Sponsorlu Bağlantılar
   

Çocuklarda Göbek İltihabı

Çocuk Sağlığı ve Bakımı icinde Çocuklarda Göbek İltihabı konusu , Göbek İltihabı-Bbeklerde Göbek İltihabı-Göbek İltihabı Tedavisi-Çoçuk Göbek İltihabı Hakkında Bilgiler Gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sorun olan yenidoğanın göbek iltihabı (omfalit) komplikasyonlar ve mortalitesinin yüksek oluşu ile önemini korumaktadır.Görülme sıklığı ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 05-05-2010   #1 (permalink)
Standart Çocuklarda Göbek İltihabı

Sponsorlu Bağlantılar


Göbek İltihabı-Bbeklerde Göbek İltihabı-Göbek İltihabı Tedavisi-Çoçuk Göbek İltihabı Hakkında Bilgiler
Gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sorun olan yenidoğanın göbek iltihabı (omfalit) komplikasyonlar ve mortalitesinin yüksek oluşu ile önemini korumaktadır.Görülme sıklığı hakkındaki veriler farklıdır.Ülkemizde doğu Anadolu bölgesinde yapılan çalışmada bu oranın %7,1 olduğu bildirilmiştir.A.B.D ise bu oran oldukça düşüktür ve omfalit görülme sıklığı %0,5’dir.


Omfalit bağışıklık sistemi zayıflamış bebeklerde,bağışıklık sistem yetmezliği olan veya invaziv yaklaşımlar için hastaneye yatırılan bebeklerde sıklıkla görülmektedir.Prematüre bebek,düşük doğum ağırlıklı bebek ve bağışıklık sistem yetersizliği olan bebeklerin yakalanma riski yüksektir. Diğer taraftan bağışıklık sistemi normal olan yenidoğan bebeklerde bu enfeksiyon görülebilmektedir.Doğum eylemi uzun süren bebekler,annede enfeksiyonun bulunduğu durumlarda veya göbek katateri uygulanan bebeklerde omfalit görülme oranı yüksektir.


Steril şartlarda yapılan doğumlarda ve rutin göbek bakımının uygulanması göbek enfeksiyonunu önlerse de,göbek bağındaki nekrotik doku bakterilerin üremesi için çok uygun bir ortam oluşturmakta ve bu nekrotik dokuda bakteriler kolaylıkla üreyebilmektedir.

Göbek iltihabı olan yenidoğanda enfeksiyon bulguları yaşamın ilk iki haftasında görülmektedir. Göbek şiş, kızarık, sıcak ve ağrılıdır.Göbekten iltihap akabilir,pis kokulu bir akıntı görülebilir.


Bebeklerde Ateş

Dalgınlık
İsteksiz beslenme
Taşikardi
Tansiyon düşüklüğü ve sarılık görülebilir.
Bazı vakalarda göbek kanamaları da görülebilir.


Göbek iltihabı süratle ilerleyebilir,sepsise yol açar.Bazı bebeklerde enfeksiyon şiddetli olup nekrotizan fasciitis tablosu gösterir ki bu hastalarda mortalite yüksektir (%10).Omfalit bakteriler tarafından oluşturulmaktadır.

Stafilokok aereus
Streptokok
E.Koli

Klebsiella göbek iltihabına yol açan başlıca gram pozitif bakterilerdir.Gram negatif bakterilerde aynı tabloya neden olabilirler.Bazı vakalarda ise miks enfeksiyon görülebilir.


Tanı konulan vakalarda tedavi süratle başlanmalıdır.Göbek bakımı ve gereken vakalarda antibiotik tedavisi uygulanmakta dır.Yenidoğan bebeğin göbek bakımı son derece önemlidir. Günümüzde göbek bakımı hakkında fikir birliği sağlanamamıştır. Göbeğe triple dye, betadine,basitrasin veya gümüş sulfadiazin gibi uygulamaların yerini günümüzde alkol uygulaması almıştır.Bebek taburcu olduktan sonra günde 2-3 kez göbeğe %70’lik alkol uygulanmaktadır. Göbeğe alkol uygulamasının gereksiz olduğunu bildiren çalışmalarda mevcuttur.Bu çalışmalarda göbeğin kuru ve temiz tutulmasına dikkat çekilmekte ve alkol uygulamasının yan etkileri olabileceği bildirilmektedir.Bazı gruplar göbek bakımında medikal yıkamayı önermektedir.Son yıllarda bebeklerin banyo yapma tekniklerinde değişikliklerin olduğu ve göbek enfeksiyonlarında artışın olduğu da vurgulanmaktadır.

 

KaRDeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Göbek Bağı Nedir - Göbek Bağı Ne demek Mavi_Sema FrmArtuklu TatLı SöZLük 0 14-04-2011 22:42
Göbek Nasıl Eritilir - Göbek Eritmek İçin Yapılması Gerekenler Mavi_inci Güzellik & Bakım 0 19-03-2011 03:08
Çocuklarda Boğaz İltihabı - Bebeklerde ve Çocuklarda Boğaz İhtihabı Siraç Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 30-06-2009 21:02
Çocuklarda göbek fıtığına dikkat Mavi_Sema Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 10-03-2009 16:53
Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) - Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) hakkında _Mr.PaNiK_ Genel Sağlık 0 01-11-2008 18:47


Saat: 08:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015