Sponsorlu Bağlantılar
   

Yukarıdüğer Köyü Dörtdivan Bolu

Bolu Tanıtımı icinde Yukarıdüğer Köyü Dörtdivan Bolu konusu , Dörtdivan Yukarıdüğer Köyü - Yukarıdüğer Köyü Hakkında - Yukarıdüğer Köyü Tanıtımı - Yukarıdüğer Köyü Resimleri Tarihçesi hakkında belgelere dayalı kesin bilgiler olmamakla beraber Türkmen köyü olduğu Döğer isminin Düğer olarak ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 01-04-2010   #1 (permalink)
Standart Yukarıdüğer Köyü Dörtdivan Bolu

Sponsorlu Bağlantılar


Dörtdivan Yukarıdüğer Köyü - Yukarıdüğer Köyü Hakkında - Yukarıdüğer Köyü Tanıtımı - Yukarıdüğer Köyü Resimleri
Tarihçesi hakkında belgelere dayalı kesin bilgiler olmamakla beraber Türkmen köyü olduğu Döğer isminin Düğer olarak değişmeye uğraması ile anlaşılmaktadır. Köyün ismi Düğer kardeşlerden geldiği tahmin edilmektedir. Bu kardeşlerden birisinin Yukarıdüğerköyünün mevkisine diğerinin ise komşu köy olan Aşağıdüğer köyünün bulunduğu alana yerleşmesi sonucunda köyler bugüne gelmiştir. Daha önceleri köy halkı "Kadılar Mahallesi" olarak bilinen Dörtdivanın güney kesiminde yerleşmiştir. Burada olan arazilerin büyük bölümü Yukarıdüğer ve Aşağıdüğer köyüne aittir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi olarak Dünyaca ünlü kabakları ile tanınmakta olup, gezi ve misafirlik amaçlı yolu düşenlere köyün leziz kabak tatlısını ve kabaklı gözleme tatmaları tavsiye edilir. Özellikle höşmerim tatlısı köyün geleneksel ağız tadları arasında bulunmaktadır.Ayrıca sabah kahvaltılarında yoğurt kızartması, ve keş ( yoğurttan yapılan kalıp şeklinde yiyecek)önemli ağız tadı olarak tavsiye edilir.

Köy halkı atalarından aldığı kültüre bağlı olarak örf ve adetlerini yaşatmaktadır. Mübarek dini bayramlarımız Ramazan ve Kurban bayram namazları kardeş köy olan Aşağı Düğer Köyü Camii’nde kılınır. Bayramlaşmalar yapılır, namazdan çıkan halk bayram odalarında misafir edilir, sohbetler yapılır, yemekler yenir. Ertesi gün bizim köy de Aşağıdüğerli köy halkını ağırlar. Ölüm, düğün vb. olaylarda acı ve sevinç birlikte paylaşılmaktadır. Yine eski geleneklerden olan; baharı karşılama (AK-YEL) adı altında köy mezarlığında topluca dualar edilir. Köyde yaşayanlar birbirine lakaplarıyla hitap etmektedirler. Bu lakaplardan bazıları ise şöyledir.
Darit
Hamitler

Çölcü
Keten
Kocabacak
Hürriyet
Emekli
Çavuş
Bacacı
Eğitmen
Zarar
Lord
Paşa
Kuş
Baddaşi
Konuk
Badilli
Karaoğlan
Tokur
Gozur
Perili
Dıldıl
Okumuş
Karabacak

Coğrafya

Bolu iline 48 km, Dörtdivan ilçesine 6 km uzaklıktadır. Köyün içinde geçen "Kocasu" köyün sulama ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Dörtdivan ilçesinin güney kısmında olan son köyüdür. Civr köylerin yayla ve aladağlarına geçmek için Yukarrıdüğerköyünden geçmek gerekmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.İç Anadolu Bölgesine yakınlığı nedeniyle karasal iklim etkileride görülmekte olup, iki iklim arası geçiş bölgesindedir. Kış aylarında kar yağışı etkili olmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 265
2000 338
1997 270

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda tavuk çiftliği sayısı atmış olup kesimlik tavuk üretiminde büyük geliştirme göstermiştir. Tarımda yetiştirilen ürünler buğday,arpa ve patatestir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Öğrenciler taşımalı eğitimle Dörtdivan ilçesi Kargıbayramlar mahallesinde bulunan Cumhuriyet ilköğretim okulunda eğitim görmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köyün içindeki yolları Köy-Des projesinden gelen destekle ve köy halkının imece usulü yardımlaşmasıyla Arnavut Kaldırımı taşlarla döşenmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde uğrak mekanları "Ali Hocanın Evin Önü", " Lord Bakkal", "Körükönü" dür. Yaylaları ile ünlü olup, piknik amaçlı gezilerde görülmesi gereken yerlere "Saçlık Kayası", "Hacı Mehmet Konağı, "Ardöz","Samayıl", "Balaban Deresi" tavsiye edilmektedir.

Köy nüfusu tarımla uğraşmakta olup, son zamanlarda Bolu,Ankara, İstanbul şehirlerine büyük oranda göç vermiştir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

 

KaRDeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Adakınık Köyü Dörtdivan Bolu KaRDeLeN Bolu Tanıtımı 0 02-04-2010 08:55
Sorkun Köyü Dörtdivan Bolu KaRDeLeN Bolu Tanıtımı 0 02-04-2010 07:48
Yağbaşlar Köyü Dörtdivan Bolu KaRDeLeN Bolu Tanıtımı 0 01-04-2010 13:48
Dülger Köyü Dörtdivan Bolu KaRDeLeN Bolu Tanıtımı 0 01-04-2010 10:33
Kuruca Köyü Dörtdivan Bolu KaRDeLeN Bolu Tanıtımı 0 31-03-2010 14:58


Saat: 09:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015