine katkısı azdır.Madencilik alanında yurt ekonomisine katkısı önemlidir: Tüm yurtta çıkarılan bakırın %50’si, kromun %70’i, demirin %75’i, mabünganezin %35’i, baritin %75’i, çinko ve kayatuzunun önemli bir kısmı bu bölgeden elde edilir. Bölgenin maden yatakları zengindir.

Bölgenin elektrik enerjisi üretimindeki payı büyüktür. Sadece Keban santrali tüm Türkiye üretiminin %25’ini gerçekleştirmektedir. Yapımı devam eden yeni hidroelektrik santralleri bittiğinde, bölge bu yönüyle çok daha büyük bir önem kazanacaktır. Türkiye’de hidroelektrik üretimine elverişli akarsu potansiyelinin üçte biri bu bölgede bulunmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri

TARIM VE HAYVANCILIK oğu Anadolu bölgesinde hakim ekonomik etkinlikleri tarımsal etkinlikler oluşturmaktadır.Bölgede fiziki şartların da uygun olmasından dolayı Büyükbaş hayvancılık yaygındır. Ülkemizde hayvancılığı en fazla geliştiği bölgelerden biridir . Tarımsal ürünler ,bölge nüfusunun ihtiyacını ancak karşılamaktadır. Bölgede tarımdan elde edilen verim azdır , bu durumun ortaya çıkmasında etkili olan belli başlı faktörler şunlardır a)Dağlık alanlarda yükseltinin fazla olması b) Kış aylarının uzun sürmesi c) kış aylarında havanın çok soğuk olması d) karlı gün sayısının uzun olması e) yaz aylarının geç gelmesi ve yazın kısa sürmesi . Bölge genelinde bölümlere göre yetiştirilen tarım ürünleri şunlardır ;

Yukarı Fırat Bölümü : Buğday,arpa,şekerpancarı,bakla gil ve tütün


Yukarı Murat - Van Bölümü : Şekerpancarı,baklagil , tütün, sebze ve meyveErzurum - Kars Bölümü : Arpa,şekerpancarı ,Pamuk(Iğdır)


Hakkari Bölümü : Ekim alanları çok az biraz tahıl tarımı yapılır.


MADENLER ve SANAYİ oğu Anadolu maden çeşitliliği ve maden rezervi bakımından Türkiye'nin en zengin bölgesidir. Ülkemizin elektrik üretiminin büyük bir bölümü bu bölgede yapılmaktadır. Akarsular üzerinde kurulu olan bir çok baraj gölü bulunmaktadır. Madenler bakımından durum böyle olmasına rağmen bölgede sanayi yatırımları yok denecek kadar azdır. Özellikle ulaşım probleminin yaşanması ,dağlık alanların oranı sanayi tesislerinin az olmasına yol açmıştır . Bölgedeki sanayi tesislerinin bölümlere göre dağılımı şu şekildedir;


Yukarı Fırat Bölümü :Şeker,dokuma , sigara, ferro-krom,demir ve yem fabrikaları


Yukarı Murat - Van Bölümü : Muş,Ağrı ve Erciş : Şeker fabrikası Van : et kombinası


Erzurum - Kars Bölümü : Kars: et kombinası, mandıralar Erzurum : şeker fabrikası , ek kombinası, çimento fabrikası


Hakkari Bölümü : Sanayi tesisi yoktur.


Doğu Anadolu Bölgesinde çıkarılan madenlerin bölümlere göre dağılımı ise şu şekildedir ;


Yukarı Fırat Bölümü :

Divriği,Hekimhan : Demir

Guleman ve Palu : Krom

Elazığ,Ergani ve Maden :Bakır

Keban : kurşun Erzincan: Kayatuzu

Afşin ve Elbistan : Linyit


Yukarı Murat - Van Bölümü : Van gölünden soda üretimi yapılır.


Erzurum - Kars Bölümü : Linyit


Hakkari Bölümü :Önemli bir yer altı zenginliği yoktur.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 23-02-2014   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir


Dogu anadolu da hayvaancilik
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doğu Anadolu bölgesinin kültürel faaliyetleri nelerdir Mavi_Sema D.Anadolu Bölgesi 0 26-06-2011 14:17
Doğu Anadolu Bölgesinin Faaliyetleri Nelerdir Mavi_Sema D.Anadolu Bölgesi 0 25-06-2011 00:45
Doğu Anadolu Bölgesinin Hayvancılık Faaliyetleri Hakkında Bilgi Mavi_Sema D.Anadolu Bölgesi 0 24-06-2011 14:16
İç Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir Mavi_Sema İç Anadolu Bölgesi 0 18-05-2011 14:31
Ege Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir ? Mavi_inci Ege Bölgesi 0 07-01-2011 22:16


Saat: 13:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015