Sponsorlu Bağlantılar
   

Sayı sistemi nasıl ortaya çıktı?

Bilim & Teknoloji icinde Sayı sistemi nasıl ortaya çıktı? konusu , Dört gömleğiniz varsa,çarşıdan üç yeni gömlek daha alırsanız yedi gömleğinizin olacağını söylersiniz. Paketinizdeki beş sigaradan birini içtiğinizde,geriye dört sigara kaldığını söylemek kadar tabii bir şey olamaz. Fakat yüzlerce,binlerce yıl önce ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 15-02-2009   #1 (permalink)
Standart Sayı sistemi nasıl ortaya çıktı?

Sponsorlu Bağlantılar


Dört gömleğiniz varsa,çarşıdan üç yeni gömlek daha alırsanız yedi gömleğinizin olacağını söylersiniz. Paketinizdeki beş sigaradan birini içtiğinizde,geriye dört sigara kaldığını söylemek kadar tabii bir şey olamaz. Fakat yüzlerce,binlerce yıl önce yaşayan insanlar için böyle bir şeyin söz konusu olmadığını hiç düşündünüz mü? Nitekim,bunun tabii bir sonucu olarak çocuklara öğretilmesi en güç şeylerden biri de sayı kavramıdır. Bunun nedeni,tabiatın kendinde"sayı"diye birşeyin varolmayışıdır. Başka türlü söylemek gerekirse,sayı sistemi ve bunun birimleri olan sayılar insan tarafından icat edilmiştir.

Çok eski zamanlarda, herhangi bir kimse kaç baş hayvana sahip olduğunu şimdiki gibi sayılarla ifade edemezdi. Çünkü o zaman sayı sistemi yoktu. Sayı diye bir şey bilinmiyordu.Sözkonusu kimse, ne kadar hayvanı olduğunu anlatmak için bir kenara her hayvanın karşılığında bir taş koyardı.Hayvan sayısı arttıkça kenara koyulan taşların sayısı da artardı. Toplama işleminin Latince karşılığı olan "calcuhıskalkülüs" kelimesi de "taş"anlamına gelir.
Daha sonra,insan çentik (çizgi çekmek) hesabını öğrendi. Saymak istediği her şey için, o şeyden ne kadar varsa o kadar çizgi çiziyordu. Ancak bunun karşılığında herhangi bir rakam söyleyemiyordu. Yani sayı sistemi hala bilinmiyordu.

Bunun ardından kullanılan sistemin parmak hesabı olduğu sanılıyor.Nitekim sayı sisteminde 10un esas tutulması, insanın iki elinde 10 parmak bulunmasının tabii bir sonucudur.

Bazı kaynaklara göre,eski zamanlarda bütün dünyada tek ve ortaklaşa bir sayı sistemi, sayma düzeni kullanılmıyordu. Değişik bölge ve toplumlara göre sayı sistemi de farklıydı. Bazı çevrelerde 12,bazı yerlerde 60,20,hatta 2,5 ve 8 sayıları esas tutuluyordu.

Eski Romalılar tarafından yaklaşık olarak 2000 yıllarında bulunan sayı sistemi,hemen hemen 16.yüzyıla kadar bütün Avrupada yaygın ölçüde kullanıldı.Romen rakamı dediğimiz, eski saatlerde,kitapların bölüm başlarında kullanılan bu sayılar hala aynı sistemin devamıdır. Bu sistemde bildiğimiz (5) sayısı (V)ile,(10)sayısı (X) simgesiyle belirtilirdi.

Bugün kullandığımız sayı sistemi ise,binlerce yıl önce Hindistanda yaşayan Hindular tarafından icat edilmiş ve Arap tacirlerin aracılığıyla Avrupaya 900 yıllarında getirilmişti. Ondalık sistem denilen bu sistemde esas,daha yukarda değinmiş olduğumuz gibi 10 sayısıdır.

 

DilzaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 17-11-2012   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sayı sistemi nasıl ortaya çıktı?


çok sağolun çok güzel bir site
  Hızlı Cevap
Alt 17-09-2013   #3 (permalink)
eh gibi
Wink Cevap: Sayı sistemi nasıl ortaya çıktı?


yha bakın şimdi kısa yazın bence çünkü üşeniyom qnp :SASA:A
  Hızlı Cevap
Alt 10-11-2013   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sayı sistemi nasıl ortaya çıktı?


İşime yaradı sağolun
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
karagöz ile hacivat oyunu nasıl ortaya çıktı Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 25-12-2014 16:17
Kurban Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı Mavi_Sema Dini Sorular ve Cevaplar 2 01-10-2014 15:55
Furbol Nasıl Ortaya Çıktı Mavi_Sema Diğer Spor Dalları 0 01-12-2010 14:10
Aston Martin One 77 ortaya çıktı ama tam çıktı RiVeR_Nn Motorlu Araçlar Dünyası 0 01-11-2008 15:32
Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?? mumine Özel Gün ve Geceler 0 27-08-2008 17:51


Saat: 06:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015