Sponsorlu Bağlantılar
   

Richter Ölçeğini Kim Bulmuştur?

Bilim & Teknoloji icinde Richter Ölçeğini Kim Bulmuştur? konusu , Richter Ölçeğini Kim Bulmuştur-Richter Ölçeği nedir - Richter Ölçeği hakkında - Mercalli Sieberg ölçeği nedir Mercalli - Sieberg ölçeği sarsıntının yol açtığı zarar ve değişikliklere göre düzenlenmiştir. Richter ölçeği ise, ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-05-2012   #1 (permalink)
Standart Richter Ölçeğini Kim Bulmuştur?

Sponsorlu Bağlantılar


Richter Ölçeğini Kim Bulmuştur-Richter Ölçeği nedir - Richter Ölçeği hakkında - Mercalli Sieberg ölçeği nedir


Mercalli - Sieberg ölçeği sarsıntının yol açtığı zarar ve değişikliklere göre düzenlenmiştir. Richter ölçeği ise, iç merkezde depremle boşalan enerjinin ölçülmesi esasına dayanır. Deprem sırasında boşalan bu enerjiye depremin büyüklüğü (magnitüdü) denir.


Pasifik Okyanusu, Japonya çevresi, Antil Adaları, Doğu Hint Adaları, Akdeniz çevresi ve Amerika kıtalarının batı kesimleri yeryüzünde depremlerin en çok olduğu alanlardır.


Buna karşılık, eski jeolojik devirlerde oluşan Doğu Avrupa, Kanada, Sibirya, Grönland Adası, Avustralya ve İskandinav Yarımadası’nda hemen hemen hiç deprem olmamaktadır.


Richter Ölçeği

Richter ölçeği ya da yerel magnitüd ölçeği, sismoloji´de kullanılan, dünya genelinde meydana gelen depremlerin aletsel büyüklüklerini ve sarsıntı oranını (magnitüd, İngilizce:magnitude) belirleyen ve sınıflara ayıran uluslararası ölçüm birimi. Günümüzde, özellikle büyük ölçekli depremlerde moment magnitüd ölçeği, Richter’in yerini almıştır. Rihter diye okunur.

Tarihçesi

Bu ölçek, 1935 senesinde Charles Francis Richter ve Beno Gutenberg tarafından Kaliforniya Teknik Enstitüsü´nde (California Institute of Technology) tasarlanıp, ilk olarak ML-ölçeği (yerel magnitüd İngilizce:Magnitude Local) olarak isimlendirilmiştir.

Amerikan Sismoloji Derneği Bülteni´nde (Bulletin of the Seismological Society of America) “Bir enstrümental deprem şiddet ve sarsıntı oranı ölçeği” isimli (An instrumental Earthquake Magnitude Scale) bilimsel yayımlamada, Charles Francis Richter´in ilk defa K. Wadati´nin 1931´de yayımladığı, “bir enstrümental deprem ölçeği” fikrini Kaliforniya´da meydana gelen depremlerde uyguladığı belirtilmiştir.

Richter Ölçeği İle Ölçülen En Şiddetli Depremlerden Bazıları

1960 Şili depremi, ilk dönemde sadece 8,6 magnitüdü daha sonra çeşitli araştırma doğrultusunda (US Geological Surveys´de dahil) 9,5 ile tespit edilmiştir.

24 Aralık 2004 Sumatra depremi, 9,5 magnitüdü, en son 9,0+ magnitüdlü deprem.

27 Mart 1964 Prince William Sound, Alaska depremi, 9,2 magnitüdü

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
elektriği kim bulmuştur Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 3 13-02-2014 18:44
Richter Neyi Bulmuştur? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 28-01-2014 14:34
Richter Ölçeği Hakkında Bilgi Mavi_inci Ülkeler Coğrafyası 0 24-02-2012 22:05
Çan Eğrisini Kim Bulmuştur? Eylül Konu Dışı Başlıklar 0 15-10-2011 16:17
Charles Francis Richter Kimdir - Charles Francis Richter Biyografisi, Çalışmaları Mavi_Sema Düşünürler-Filozoflar 0 14-01-2011 19:12


Saat: 14:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015